Zioła w kosmetyce, ekstrakty z ziół. Przepisy na kosmetyki
Ekstrakty z ziół w kosmetyce wykorzystywane są od tysięcy lat. Zioła w kosmetyce są cenionym składnikiem gotowych preparatów, ale z powodzeniem możesz zrobić własne kosmetyki z ziół we własnym domu, zgodnie z modnym trendem eko. Unikniesz dodatku barwników i konserwantów.
06.06.2018 | aktual.: 30.06.2018 13:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zioła w kosmetyce – najczęściej używane zioła i ich właściwości
W gotowych kosmetykach drogeryjnych oraz aptecznych najczęściej znajdziemy następujące zioła o pozytywnych właściwościach:
- Pokrzywa o działaniu tonizującym, regeneracyjnym, pobudzająca porost włosów, pomocna w walce z łupieżem.
- Aloes, poprawiający odporność, wykazujący silne właściwości nawilżające i łagodzące podrażniony naskórek.
- Skrzyp polny, przyspieszający gojenie się ran, wzmacniający włosy i paznokcie, regenerujący podrażnione oczy.
- Rumianek o działaniu przeciwzapalnym, dla skóry alergicznej, na wspomaganie naturalnego rozjaśniania włosów.
- Szałwia o właściwościach łagodzących, ściągających, oczyszczających, odkażających, przeciwpotnych, na łupież oraz wypadanie włosów.
*Na WP radarOkazji znajdziesz gotowe kosmetyki do pielęgnacji na bazie aloesu, szałwii czy rumianku. *
Przepisy na kosmetyki ziołowe
Ekstrakty z ziół możemy zastosować jako bazę do samodzielnego zrobienia naturalnych kosmetyków DIY. Oto proste przepisy na kosmetyki z ziół:
- Płukanka z pokrzywy do włosów przetłuszczających się, z łupieżem oraz na porost włosów. Zalej szklanką wrzątku 1 łyżkę stołową suszonych liści pokrzywy. Zaparzaj napar z pokrzywy przez kwadrans pod przykryciem i wystudź. Po umyciu i spłukaniu włosów użyj płukanki z pokrzywy do płukania skóry głowy i włosów na całej długości.
- Tonik z aloesu do skóry wrażliwej. Płyn do przemywania twarzy po myciu przygotujesz z kilku zmiksowanych liści aloesu. Tonik przechowuj w lodówce. Lepiej częściej przygotowywać małe porcje naturalnego kosmetyku.
- Okład ze skrzypu polnego na zmęczone oczy. Zamoczone w nim waciki kosmetyczne kładź na powieki, aby je nawilżyć i usunąć zmęczenie oczu. Przez pół godziny gotuj w małym rondelku napar ze skrzypu polnego – wystarczą 2 łyżki stołowe zalane 2 szklankami wrzątku. Używaj po wystudzeniu.
- Płukanka z rumianku rozjaśniająca blond włosy. Połowę szklanki suszu z rumianku zalej 2 szklankami wrzącej wody. Odcedź po półgodzinnym zaparzaniu naparu z rumianku i przestudź. Połącz z sokiem z połowy cytryny. Stosuj po myciu włosów i spłukaniu szamponu. Możesz również potrzymać miksturę na głowie jak odżywkę, przykładowo 30 minut, a następnie spłukać włosy letnią wodą.
- Tonik z szałwii na trądzik. Przygotuj napar z suszonej szałwii – 1 łyżeczkę suszu szałwii zalej wrzątkiem (pół szklanki), a po upływie około pół godziny odcedź tonik szałwiowy przy pomocy sitka. Po wystudzeniu naparu mocz w nim wacik kosmetyczny i przemywaj skórę twarzy dwukrotnie w ciągu dnia po umyciu buzi. Trzymaj domowy kosmetyk w lodówce i zużyj jak najszybciej od przygotowania, a najlepiej rób go właśnie w takich niewielkich porcjach. Jeśli specyfik ma postać nieco dłużej, jego skład wzbogacić można dodatkiem alkoholu, przykładowo odrobiną spirytusu bądź ziołowej nalewki (chociażby z bzu, nagietka, pokrzywy).