FitnessDłonie pod specjalną ochroną

Dłonie pod specjalną ochroną

Dłonie pod specjalną ochroną
Źródło zdjęć: © Rossmann
21.12.2015 13:45, aktualizacja: 28.12.2015 06:51

Ręce to nasza wizytówka a jednocześnie dwa woły robocze. Niby pierze pralka, zmywa zmywarka, na zimę mamy rękawiczki. Co z tego, skoro wciąż skóra na dłoniach jest zbyt sucha, zbyt spierzchnięta lub zaczerwieniona. Dlaczego?

Ręce to nasza wizytówka a jednocześnie dwa woły robocze. Niby pierze pralka, zmywa zmywarka, na zimę mamy rękawiczki. Co z tego, skoro wciąż skóra na dłoniach jest zbyt sucha, zbyt spierzchnięta lub zaczerwieniona. Dlaczego?

Skóra dłoni jest niezwykle delikatna i najbardziej podatna na starzenie, bo ma cieńszą podściółkę mięśniowo-tłuszczową i mało gruczołów łojowych wytwarzających ochronne sebum. Dlatego naskórek rąk pozbawiony regularnej pielęgnacji szybko ulega podrażnieniom, pojawiają się przebarwienia, zaczerwienienia, a następnie nieodwracalne zmarszczki.

Zimą dodatkowo dłonie narażone są na przesuszenie w wyniku działania klimatyzacji i centralnego ogrzewania. Do tego może dojść do ich przemarznięcia, wystarczy chwila bez rękawiczek na mrozie, aby pojawił się nieestetyczny rumień, uczucie swędzenia i wzmożone łuszczenie się naskórka.
Tymczasem wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by zadbać o dłonie. Jak wynika z badań australijskiego Queensland Institute of Medical Research w Brisbane ważna jest systematyczność. Przez 4,5 roku część uczestników w wieku 25-55 lat miała codziennie rano wcierać w ręce krem z filtrem, natomiast pozostali mogli samodzielnie decydować o częstotliwości aplikacji kosmetyków. Wyniki pokazały, że osoby, które regularnie stosowały preparaty pielęgnacyjne miały o 24 proc. mniejszą szansę na pogłębianie się oznak starzenia w porównaniu z pozostałymi.

Pielęgnacja na miarę potrzeb

Masz 20 lat

Twoja skóra jest zdrowa, jędrna. Wystarczy jej podstawowa pielęgnacja: stosowanie kremów ochronnych i noszenie ciepłych rękawiczek w chłodne dni.

– Zabezpieczaj naskórek przed czynnikami zewnętrznymi (zimnem, wiatrem, chemią gospodarczą). Wychodząc z domu w chłodny lub wietrzny dzień smaruj ręce preparatem ochronnym. Do prac domowych nakładaj gumowe rękawice, a raz w tygodniu zaaplikuj na dłonie maseczkę regenerującą.
– Wybieraj kremy z filtrami UV. Dłonie to część ciała, która przez większą część roku pozostaje odkryta i wystawiona na działanie słońca. Stosowanie kremów z filtrem chroni przed powstawaniem przebarwień.
– Codziennie nawilżaj ręce i paznokcie, aby wzmocnić skórę i maksymalnie opóźnić proces starzenia się dłoni.

Masz 30 lat

Choć skóra wygląda młodo, to już wymaga wsparcia w procesach regeneracji. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, na razie powierzchowne, które można zniwelować.

– Intensywnie nawilżaj dłonie. Zatrzymanie wody w wierzchnich warstwach naskórka opóźnia pojawienie się zmarszczek. Dzięki systematycznemu nakładaniu kremu skóra pozostanie delikatna, miękka i elastyczna.
– Stosuj regenerującą maskę lub serum do dłoni. Te preparaty o silnym działaniu pielęgnacyjnym aplikuj na noc, nakładając przed snem grubą warstwę kosmetyku, a na to – bawełniane rękawiczki. W ten sposób substancje aktywne lepiej się wchłoną.

Masz 40 lat

Dłonie zaczynają zdradzać swój wiek. Naskórek coraz intensywniej się marszczy, pojawiają się już pierwsze plamy. Na twarz nakładamy w takiej sytuacji krem przeciwzmarszczkowy i podkład, a na ręce?

– Nawilżaj, bo nawodniony naskórek jest jędrniejszy, zdrowszy i odejmuje lat.
– Stosuj peelingi do dłoni przynajmniej raz na tydzień. W ten sposób wspomagasz skórę w jej naturalnych procesach regeneracji.
– W kremach szukaj witaminy A, najlepiej w duecie z witaminą E. To przeciwutleniacze, które naprawiają uszkodzenia skóry wywołane przez wolne rodniki.
– Nakładaj bazę na paznokcie, bo proces starzenia dotyka także płytkę. Pojawiają się na niej rysy, rowki, zgrubienia, które możesz jednak wyrównać przy pomocy specjalnych bazowych preparatów wypełniających i odżywek.

Akcja regeneracja

Wybór kremu do rąk nie jest trudny, bo większość z nich ma podobny skład. Zawierają przede wszystkim glicerynę, która wiąże wodę w naskórku i zapobiega wysuszaniu skóry lub mocznik – substancję o silnych właściwościach nawilżających. Oprócz tego: alantoinę, która przyspiesza regenerację naskórka, elastynę – odpowiedzialną za regenerację czy kolagen poprawiający napięcie skóry. Częstym składnikiem są też witaminy: A (nawilża), E (zapobiega starzeniu), K (wzmacnia naczynia krwionośne). Do niektórych preparatów dodaje się wyciąg z aloesu, który ujędrnia i oczyszcza lub z cytryny – o właściwościach wybielających. W składzie niektórych kremów znajdują się także olejki roślinne. Choć sprawiają, że konsystencja jest cięższa i dłużej się wchłania, to doskonale natłuszczają dłonie, zabezpieczając je przed działaniem zimna.

Małgorzata Żebrowska

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także