Operacje biustu

Od wielu lat rozwój medycyny estetycznej pozwala na poprawianie natury, czyli wykonywanie chirurgicznych korekt ludzkiego ciała, również biustu. Wiele kobiet, które nie są zadowolone z rozmiaru lub kształtu swoich piersi, albo które uważają je za niewystarczająco jędrne, decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstw chirurgii plastycznej. Operacje biustu można ogólnie podzielić na trzy kategorie...

Operacje biustu
Źródło zdjęć: © 123RF

20.11.2012 | aktual.: 21.09.2016 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od wielu lat rozwój medycyny estetycznej pozwala na poprawianie natury, czyli wykonywanie chirurgicznych korekt ludzkiego ciała, również biustu. Wiele kobiet, które nie są zadowolone z rozmiaru lub kształtu swoich piersi, albo które uważają je za niewystarczająco jędrne, decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstw chirurgii plastycznej. Operacje biustu można ogólnie podzielić na trzy kategorie...

Powiększanie biustu

Wykonuje się je poprzez umieszczenie implantu pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym. O miejscu, w którym ulokowaną będą implanty decyduje stan biustu, skóry, tkanki podskórnej i mięśni – przy tej pierwszej metodzie istnieje ryzyko, że zarysy implantu będą widoczne przez skórę.

Redukcja (pomniejszanie) biustu

Jest ono wykonywana nie tylko z przyczyn estetycznych, ale także często ze wskazań medycznych, kiedy bardzo duży i ciężki biust obciąża nadmiernie kręgosłup i wywołuje w związku z tym wiele dolegliwości bólowych oraz wady postawy. Redukcję wykonuje się poprzez usunięcie części tkanki tłuszczowej i gruczołowej piersi oraz nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. W trakcie operacji przesunięte w górę zostają również brodawki i ich otoczki, proporcjonalnie do nowej wielkości i kształtu piersi.

Plastyka (lifting) biustu

Zabieg wykonywany w celu podniesienia i zmiany kształtu opadających lub zwiotczałych piersi. W trakcie operacji brodawka wraz z otoczką jest przesuwana do góry, usuwany jest także ewentualny nadmiar skóry.

Wyrównywanie rozmiaru piersi

W tym przypadku mogą być zastosowane wymienione wyżej rodzaje zabiegów pomniejszania lub powiększania, zależnie od ustalonego rozmiaru docelowego, może być również połączona z plastyką piersi.

Rodzaje implantów

Implanty dzielą się na różne rodzaje ze względu na kształt, rodzaj wypełnienia oraz powierzchni. Osłonki implantu mogą mieć powierzchnię gładką, przy czym powoli odchodzi się od jej stosowania. Implanty o powierzchni teksturowej lepiej łączą się z tkanką piersi, nie zmieniają swojego położenia. Najnowszym typem powierzchni implantów powiększających jest powłoka tytanowa, bardzo dobrze przyswajana przez ludzki organizm.

Implanty mogą być wypełnione żelem silikonowym (silikon spoisty) lub roztworem soli fizjologicznej. Te drugie umożliwiają wykonywanie mniejszych nacięć (a co za tym idzie – pozostawienie mniejszych blizn), ponieważ napełnia się je już po umieszczeniu implantu w piersi. Trzecim typem implantów są te z wypełnieniem mieszanym, tak zwane ekspandery Bakera. Są one częściowo wypełnione żelem silikonowym, a po wprowadzeniu ich do piersi, dopełnia się je roztworem soli fizjologicznej. Tego rodzaju implanty także pozwalają na wykonanie niewielkich nacięć.

Rodzaje implantów dzieli się także ze względu na ich kształt – profilowany lub okrągły. Ich profil dobierany jest między innymi na podstawie budowy klatki piersiowej pacjentki oraz oczekiwanego efektu. Profil oznacza stopień wypchnięcia biustu do przodu przez implant, i może być niski, średni, wysoki i bardzo wysoki. Im węższa klatka piersiowa pacjentki, tym wyższy profil się stosuje. Implanty występują oczywiście także w różnych rozmiarach, ich wielkość podawana jest w mililitrach, różne są także wysokości implantów.

Upewnienie się, czy do osiągnięcia zamierzonych efektów jest konieczna operacja – wizyta u brafitterki?

Decyzja o chirurgicznej korekcie biustu zawsze jest osobistą sprawą kobiety, powinna być jednak dobrze przemyślana, przedyskutowana z lekarzem. Każda kobieta rozważająca operację plastyczną swoich piersi powinna mieć świadomość zakresu zmian możliwych do przeprowadzenia w danym przypadku, przebiegu operacji oraz możliwych powikłań. Nie chodzi o to, aby kogokolwiek odwodzić, zniechęcać czy zachęcać do przeprowadzania takich zabiegów, ale dobrze byłoby poznać najpierw wszystkie możliwe sposoby, które pomogą nam uporać się z kłopotami, jaki mogą dla nas stanowić piersi – te inwazyjne, ale także te odwracalne, z których można w każdej chwili zrezygnować.

Do brafitterek trafia wiele kobiet, które z różnych powodów nie są zadowolone ze swoich piersi, niektóre z nich rozważają poddanie się operacji plastycznej. Najczęściej wymienianymi powodami niezadowolenia jest rozmiar – zdaniem właścicielek owych piersi - za duży lub za mały, kształt lub niewystarczająca jędrność.

Najczęściej jednak na rozważaniach się kończy, kiedy okazuje się, że dobrze dobrana bielizną można nie tylko skorygować kształt biustu doraźnie, optycznie go zwiększyć lub zmniejszyć, ale także w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją znacznie poprawić jego kondycję. Brafitterki wielokrotnie spotykają się z przypadkami, kiedy kobiety nastawione na operację np. zmniejszenia piersi rezygnują z niej. Ponieważ okazuje się, że jeśli znajdą dobrą bieliznę, nie są skazane na ból ramion i kręgosłupa, rezygnację ze sportu i na upokarzające komentarze słyszane w niektórych sklepach z bielizną, ani na wiele innych niedogodności. Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy taka operacja wykonywana jest ze względów zdrowotnych.

Bywa również, że dobrze dopasowany biustonosz nie rozwiąże problemów danej kobiety, czy to fizycznych, czy związanych z akceptacją własnego ciała. Jeżeli natomiast rozwiąże je korekta chirurgiczna, to dlaczego nie skorzystać. Jedyne, co staramy się przekazać, to sprawdzenie w pierwszej kolejności sposobów nieinwazyjnych i odwracalnych, choćby w czasie oczekiwania na termin zabiegu.

Panie z dużym biustem mogą sprawdzić, na ile prawidłowo dobrany stanik zaspokoi ich potrzeby, panie, które chcą biust powiększyć, podnieść lub wyrównać jego asymetrię także mogą wypróbować najpierw rozwiązania oferowane przez brafitting. Można także sprawdzić, jak dana osoba będzie się czuła z większym, cięższym biustem, poprzez zastosowanie biustonosza w większym rozmiarze wkładek silikonowych w rozmiarze odpowiadającym planowanemu zwiększeniu biustu. Na pewno nie zaszkodzi przynajmniej rozmowa z brafitterką, a może pomóc w podjęciu decyzji.

Po operacji – jak dobierać bieliznę na okres rekonwalescencji?

W pierwszych tygodniach po operacji w grę wchodzi jedynie biustonosz pooperacyjny lub niektóre rodzaje bielizny sportowej, w każdym przypadku bez fiszbin. Zadaniem takiego biustonosza jest podtrzymywanie i unieruchomienie piersi przez całą dobę, zapobiega on także wystąpieniu niektórych komplikacji pooperacyjnych, jak np. rozchodzenie się blizn.

Jest najważniejszym elementem w okresie rekonwalescencji, pozwala także znacznie zmniejszyć odczuwanie bólu. W okresie gojenia nie powinno się nosić bardzo ścisłych obwodów, ale powinny one być dopasowane. Niedopuszczalne i niebezpieczne jest "wjeżdżanie" obwodu na biust czy wbijanie się w piersi od dołu, a tak dzieje się przy luźnym pasie.

Biustonosz powinien mieć szeroką dolną krawędź, zapobiegającą zwijaniu się. W przypadku biustonoszy nie posiadających fiszbin dobór wielkości miseczki nie odbywa się aż tak precyzyjnie, jak przy zwykłej bieliźnie, natomiast należy pamiętać, że drastycznie za mały stanik będzie zgniatał piersi, a zbyt duży nie zapewni żadnego podtrzymania. Lepiej, aby miseczka była odrobinę przyciasna, niż za duża.

Po operacjach powiększania bądź wyrównywania piersi, konieczne jest również noszenie na biustonoszu specjalnego elastycznego pasa, który zapobiega przemieszczaniu się implantów – stopień jego ścisłości pomoże dobrać lekarz. W czasie rekonwalescencji trzeba więc zrezygnować ze zwykłej bielizny, absolutnie kierować się jej wyglądem czy wyglądem biustu w staniku, po to, aby po tym czasie cieszyć się w pełni efektami zabiegu.

Po okresie rekonwalescencji, kiedy lekarz zezwoli już na noszenie zwykłej bielizny, w tym także tej na fiszbinach, dobieramy biustonosze zgodnie z zasadami brafittingu. Jednak z tym, że na pewno będzie konieczne zapoznanie się ze swoimi piersiami na nowo, teraz mogą być potrzebne nie tylko inne rozmiary, ale także inne fasony, niż te, które pasowały przed operacją.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (1)