Czym się kierować przy zakupie pralki?

Wybór pralki to inwestycja długoterminowa. Decyzja o jej zakupie nie może być więc podjęta pod wpływem chwili np. na skutek promocji cenowej czy reklamy.

Czym się kierować przy zakupie pralki?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Sergey Ryzhov

05.02.2015 | aktual.: 16.02.2015 10:48

Wybór pralki to inwestycja długoterminowa. Decyzja o jej zakupie nie może być więc podjęta pod wpływem chwili np. na skutek promocji cenowej czy reklamy. Warto najpierw wypisać sobie na kartce nasze oczekiwania, a następnie skonfrontować je ze sklepową ofertą. O czym w szczególności powinniśmy pamiętać, zanim w naszym mieszkaniu zamieszka wielofunkcyjny robot piorący?

1. Oszczędność miejsca
Zanim kupimy pralkę, warto najpierw ustalić miejsce, w którym ona stanie. Najbardziej uniwersalną pralką jest ta ładowana od frontu. Takie pralki, z drzwiczkami z boku dają nam możliwość zabudowy i wkomponowania urządzenia niemal w każdą przestrzeń. Ten rodzaj pralki sprawdzi się m.in. w łazience lub kuchni, gdzie urządzenie jest dość widoczne. Lokalizacja pralki jest również ważna ze względu na jej gabaryty. Pralki mają bowiem różne wymiary, które są powiązane zwykle z samą pojemnością bębna, dlatego też warto i na to zwrócić uwagę.

2. Oszczędność energii i wody

W dobie powszechności i mnogości elektrycznych sprzętów w naszych domach, istotne stają się dla każdego kwestie zużycia prądu, które przekładają się bezpośrednio na obciążenia finansowe w domowym budżecie. Praca pralki wiąże się ze znacznym zużyciem energii elektrycznej, dlatego powinno nam zależeć, by urządzenie miało jak najwyższą klasę energetyczną – szczególnie, jeśli dużo pierzemy. Według klasyfikacji litera A oznacza najwyższą klasę energetyczną. Pralki z symbolami A+, A++, A+++ są gwarancją najniższego zużycia energii. Zwróćmy również uwagę na oszczędność wody. Dobra pralka powinna mieć niskie zużycie wody podczas jednego cyklu prania. Dobrze jest, gdy pralka ma funkcję skracania czasu prania, bo to również przekłada się na oszczędność.

3. Pojemność

O wyborze odpowiedniej pojemności powinna zadecydować ilość osób, która będzie z pralki korzystać. Jeśli mamy liczną rodzinę, która generuje duże ilości prania, należy postawić na pralkę o jak największej pojemności. Duża pojemność pralki to w tym przypadku oszczędność wody i prądu w dłuższej perspektywie (rzadziej będziemy prać). Najmniej pojemne urządzenia sprawdzą się w domach, w których nie pierze się za często.

4. Efektywność

Trzeba zwrócić uwagą na symbole oznaczające klasy efektywności np. prania, suszenia czy odwirowania. Tu znów mamy do czynienia z oznaczeniem literowym, jak w przypadku klasy energetycznej. Tym razem symbole jednak świadczą o jakości samego prania i procesów mu towarzyszących.

5. Funkcjonalność

Funkcje, w jakie wyposażone są pralki są bardzo istotne dla ich obsługi. Dzięki nim pralka staje się inteligentnym urządzeniem piorącym, a nawet suszącym. Funkcjonalność powinna nam przede wszystkim ułatwiać życie, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach obsługi zbyt skomplikowanego programatora, nie inwestujmy w zbyt rozbudowaną, pełną dodatkowych ustawień pralkę. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z częstych zmian w ustawieniach programów, przyda nam się urządzenie z wyświetlaczem LCD. Życie ułatwi nam również regulacja wirowania, regulacja temperatury, funkcja Łatwe Prasowanie, timer, ustawianie poziomu zabrudzenia tkanin czy ochrona przeciwwypływowa. Najbardziej nowoczesne pralki, takie jak np. model Amica EAWI7123CD, są wyposażone także w: specjalne osłony na okno, które uniemożliwiają poparzenie się np. przez dziecko, systemy redukcji piany (pralka wykrywa pianę i załącza dodatkowe płukanie), system efektywnego wykorzystania detergentu tzw. Aqua Ball, funkcję dodatkowego zraszania odzieży (Aqua Stream)
i wiele innych zaawansowanych rozwiązań, które nie tylko ułatwiają pranie, ale również czynią je o wiele bardziej efektywnym.

6. Programy

Idealna pralka powinna posiadać programy, które umożliwią dostosowanie cyklu prania do naszych potrzeb. Oprócz typowych programów prania różnych tkanin (bawełna, poliester, tkaniny delikatne itp.), bardzo przydatne mogą okazać się programy zwiększające efektywność prania np. Program Koszule (program do prania koszul), programy antyalergiczne(rozbudowany system płukania tkanin), Program Sport (program skrócony), program Pranie Ręczne, program Łatwe Prasowanie, program nocny (ciche pranie), program super krótki (najkrótszy cykl prania wynosi 12 minut). Te wymagania musimy dostosować do własnych potrzeb.

7. Poziom hałasu

Wbrew pozorom, bywa to dość istotny czynnik, szczególnie wtedy, gdy pralka stoi w miejscu, gdzie przebywają domownicy. To również szczególnie ważne, gdy np. lubimy włączać pranie w nocy i nie chcemy, by odgłosy pralki nas budziły. Wówczas warto poszukać pralki o jak najniższym poziomie głośności.

8. Wygląd

Jest on ważny szczególnie w odniesieniu do estetyki pomieszczenia, w którym stoi pralka. Możemy wybierać wśród pralek bardzo nowoczesnych i designerskich (opływowe kształty, kolorowe podświetlenia bębna, ładny wyświetlacz) albo postawić na klasycznie wyglądające urządzenie. Dziś mamy dodatkowo również możliwość wyboru koloru pralki. Wybór konkretnie wyglądającego modelu powinniśmy uzależniać nie tylko od gustu, ale i spójności z otaczającymi pralkę meblami czy urządzeniami.

9. Cena

Nie bez znaczenia jest oczywiście cena. Jeśli jest dla nas najważniejsza, warto już na samym początku określić swoje możliwości finansowe i zawęzić swoje poszukiwania wśród asortymentu. Trzeba jednak pamiętać, że pralka to urządzenie na wiele lat – jest to więc inwestycja długoterminowa. Czasem warto zapłacić za nią ciut więcej, w zamian otrzymując sprzęt niezawodny, niż łapać się na niebywale niskie promocje i ryzykować zakup sprzętu o wątpliwej jakości.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)