Wielkie wyjście? Pamiętaj o stopach
O stopy trzeba dbać bez względu na porę roku. A już zimą, gdy nosimy grube skarpetki i ciężkie buty, szczególnie. Przed nami sylwester – jeśli chciałabyś założyć na tę okazję odkryte szpilki, z pielęgnacją stóp nie zwlekaj! Sprawdź, jak w kilku krokach zapracować na boskie stopy.
23.11.2015 | aktual.: 28.11.2015 11:10
O stopy trzeba dbać bez względu na porę roku. A już zimą, gdy nosimy grube skarpetki i ciężkie buty, szczególnie. Przed nami sylwester – jeśli chciałabyś założyć na tę okazję odkryte szpilki, z pielęgnacją stóp nie zwlekaj! Sprawdź, jak w kilku krokach zapracować na boskie stopy.
Czy wiedziałaś, że w ciągu całego życia twoje stopy pokonają dystans równy dwóm okrążeniom równika? To wystarczający powód, by o nie systematycznie dbać. Stopy to twoje rusztowanie, dlatego powinny być silne i zdrowe. Są również twoją wizytówką – wielu mężczyzn zadbane, wypielęgnowane kobiece stopy uważa za niezwykle kuszące. Mylisz się, jeśli sądzisz, że jesienią i zimą nie musisz się nimi przejmować. Wprost przeciwnie – właśnie teraz powinnaś poświęcić im więcej uwagi.
Podstawa: kąpiel stóp
Stopy należy myć codziennie, w ciepłej wodzie z mydłem. A jeśli zachodzi taka potrzeba – nawet parę razy na dzień. Woda nie powinna być zbyt gorąca, bo może wysuszyć skórę. Zaleca się, aby każdego dnia pozbyć się martwego naskórka. W tym celu możesz skorzystać ze specjalnej tarki do stóp albo pumeksu, należy go jednak często wymieniać, ponieważ bywa siedliskiem bakterii, poza tym szybko się wyciera i traci swoje właściwości. Ścieranie pomoże również na popękane pięty. Uwaga! Zrogowaciałego naskórka nie wolno wycinać, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju groźnej infekcji.
Raz na tydzień wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. W sklepach znajdziesz różne rodzaje soli, np. do stóp ze skłonnością do grzybicy czy pocenia. Możesz także zastosować sposób naszych babć i do wody wlać mleko – taka kąpiel zmiękczy i odżywi skórę. Powinna trwać ok. 15 minut. Kąpiel z dodatkiem mleka bądź serwatki zalecana jest szczególnie przy spękanej skórze. Leczniczą kąpiel przygotujesz, do ciepłej wody dodając parę kropli olejku lawendowego lub rumiankowego. Rozgrzewająca kąpiel jest zalecana zwłaszcza wtedy, gdy przemoczysz buty, o co jesienią i zimą nietrudno.
Po umyciu stóp trzeba je dokładnie wysuszyć. Zwróć szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. W umyte i osuszone stopy wetrzyj krem nawilżający (z linii do stóp), np. z witaminą A. Grubą warstwę kremu warto zastosować na noc – po nałożeniu kosmetyku załóż skarpetki i połóż się do łóżka. Zabieg wystarczy wykonywać raz na tydzień, ale jeśli skóra na stopach jest bardzo szorstka i popękana, taki domowy zabieg regeneracyjny przeprowadzaj codziennie, przez 7-10 dni.
By stopy się nie pociły
Jeśli martwi cię przykry zapach twoich stóp, możesz smarować je kremami hamującymi nadmierną potliwość czy specjalnymi sztyftami do stóp. Większość tego typu preparatów chroni przy okazji przed grzybicą i bakteriami. Pocenie ograniczy również odświeżający dezodorant do stóp z talkiem. Możesz ponadto włożyć do butów specjalne wkładki antypotowe (do kupienia m.in. w drogeriach).
Zwróć uwagę, z jakich materiałów wykonane są skarpetki i buty, które nosisz. Upewnij się, że są to materiały naturalne, dzięki którym skóra może swobodnie oddychać. Buty powinny być dopasowane do stóp i najlepiej wykonane ze skóry. Jeśli cię uciskają albo są za małe, nie noś ich. Nie warto również każdego dnia katować stóp szpilkami – optymalna wysokość obcasów to 2,5-4 cm.
Czas na pedicure
Po kąpieli i nawilżeniu zadbaj o paznokcie. Przytnij je na równo, uważaj tylko, aby nie obciąć ich zbyt krótko. Bardzo kobiecym detalem są paznokcie polakierowane, szczególnie na rzucający się w oczy kolor. Klasyką jest czerwień, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś nieco zaszalała – szczególnie jeśli szykujesz się na sylwestra – i nadała swoim paznokciom kolor niebieski, żółty, fioletowy, zielony… W modzie są zwłaszcza wszelkie odcienie neonowe. Możesz je ozdobić kryształkami albo brokatem, by w tę szampańską noc lśniły ze zdwojoną siłą.
Stopy warto wcześniej wymoczyć w wodzie, a paznokcie zmiękczyć niewielką ilością oliwy z oliwek i odsunąć skórki drewnianym patyczkiem.
Oglądaj i masuj
Co kilka dni, a najlepiej codziennie dokładnie obejrzyj swoje stopy. Zwróć uwagę, czy nie pojawiły się jakieś zmiany, przebarwienia, odciski. Przyjrzyj się paznokciom: zgrubienia czy przebarwienia mogą świadczyć o grzybicy. W aptekach i dobrze zaopatrzonych drogeriach dostępne są specjalne preparaty, dzięki którym pozbędziesz się odcisków i pęcherzy. Jeśli problem nie minie, zwróć się do lekarza.
Bardzo korzystnie na kondycję stóp i stan skóry wpłyną regularne masaże – możesz wykonywać je np. podczas wcierania nawilżającego kremu. Taki masaż uelastyczni skórę, pobudzi krążenie i pomoże ci się zrelaksować. Pomyśl o tym szczególnie jeśli wykonujesz stojącą pracę. Masaż można wykonywać z zastosowaniem olejków – np. mieszając 2 łyżki olejku migdałowego z 3-4 kroplami olejku lawendowego. Stopy masuj okrężnymi ruchami, zaczynając od podeszwy i kierując się ku pięcie. Bardzo dobrze na kondycję stóp wpłyną też spacery boso i… chodzenie po rosie.