Asztangajoga bez tajemnic Matthew Sweeneya – nowa książka dla pasjonatów jogi
Dawno już sympatyków i fanów jogi nie czekała aż taka gratka, jaką przygotowało na początek lata Wydawnictwo Tedson. Tedson znany jest z niekonwencjonalnej linii i odważnego kreowania swoimi publikacjami nowych kierunków i trendów w polskiej jodze, tym razem jednak, jak mówi właściciel Wydawnictwa, Rafał Gadomski „Asztangajoga bez tajemnic Matthew Sweeneya jest po prostu odpowiedzią na palącą potrzebę rynku.
22.06.2012 | aktual.: 25.06.2012 09:23
Dawno już sympatyków i fanów jogi nie czekała aż taka gratka, jaką przygotowało na początek lata Wydawnictwo Tedson. Tedson znany jest z niekonwencjonalnej linii i odważnego kreowania swoimi publikacjami nowych kierunków i trendów w polskiej jodze, tym razem jednak, jak mówi właściciel Wydawnictwa, Rafał Gadomski "Asztangajoga bez tajemnic" Matthew Sweeneya jest po prostu odpowiedzią na palącą potrzebę rynku.
Tytuł został wybrany po konsultacji z rodzimymi specjalistami od asztangajogi i wszyscy zgodnie uważamy, iż był to najlepszy wybór.
W Polsce w ostatnich latach przybywać zaczyna zwolenników asztangajogi – najpopularniejszego na świecie stylu jogi, preferowanego m.in. przez wielkie gwiazdy światowej estrady i Hollywoodu. Czym różni się asztangajoga od innych styli jogi i co sprawia, że podbiła serca tak wielu ludzi na całym świecie? Uważa się, że pochodząca z indyjskiego Mysoreu asztangajoga, jest jogą źródła, najbliższą źródłowej tradycji, a jednocześnie najnowocześniejszą i najlepiej dopasowaną do potrzeb wymagających mieszkańców Zachodu.
Posiada piękną filozofię, a jej praktyka dostrojona jest do naturalnych rytmów natury, faz księżyca i ruchów planet. W Polsce, gdzie dotychczas przeważała joga ćwiczona wg metody Iyengara (w dużej mierze za sprawą obfitej literatury autorstwa samego B.K.S. Iyengara świetnie przetłumaczonej na Polski przez ucznia Iyengara – Sławomira Bubicza), kariera asztangajogi dopiero się zaczyna. Jest jednak kilka dobrych szkół oraz grono wysoce wyspecjalizowanych i oddanych nauczycieli. Brakowało jednak dobrego podręcznika.
Rafał Gadomski, właściciel Wydawnictwa Tedson, tak komentuję tę sytuację: „Dla mnie, nie tylko jako wydawcy, ale przede wszystkim jako czytelnika, literatura tematu jest rzeczą pierwszej wagi. Szczególnie w jodze, gdze jedną z podstawowych zasad rozwoju jest ‘svadhyaya’ czyli – w wolnym tłumaczeniu z sanskrytu – studia i badanie. To znaczy, że jeśli nie ma literatury, to nie ma rozwoju. Uważam, że brak odpowiedniej literatury był najpoważniejszym czynnikiem utrudniającym rozwój asztangajogi w Polsce.
"Asztangajoga bez tajemnic" Matthew Sweeneya świetnie uzupełnia tę lukę; jest naprawdę uniwersalnym podręcznikiem, który zawiera w sobie wszystko to co najważniejsze w zakresie teorii oraz obszerną część praktyczną w postaci tablic z seriami asztangajogi, które wystarczą ćwiczącym na lata praktyki".
Podręcznik składa się z dwóch części: teoretycznej, omawiającej najważniejsze zagadnienia praktyki i filozofii asztangi w sposób praktyczny i mądry, przystępny dla każdego, bez zbędnego popadania w szczegóły i rozwlekania tematu; oraz praktycznej, na którą składają się tablice ze wszystkimi seriami asztangi od Powitania Słońca aż po Serię Zaawansowaną B. Dodatkowo tłumaczenie mantr, indeks asan z tłumaczeniami i słowniczek. Wielkim atutem i dodatkowym smaczkiem polskiej edycji są autorskie tłumaczenia mantr oraz wybranych fragmentów Jogasutr Patańdżalego, z zachowaniem oryginalnej struktury wiersza.
Bardzo pochlebnie wypowiadają się o książce znane autorytety młodego pokolenia polskiej jogi. Maciek Wielobób, autor m.in. książek i blogów o tematyce jogicznej, tak wypowiada się o "Asztangajodze bez tajemnic": „Uważam, że książka "Asztangajoga bez tajemnic" Sweeneya jest jednym z najlepszych podręczników ahtanga vinyasa jogi, dlatego jej polskie wydanie jest dużym wydarzeniem dla rodzimego środowiska asztangowego. Dla osoby praktykującej asany według tego podejścia jest książką, którą po prostu trzeba nabyć. Z kolei dla osób, które praktykują pozycje jogi według innych metod jest doskonałą pozycją do gruntownego zapoznania się z ashtangą. Jednym słowem – polecam!”.
Autorka popularnego bloga o tematyce jogicznej, Katarzyna Pilorz, z kolei pisze: „Ważnym atutem tej pozycji jest jej przystępność i przejrzystość. Autorowi udało się nie tylko osiągnąć kompromis między tradycyjnym przekazem pochodzącym z Indii a umysłowością zachodnią. Dokonał on ponadto syntezy swoich doświadczeń rozwoju osobistego wyniesionych z innych kontekstów niż jogiczny. Każdy adept jogi prowadzony przez autora tej książki będzie za każdym razem ostrzegany o możliwości wystąpienia raf wyrosłych z naszych postaw, nieuświadomionych emocji czy przerostu ego, dryfując dzięki temu bezpiecznie między fanatyzmem a zupełnym brakiem zaangażowania".
Jednym słowem, "Asztangajoga bez tajemnic" jest pozycją godną polecenia każdemu, kto choć trochę interesuje się jogą, i absolutnym niezbędnikiem dla tych wszystkich, którzy ćwiczyli, ćwiczą lub chcą spróbować swoich sił w praktyce asztangi. Książka do kupienia na stronie Wydawnictwa Tedson: * www.tedson.pl* oraz w dobrych księgarniach.