FitnessBerberyna pomaga walczyć z otyłością

Berberyna pomaga walczyć z otyłością

28.11.2014 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alkaloid pochodzenia roślinnego o nazwie berberyna ogranicza tycie oraz stymuluje termogenezę poprzez aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej.

Alkaloid pochodzenia roślinnego o nazwie berberyna ogranicza tycie oraz stymuluje termogenezę poprzez aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej. Do takich wniosków doprowadziły naukowców z Uniwersytetu Stanowego Południowej Dakoty badania prowadzone na myszach. Informację podało pismo "Nature Communications".

Berberyna stosowana jest od dawna w tradycyjnej medycynie chińskiej. Występuje w korzeniu rosnącego w Azji cynowodu (Coptis chinensis) i jest jednym ze składników ziołowych preparatów m.in. przeciw biegunce. Badania sugerują, że może ona wspomagać także leczenie insulinooporności i hiperlipidemii.

Naukowcy podawali otyłym myszom berberynę co trzy dni przez miesiąc. W porównaniu z gryzoniami, które nie przyjmowały preparatu, u myszy konsumujących berberynę stwierdzono większą aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej. Spalana była większa liczba kalorii.

"Korzystny wpływ berberyny na funkcje metaboliczne sprawia, że związek może być wykorzystywany w leczeniu otyłości oraz związanych z nią chorób, takich jak na przykład cukrzyca" - podsumowują naukowcy.

Dodają, że choć berberyna stosowana jest w Chinach od 2 tysięcy lat, niezbędne jest dokładniejsze zbadanie wpływu jej długoterminowego stosowania na organizm człowieka.

(PAP), koc/ krf

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także