UrodaCiesz się pięknem swoich włosów!

Ciesz się pięknem swoich włosów!

Szukasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez klientki salonów fryzjerskich? Łupież, brak połysku, brak objętości, rozdwojone końce i kłopoty z elektryzowaniem się włosów? Sprawdź jak radzi sobie z nimi nasz ekspert mistrz fryzjerstwa Andrzej Matracki. Skorzystaj z jego doświadczenia oraz porad i po prostu ciesz się pięknem swoich włosów.

Ciesz się pięknem swoich włosów!
Źródło zdjęć: © JupiterImages

10.02.2011 | aktual.: 10.02.2011 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szukasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez klientki salonów fryzjerskich? Łupież, brak połysku, brak objętości, rozdwojone końce i kłopoty z elektryzowaniem się włosów? Sprawdź jak radzi sobie z nimi nasz ekspert mistrz fryzjerstwa Andrzej Matracki. Skorzystaj z jego doświadczenia oraz porad i po prostu ciesz się pięknem swoich włosów.

Jak poradzić sobie z łupieżem? Powody pojawiania się łupieżu są dwojakie. Po pierwsze „zła stylizacja”, czyli używanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji lub niedokładne spłukiwanie produktów. Na skutek niewłaściwej stylizacji powstaje łupież suchy, to ten, który pojawia się na ciemnym ubraniu na ramionach. Rozwiązaniem jest ograniczenie ilość produktów i dokładnie przestrzeganie instrukcji ich stosowania.

Jeśli natomiast łupież przylega do włosów i skóry głowy, mówimy o łupieżu mokrym, wywołanym przez mikroskopijnej wielkości drożdżak Malassezia furfur lub Pityrosporum ovale. Ten pasożyt występuje naturalnie w naskórku, żywi się sebum wytwarzanym przez nasze gruczoły łojowe. Taki rodzaj łupieżu zwykle pojawia się na włosach z tendencją do przetłuszczania się, takie środowisko stwarza grzybom najlepsze warunki do rozwoju. Rozwiązaniem jest zastosowanie właściwego szamponu przeciwłupieżowego.

Jak stylizować cienkie, rzadkie włosy, by nadać im objętości?

Sposobów jest wiele, jednak najważniejsza jest właściwa codzienna pielęgnacja i stylizacja z wykorzystaniem produktów nadających objętość. Ich zadaniem jest uniesienie włosów u nasady, dzięki czemu łatwiej ułożysz fryzurę. Dodatkowo możesz podtapirować włosy u nasady, musisz jednak pamiętać, by czynności tej nie wykonywać zbyt często, gdyż częste tarcie włosów o grzebień nie wpływa korzystnie na ich wygląd.

Podobnie zadziała lakier użyty u nasady włosów, uniesie fryzurę i nie pozwoli jej „opaść”. Innym sposobem są duże wałki, które nie stworzą na włosach loków, a jedynie zwiększą ich objętość. A jeśli oprócz objętości zależy ci również na skręcie, użyj dyfuzora. Pamiętaj także, by nie używać zbyt dużej ilości środków do stylizacji, nadmiar obciąży włosy i fryzura szybciej "opadnie". Dla poszukiwaczek trwałych rozwiązań stworzono styling, czyli trwałą unoszącą włosy u nasady, to idealne rozwiązanie dla cienkiej, krótkiej fryzury.

Dlaczego końce włosów się rozdwajają i jak sobie z nimi poradzić?

Rozdwojone końcówki są efektem uszkodzenia włosowej łuski, dzieje się tak przede wszystkim na skutek zbyt częstego wykonywania zabiegów chemicznych, szczególnie intensywnych koloryzacji i trwałej ondulacji, a także pod wpływem działania szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zbyt częstego stosowania prostownicy, lokówki, częstego związywania włosów, nawijania ich na wałki, szczotkowania, kiedy są jeszcze mokre. Najczęściej problem rozdwajania się końcówek obserwuje się na włosach długich, których końcówki ocierają się o ubranie oraz włosach suchych z natury.

Niestety, kiedy końcówki zaczną się rozdwajać nie ma innego sposobu poza ich obcięciem przynajmniej na 2-3 cm ponad miejsce, w którym doszło do rozszczepu i to im szybciej tym lepiej, bowiem brak strzyżenia spowoduje rozdwojenie włosa na dłuższym odcinku.

Po strzyżeniu odżywiaj końce, w tym celu stosuj produkty w formie fluidów, kremów, olejków, serum zawierających pantenol i keratynę oraz płynny jedwab. I koniecznie podcinaj włosy regularnie, najlepiej co 4-6 tygodni.

Dlaczego włosy elektryzują się?

Włosy częściej elektryzują się jesienią i zimą, ma to związek z przebywaniem w wysuszonych i ciepłych pomieszczeniach, częściej też elektryzują się włosy zniszczone, na których gromadzi się więcej ładunków ujemnych, odpowiedzialnych za przyciąganie się włosów do ubrań (szczególnie wykonanych z tkanin syntetycznych i wełnianych), grzebieni, czy szczotek.

Aby pozbyć się kłopotu z elektryzowaniem się włosów należy je właściwie nawilżać, najlepsze będą produkty do włosów suchych i zniszczonych, dobrze sprawdzają się również delikatne odżywki bez spłukiwania. W sprzedaży dostępne są również specjalistyczne linie stworzone właśnie dla włosów z tendencją do elektryzowania się. Jeśli suszysz włosy suszarką, najlepsza będzie zaopatrzona w dodatkową funkcję jonizacji powietrza. Doraźnym sposobem na elektryzowanie się włosów jest zmoczenie dłoni wodą i przeciągnięcie jej po włosach, a także stosowanie produktów do stylizacji, które zdyscyplinują włosy.

Co zrobić, by matowe włosy nabrały połysku?

Brak połysku towarzyszy włosom suchym i zniszczonym, których dachówkowato zachodzące na siebie łuski, na zdrowych włosach silnie przylegają do siebie, w przypadku zniszczonych łodyg włosowych rozchylają się, a gruczoły łojowe nie wytwarzają wystarczającej ilości sebum. W efekcie włosy nie odbijają światła i sprawiają wrażenie matowych.

By włosy odzyskały połysk stosuj regenerujące szampony i odżywki lub linie nadające włosom połysk, do wykończenia fryzury używaj nabłyszczaczy, zachowaj jednak umiar, nadmiar produktów może sprawić, że włosy będą wyglądały na przetłuszczone. Podczas suszenia stosuj chłodny nawiew powietrza, susz włosy z góry na dół, nigdy pod włos. Do płukania włosów stosuj chłodną wodę. Te zabiegi uszczelnią włosowe łuski, co sprawi, że padające na włos świtało odbije się od jego płaszczyzny, co zagwarantuje włosom połysk.

(bb)

Komentarze (2)