Blisko ludziCo robi w brzuchu twoje dziecko?

Co robi w brzuchu twoje dziecko?

Co robi w brzuchu twoje dziecko?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.03.2007 10:43, aktualizacja: 31.05.2010 16:15

Wydaje ci się, że to co nosisz w brzuchu jest ślepe, głuche i nic do niego nie dociera. Mylisz się. Dzieciątko w twoim brzuchu i widzi, i słyszy, i na dodatek pewne rzeczy lubi, innych nie. Przecież już od 7 tygodnia jego mózg jest podobny do mózgu człowieka dorosłego!

Wydaje ci się, że dziecko, które nosisz w brzuchu, jest ślepe, głuche i nic do niego nie dociera. Mylisz się. Maluch w twoim brzuchu widzi, słyszy, pewne rzeczy lubi, innych nie. Przecież już od 7 tygodnia jego mózg jest podobny do mózgu człowieka dorosłego!

Co widzi?

W brzuchu zazwyczaj panuje brązowo-czerwony półmrok. Twoja powłoka skórna przepuszcza trochę światła. Od około 28 tygodnia dziecko otwiera oczy i obserwuje otoczenie. Oczywiście wielkiego pola do obserwacji nie ma, ale coś zawsze wypatrzy.

Jeśli skierujesz promień latarki wprost na brzuch, dziecko żywo zareaguje. Warto o tym pamiętać, że dziecko widzi właśnie taki kolor powłoki brzusznej. Dlatego jego pokoik najlepiej urządzić w takie barwy, by przypominały mu bezpieczne środowisko twojego brzucha. Żadnych ostrych i pstrokatych barw.

Ty decydujesz o barwach

Jaka sukienka, taki nastrój w brzuchu. Pamiętaj, aby gdy jesteś w ciąży zakładać sukienki w kolorze czerwonym, pomarańczowym, żółtym czy różowym. Gdy nosisz szarość, dziecko widzi świat właśnie w takich barwach. Oczywiście, gdy jest zima i masz dużo ubrań na sobie, światło praktycznie nie dociera do dziecka. Co innego latem. Wtedy widzi więcej. Co słyszy?

Ha! Już od 20 tygodnia bardzo wiele. Choć wielu osobom wydaje się, że dziecko nic na pewno nie słyszy, mylą się. Tak, to prawda, że w uszach dziecka znajduje się płyn owodniowy. Ale maluch słyszy melodię, akcent, rytm, natężenie.

Przede wszystkim uwielbia bicie twojego serca. Ono go uspokaja. To jego ulubiona melodia. Później, gdy się już urodzi, chętnie będzie do niej powracał. Tul go i przytulaj, ile możesz.

Dziecko odbiera emocje

Słyszy też doskonale twój głos. Wie kiedy jesteś zdenerwowana, kiedy krzyczysz, a kiedy się śmiejesz i jesteś spokojna. Twoje nastroje udzielają się i jemu. Dlatego warto o tym pamiętać, zanim znowu podniesiesz głos. Krzyczenie zabronione! Warto też z maluchem rozmawiać. On to uwielbia. Doskonale wie, kiedy mówisz do niego. Wtedy też stara się dawać sygnały. Fika koziołki, kopie w brzuszek. Jest zadowolony. Staraj się mówić do niego łagodnie i czule. Później, po urodzeniu, rozpozna twój głos wśród setek innych. Jeśli tata też chce być rozpoznawany, niech przemawia do dzieciątka w brzuchu, jak najczęściej.

Lubi, gdy śpiewasz

Lubi gdy mu śpiewasz. Najlepiej jakąś spokojną kołysankę. Gdy już wyjdzie na świat i będziesz chciała go uśpić, maluch rozpozna ‘swoją’ piosenkę, poczuje się bezpiecznie i łatwiej będzie ci go uśpić.

Lubi muzykę! Oczywiście nie rockowe ryki. To go raczej niepokoi, kuli się w sobie. Może to być muzyka klasyczna, relaksacyjna, spokojna. Dodatkowo naukowcy dowiedli, że gdy twój maluch słucha Mozarta szybciej i lepiej rozwija się jego mózg. Lubią też Vivaldiego, który rozluźnia i uspokaja.

Tego nie polecamy!

Gdy dziecko ma już 17-18 tydzień, jego kosteczki słuchowe twardnieją i może odbierać dźwięki. Więc od tego czasu zapomnij o chodzeniu do klubów, na koncerty muzyki pop, czy do kina na film ze strzelaniną. Poziom decybeli może przestraszyć mocno dziecko.

Źródło artykułu:WP Kobieta