Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?
Czy kobieta może stworzyć bliską, ale jednocześnie aseksualną relację z mężczyzną? Wiele osób nie wierzy, że dwoje ludzi, przeciwnej płci, którzy zwierzają się ze swoich przeżyć i problemów, wiedzą o sobie tak wiele, potrafi pozostać jedynie przyjaciółmi.
08.11.2006 | aktual.: 28.05.2010 13:23
Przyjaciółce możesz o wszystkim powiedzieć, zawsze ci pomoże, gdy masz problem. Gdy jest ci smutno, zaprosi cię do siebie na noc, obejrzycie razem film, ona przytuli cię, pocieszy i poczujesz się lepiej. Podobnie gdy ona do ciebie zadzwoni z problemem, rzucisz wszystko, by tylko jej pomóc. Twój partner to rozumie, wie przecież, jak ważna jest dla ciebie przyjaźń. Co natomiast, jeśli twoim najbliższym przyjacielem jest inny mężczyzna? Czy w ogóle możliwe jest stworzenie takiej bliskiej, ale jednocześnie aseksualnej relacji z mężczyzną?
Każdy ma inne doświadczenia na tej płaszczyźnie, zatem trudno jednoznacznie na pytanie o możliwość istnienia prawdziwej przyjaźni między kobietą a mężczyzną, odpowiedzieć. Oczywiście są tacy, którym udało się takie relacje zbudować i są z tego powodu bardzo szczęśliwi, ale nie brakuje też zdecydowanych wrogów, jak Ela, która zawiodła się na swoim przyjacielu i nie wierzy już w bezinteresowność takich przyjaźni. Uważa ona, że nie da się być blisko z drugą osobą płci przeciwnej, bez choćby minimalnej fascynacji damsko-męskiej. Według niej, prędzej czy później przyjaźń zamieni się w miłość, bądź, jak w przypadku jej „przyjaźni”, będzie nią od początku.
Ela przez wiele lat myślała, że właśnie przyjaźń łączy ją z Karolem. Jednak krótko po tym, gdy rozstała się ze swoim dotychczasowym partnerem, jej „przyjaciel” okazał się być zakochany w niej po uszy. Przyznał się, że ją pokochał od samego początku i nie widział innego sposobu, by mieć ją blisko siebie. To przez niego często kłóciła się z partnerem, bo nie widziała tego, co on dostrzegał. Ela myślała, że jego pretensje wynikają z chorobliwej zazdrości, a jak się okazało, miał ku temu prawdziwe powody. Przyjaźń dla Karola była jedynie przykrywką i jedyną okazją, by spędzać z Elą trochę czasu, kontrolować, co się w jej życiu dzieje.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Relacja aseksualna
Przyjaźń opiera się na więzi emocjonalnej, czasem intelektualnej, nie ma w niej jednak mowy o zmysłowości czy erotyce. Przyjaźń powinna być bezinteresowna, czysta i szczera, zatem do miłości brakuje jedynie relacji seksualnej. Wobec tego przyjaciele, zwłaszcza jeśli są przeciwnej płci, nie powinni patrzeć na siebie jak na obiekt pożądania, nawet jeśli spędzają z sobą mnóstwo czasu, w różnych okolicznościach. Wiele osób nie jest więc w stanie pojąć i uwierzyć, że dwoje ludzi, przeciwnej płci, którzy zwierzają się ze swoich przeżyć i problemów, wiedzą o sobie tak wiele, potrafi pozostać jedynie przyjaciółmi. Natomiast ci, którzy takiego przyjaciela mają, twierdzą, że nie ma w tym niczego zaskakującego. Ludzie to nie zwierzęta zatem nasze relacje z ludźmi nie opierają się wyłącznie na relacji seksualnej.
Mężczyzna najlepszym przyjacielem
Wiele kobiet wręcz deklaruje, że prawdziwa przyjaźń jest możliwa wyłącznie między kobietą w mężczyzną, gdyż nie ma między nimi wtedy zawiści, rywalizacji o partnerów. Często słyszy się o przypadkach, że dwie najlepsze przyjaciółki kłócą się o mężczyznę, bądź jedna odbija drugiej partnera. Jeśli przyjaciele są przeciwnej płci, takie sytuacje nigdy się nie wydarzą. Kobiety często też zauważają, że dzięki przyjaźni z mężczyznami, lepiej rozumieją punkt widzenia płci przeciwnej, mogą dowiedzieć się, jak dane zachowanie pań jest odbierane przez panów i dzięki temu, mają szerszy i pełniejszy obraz relacji damsko-męskich.
Zagrożenie dla partnera
Do momentu, kiedy obie zaprzyjaźnione osoby są samotne, bądź obydwoje są w stałych związkach, wydaje się, że sytuacje jest czysta i nikomu to nie przeszkadza. W chwili jednak, gdy byli samotni a jedno z nich znalazło sobie partnera, mogą zacząć się schody. Największym zagrożeniem może być konflikt na linii partner – przyjaciel. Narzeczony może nie być na tyle tolerancyjny, by zrozumieć, że łączą was jedynie relacje przyjacielskie, że znacie się tyle lat, iż nawet przez moment nie spojrzałaś na niego jak na potencjalnego partnera. Niestety twój ukochany może poczuć się zagrożony a przede wszystkim zazdrosny. Naprawdę może mieć wielkie trudności z akceptacją długich nocnych rozmów między wami, albo tego, że musisz pojechać go pocieszyć, gdy stracił pracę, bądź po prostu czuje się nieszczęśliwy. Niestety w takich sytuacjach warto pomyśleć, co może czuć partner, nawet jeśli ty ze swej strony jesteś pewna uczuć do niego oraz czystości relacji z przyjacielem.
Prawdziwy przyjaciel potrafi jednak wyczuć, kiedy może stać się przyczyną kłótni i zazdrości. Jako, że nie wszyscy są w stanie zaakceptować innego mężczyznę w życiu swojej ukochanej, trzeba pamiętać, że relacje te są wyjątkowo delikatne. Nie ma więc sensu prowokować i nadwyrężać zaufania ukochanej osoby. Przede wszystkim twój partner i przyjaciel powinni się poznać. Idealnym układem byłaby sytuacja, gdyby oni również się zaprzyjaźnili, jednak jeśli nie jest to możliwe, powiedz szczerze przyjacielowi - w końcu po to on jest – że wasza przyjaźń się nie zmieni, jednak ze względu na partnera powinniście ustalić, w jaki sposób utrzymywać relacje. Oczywiście nie w tajemnicy, jednak z takim wyczuciem, by nie zniszczyło to ani waszej przyjaźni ani miłości do partnera. W skrajnych przypadkach trzeba wybierać, kto jest dla ciebie ważniejszy.