FitnessCzym zastąpić cukier? 5 propozycji

Czym zastąpić cukier? 5 propozycji

Czym zastąpić cukier? 5 propozycji
Źródło zdjęć: © Fotolia
19.11.2018 22:27

Cukier rafinowany nie cieszy się dobrą opinią. Faktycznie odpowiedzialny jest za sprzyjanie występowania wielu chorób i dolegliwości, przede wszystkim układu krążenia. To także w dużym stopniu winowajca nadwagi. Istnieją jednak zdrowsze zamienniki cukru. Oto kilka propozycji.

Najlepszy zamiennik cukru – miód

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, czym zastąpić cukier, jest miód. To produkt łatwo dostępny, znany od wieków i bardzo smaczny. Cechą miodu jest to, że choć wykazuje się podobną kalorycznością, to jest zdecydowanie mniej słodki. Indeks glikemiczny miodu waha się od 50 do 87, w zależności od przewagi glukozy nad fruktozą.

Ten popularny zamiennik cukru to źródło wielu wartości odżywczych, między innymi białek, olejków lotnych, garbników, witamin i enzymów. Działa doskonale w stanach przeziębienia organizmu i zaburzeniach pracy układu trawiennego. Traci niestety swoje właściwości po podgrzaniu do 40 st. C.

Czym zastąpić cukier – melasa

Melasa jest ciemnobrązowym syropem, który powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji cukru. Zawiera od 40 proc. do 50 proc. sacharozy. Podobnie jak rafinowany cukier, melasa pochodzi najczęściej z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej.

Melasa jako substytut cukru niesie ze sobą wiele wartości odżywczych w postaci makro- i mikroelementów, w tym magnez, potas, wapń, żelazo, a także witamin, a przede wszystkim witamin z grupy B. Pomaga podczas biegunek, obniżonej odporności i dolegliwościach układu nerwowego. Jak stosować melasę? Słodząc kawę czy herbatę albo dodając do wypieków czy muesli.

Syrop klonowy zamiast cukru

Spośród wielu syropów, których używać można zamiast cukru, syrop klonowy jest chyba najpopularniejszy. Jest bogaty w polifenole, minerały (magnez, potas, wapń), a także witaminy z grupy B. Choć wykazuje się niższą kalorycznością niż cukier (270 kcal w 100 g produktu), to zawiera duże ilości sacharozy (nawet do 75 proc.), dlatego nie jest polecany diabetykom czy osobom stosującym diety odchudzające.

Syropem klonowym można słodzić wypieki, uwydatniać smak marynat do mięs czy dekorować potrawy. Używa się go także w miksologii podczas komponowania drinków i koktajli.

Ksylitol, czyli słodzik w miejsce cukru

Ksylitol, oznaczany również znakiem E967, to odkryty w końcówce XIX wieku słodzik. Nazywany jest również cukrem brzozowym. Wystarczy jego niewielka ilość, aby dodać jedzeniu słodyczy. Co ważne, ksylitol ma niski indeks glikemiczny, dlatego nie wpływa w znaczący sposób na poziom insuliny w organizmie. Oznacza to, że jest bezpieczny dla diabetyków.

Ksylitol jako alternatywa dla cukru może być stosowany na co dzień do słodzenia ciepłych napojów, doprawiania potraw czy nadawania słodyczy deserom.

Stewia kontra cukier

Czym jest stewia? To roślina z Ameryki Południowej, która swoją słodycz kryje w liściach i łodygach. Dostępna jest w różnych wariantach, od proszkowanych liści odpowiednich do sałatek i napojów, po tabletki i płyny do przetworów owocowych.

Na uwagę zasługuje informacja, że stewia, w przeciwieństwie do cukru, ma nieco gorzki smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Nie zawiera jednak kalorii, dlatego może towarzyszyć diecie odchudzającej czy diabetycznej.