Blisko ludziEdukacja seksualna w Polsce nie istnieje

Edukacja seksualna w Polsce nie istnieje

Edukacja seksualna w Polsce nie istnieje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

07.08.2007 11:28, aktual.: 30.05.2010 18:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Edukacja seksualna w Polsce praktycznie nie istnieje. Niemal 40% Polek w wieku 15-49 lat nie stosuje żadnej metody antykoncepcji.

Edukacja seksualna w Polsce praktycznie nie istnieje. Nastolatki nie potrafią się chronić przed niechcianą ciążą - pisze "Dziennik".

Niemal 40% Polek w wieku 15-49 lat nie stosuje żadnej metody antykoncepcji. To najgorszy wskaźnik spośród piętnastu krajów europejskich - wynika z badań wykonanych na zlecenie UE.

Co czwarta nasza rodaczka nie potrafiła podać powodu, dla którego nie stosuje żadnych zabezpieczeń przed niechcianą ciążą. 6% tłumaczyło to względami religijnymi. Ankietę, na którą odpowiadało ponad tysiąc Polek, przeprowadzono w sumie wśród 12 tys. pań 15 krajów UE. Badania wykonał międzynarodowy instytut SKIM Analytical Healthcare.

Lekarze zapytali respondentki również o to, czy kiedykolwiek w życiu stosowały antykoncepcję hormonalną. Pozytywnej odpowiedzi udzieliło im blisko 70% Europejek i 43% Polek. Lekarzy zaniepokoił również bardzo niski odsetek - tylko 13% - młodych Polek, które konsultowały z lekarzem wybór zabezpieczenia przed swoim pierwszym stosunkiem w życiu.

Prof. Małgorzata Fuszara, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że w UE jest taki zwyczaj, że młodą dziewczynę matka prowadzi na wizytę do ginekologa, który ją uświadamia i dobiera jej antykoncepcję. W Polsce rodzice wychodzą z założenia, że jak dziecko nic nie będzie wiedziało o seksie, to nie podejmie współżycia. Tymczasem to poważny błąd. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także