Dieta niskowęglowodanowa. Jakie są zasady, jakie przynosi efekty i ile można schudnąć?
Dieta niskowęglowodanowa rzeczywiście pozwoli na zrzucenie kilku kilogramów. W skrócie polega na obniżeniu, a właściwie ograniczeniu węglowodanów w diecie, co w konsekwencji prowadzi do szybkiego schudnięcia. Co jeszcze warto wiedzieć o diecie niskowęglowodanowej? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Dieta niskowęglowodanowa, choć opiera się głównie na redukcji węglowodanów, to jednocześnie zwiększa ilość białka oraz tłuszczu w diecie. Na pewno poprawi stan zdrowia oraz spowoduje utratę kilogramów, ale oczywiście należy zachować umiar i zwrócić uwagę na wiele ważnych wskazówek dotyczących diety niskowęglowodanowej.
Dieta niskowęglowodanowa – jakie są główne zasady?
Jedną z najważniejszych zasad diety niskowęglowodanowej jest eliminacja cukru. Oprócz tego należy również usunąć produkty spożywcze, które zawierają w sobie węglowodany, czyli mąkę, wypieki, makarony, płatki, kasze czy ryż. Pamiętaj, że niektóre owoce i warzywa również zawierają w sobie cukry, np. banany i ziemniaki. W diecie niskowęglowodanowej nie ma miejsca na suszone, kandyzowane owoce, fast foody, desery oraz jogurty. Potrzebne są za to: produkty nabiałowe (sery twarogowe, jogurt naturalny, kefir), orzechy, ryby, jaja i mięsa. Przy diecie niskowęglowodanowej wskazane są pomidory, ogórki, brokuły, sałata i szparagi. Kolejną równie istotną zasadą jest spowolnione przeżuwanie jedzenia – celem jest pobudzenie ośrodka sytości.
Dieta niskowęglowodanowa – kto nie może z niej skorzystać?
Zasadą jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej na 7, maksymalnie 21 dni. Nie można jej przedłużać, ponieważ może się to negatywnie odbić na zdrowiu. Codzienny jadłospis powinien być ułożony tak, aby zapotrzebowanie dobowe nie przekroczyło 1000-1300 kcal. Z tego też powodu diety niskowęglowodanowej nie mogą wybrać osoby cierpiące na poważne choroby ani młodzi ludzie, którzy dopiero dorastają. Także sportowcy i osoby ciężko pracujące mogą zapomnieć o diecie niskowęglowodanowej, ponieważ to właśnie węglowodany są głównym źródłem ich energii.
Dieta niskowęglowodanowa – jakie przynosi efekty?
Postępując zgodnie z głównymi założeniami diety niskowęglowodanowej, można schudnąć nawet 1 kilogram na tydzień. Niestety, choć dieta sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, może negatywnie także odbić się na metabolizmie. Istnieje również ryzyko występowania bólów głowy, bezsenności, problemów z koncentracją, efektu jojo, skurczy mięśni i palpitacji serca, a także ogólnego osłabienia.