Ma tylko trzy litery. Polacy pokochali to imię
Jest krótkie i pięknie brzmi. Od lat to żeńskie imię chętnie wybierają rodzice w Polsce. Mało kto wie, że pochodzi ono od nazwy zwierzęcia. Na dodatek za kryje się za nim niezwykła historia, którą warto poznać, zanim nada się je dziecku.
01.12.2022 | aktual.: 01.12.2022 21:20
Wybór idealnego imienia dla dziecka jest sporym wyzwaniem dla rodziców. Chcą znaleźć takie, które ma nie tylko interesujące znaczenie, ale także należy do popularnych i chętnie nadawanych. Jednym z nich jest Ewa. W pierwszej połowie 2022 roku imię to nadano 219 dziewczynkom. Jego pochodzenie ma związek z pewnym zwierzęciem. Co dokładnie oznacza?
Znaczenie imienia Ewa
Imię Ewa pochodzi z języka hebrajskiego. Dokładniej od wyrazu "hawwa", który można przetłumaczyć jako "budząca życie" lub słowa "hewja" oznaczającego węża. Nie sposób pominąć biblijnego znaczenia imienia. Ewa jest w świętych księgach chrześcijan matką wszystkich ludzi, która dała się zwieść kuszeniom gada. Co ciekawe, z tego powodu w dawnych czasach imię to było źle widziane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypuszcza się, że może także pochodzić od imienia najwyższej bogini przedhebrajskich mieszkańców Kanaanu. Faktem jest, że imię nadawane jest dziewczynkom od starożytności. Pierwsi byli Sumerowie niemal 2000 lat p.n.e. Wykorzystywali jednak nieco inną formę i nadawali kobietom imię "Awa", czyli "życie".
Imię popularne w Polsce
W Polsce imię to jest popularne od lat. W pierwszej połowie 2022 roku nadano je 219 dziewczynkom. Rodzice wybierają je, ponieważ jest krótkie, dźwięczne i ma wiele zdrobnień, takich jak Ewcia, Ewunia, Ewka czy Ewuś. Imieniny Ewy przypadają kilka razy w roku. Najpopularniejszą datą jest 24 grudnia. Wybrać można także 12 lutego, 14 marca, 12 czerwca lub 6 września.
Choć mogłoby się wydawać, że Ewa to polsko brzmiące imię, jego właścicielki nie mają większych problemów w przedstawianiu się obcokrajowcom. W każdym języku brzmi bardzo podobnie. Najczęściej różni je jedynie inny zapis. Dla przykładu w języku niemieckim mamy do czynienia z Eve lub Ewe. Po francusku zwrócimy się do nazwanej tak dziewczynki Eva oraz Ève.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl