FitnessJak przyspieszyć metabolizm? Co przyspiesza metabolizm?

Jak przyspieszyć metabolizm? Co przyspiesza metabolizm?

Jak przyspieszyć metabolizm? Co przyspiesza metabolizm?
Źródło zdjęć: © 123RF
Agnieszka Krasa
19.09.2018 15:05, aktualizacja: 29.11.2018 11:36

Podstawą tego, jak przyspieszyć metabolizm jest jedzenie. Głodzenie się to droga donikąd. Dowiedz się, co przyspiesza metabolizm i jak świadomie wybierać i włączyć do menu produkty przyspieszające metabolizm.

Rusz swój metabolizm – dużo snu

Sen jest lekarstwem na wszystko, wtedy też regenerują się nasze mięśnie. W tym również na podkręcenie przemiany materii. Kładź się przed północą i codziennie wysypiaj po minimum 6-7 godzin. Skutek jest taki, że wyspany mózg nie jest zestresowany i znika chęć jedzenia byle czego i to najlepiej cały czas. Sięgasz po posiłki lepsze jakościowo i mądrzej je planujesz.

Ważna jest także jakość snu: przewietrzona przed snem sypialnia, świeża pościel, odizolowanie od hałasów i dystraktorów podczas efektywnego odpoczynku.

Jak przyspieszyć metabolizm? Pij. I to dobre płyny

Na metabolizm pozytywnie wpływają napoje. Pij od samego rana, przez cały dzień, zawsze powoli, małymi łykami, co najmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie, bez żadnych dodatków smakowych. Metabolizm przyspieszają czarna kawa i zielona herbata, zwłaszcza pite tuż przed treningiem. Zdecydowanie powiedz nie alkoholowi i gazowanym napojom, które nie zawierają kalorii.

Jak podkręcić metabolizm? Jedz pokarmy ze wszystkich grup

Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta, poprawiająca metabolizm zawiera składniki ze wszystkich grup żywieniowych, ale te dobrej jakości. 1200 kalorii na dobę to zdecydowanie za mało, zwłaszcza, jeśli dużo się ruszasz w ciągu dnia.

Przemianę tłuszczu wspomaga nabiał, nie rezygnuj więc z mleka, jogurtu greckiego czy kefiru, ale odstaw sztucznie słodzone smakowe jogurty. Metabolizmowi sprzyjają surowe warzywa i owoce, pełne błonnika, w tym szczególnie arbuzy, zawierające aminokwas argininę.

Co przyspiesza metabolizm? Ruch!

Aktywność fizyczna jest wstępem do szybszej przemiany materii. Zaczynaj od małych kroków i kwadransa ćwiczeń dziennie. Pajacyki, skakanie na skakance, bieg w miejscu, przysiady, brzuszki, pompki – wybieraj to, co lubisz i dowolnie zmieniaj zestawy ćwiczeń.

Dużo spaceruj, zacznij biegać, wypróbuj kijki do nordic walking albo rower. Pływanie i siłownia również pomogą przyspieszyć przemianę materii. A jeśli ciało ma więcej mięśni, spala więcej kalorii.

Produkty przyspieszające metabolizm

W usprawnieniu metabolizmu pomoże regularność spożywanych posiłków i nie pomijanie żadnego z nich. Wówczas rzucisz się na cokolwiek będzie pod ręką. Dzień zawsze zaczynaj od śniadania (badania naukowe potwierdzają szybszy metabolizm u takich osób), a posiłki spożywaj regularnie – najlepiej co 2-4 godziny.

Jeśli lubisz ostre przyprawy, używaj papryczki chilli i pieprzu cayenne, które wykazują właściwości przyspieszania metabolizmu.

Podobnie działa cynamon. Z kolei cukier powoduje skoki jego poziomu we krwi i napady głodu. Jedz produkty, które zawierają kwasy omega 3, czyli tuńczyka, makrelę, sardynki oraz łososia, sprzyjające regulacji przemiany materii. Napadom głodu zapobiegnie kilka suszonych moreli, dodatkowo bogatych w błonnik i działające antytłuszczowo polifenole.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także