Blisko ludziJak Twój mąż gospodaruje pieniędzmi?

Jak Twój mąż gospodaruje pieniędzmi?

Jak Twój mąż gospodaruje pieniędzmi?

15.07.2008 13:59, aktual.: 25.05.2010 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedni z nas lubią wydać pieniądze na wszelkie przyjemności, inni uwielbiają pieniądze w postaci cyferek na koncie a jeszcze inni preferują inwestowanie pieniędzy w rozmaite fundusze i akcje. To w jaki sposób gospodarujemy pieniędzmi zależy między innymi od tego jakie mamy podejście do ryzyka.

Jedni z nas lubią wydać pieniądze na wszelkie przyjemności, inni uwielbiają pieniądze w postaci cyferek na koncie a jeszcze inni preferują inwestowanie pieniędzy w rozmaite fundusze i akcje. To w jaki sposób gospodarujemy pieniędzmi zależy między innymi od tego jakie mamy podejście do ryzyka.

Są ludzie, którzy są urodzonymi ryzykantami oraz tacy, którzy boją się i unikają ryzyka. Są też tacy pośród nas, którzy raz ryzykują a raz są ostrożni oraz tacy, którzy do życia podchodzą na luzie i wydają pieniądze w myśl zasady „Najważniejsze to dobrze się bawić”. Jakim typem jest twój mąż? Jak lubi gospodarować pieniędzmi? Jak je zarabia, a jak wydaje? Przyjrzyjmy się poniższym typom.

Bezpieczny

Ceni stabilizację i bezpieczeństwo finansowe. Jest osobą sumienną, kompetentną, pracowitą, bardziej zgodną niż konfliktową. Nie lubi zmian, ryzyka i niespodziewanych zwrotów sytuacji finansowych. Jeśli ma kłopoty pieniężne wpada w podenerwowanie, w popłoch i chce się ich jak najszybciej pozbyć. Nie wie jednak co ma robić by zaradzić tej sytuacji więc szuka wsparcia w rodzinie. Generalnie jednak nie zdarzają mu się dołki finansowe albowiem skrupulatnie i bardzo bezpiecznie wydaje zarobione pieniądze.

Zawsze wydaje „ciut” mniej niż zarabia i tym sposobem zawsze ma odłożone pieniądze na „czarną godzinę”. Ceni stałą pensje i regularne wpływy. Chociaż zdarza mu się narzekać na pracę, szefa i zarobki, to najchętniej przepracowałaby w jednej firmie aż do emerytury. Nie lubi bowiem zmieniać miejsca pracy a pieniądze, które zarabia skrupulatnie dzieli na: opłaty rachunków, podstawowe zakupy, dodatkowe wydatki, wakacje. Jeśli chce odłożyć pewną sumę uzbieranych pieniędzy to albo schowa ją do szuflady lub za namową rodziny zdecyduje się na lokatę bankową. Nie dla niego są niebezpieczne inwestycje, kredyty czy kupowanie na raty.

Niezdecydowany

To osoba, której pieniądze jakoś zawsze przeciekają przez palce. Niby nie wydaje dużo i nie żyje rozrzutnie ale ciągle nie ma żadnych oszczędności. Bierze więc szybki kredyt , potem go spłaca i tak znowu nie ma żadnych „zaskórniaków”. To typ, który ma problemy z podejmowaniem decyzji i często opiera się na „dobrych radach” i poradach innych osób. Łatwo jest nim manipulować, ponieważ nie do końca wierzy we własne siły i możliwości.

Generalnie jest to typ unikający ryzyka, natomiast jeśli ktoś go namówi na ryzykowne przedsięwzięcie to godzi się na nie pod wpływem emocji a potem ma pretensje, że dał się namówić i stracił pieniądze. Unika ponoszenia odpowiedzialności za poniesione koszty nietrafnych inwestycji i generalnie lubi jeśli ktoś nim pokieruje i powie mu jak, gdzie i kiedy ma zainwestować pieniądze.

Lekkoduch

Od dziecka marzy o bogactwie i beztroskim życiu. Jest wiecznym marzycielem i najważniejsza jest dla niego dobra zabawa, wygoda i życie według zasady:„ Dziś się bawię a o problemach, pomyślę później”. Jest niepoprawnym optymistą, ponieważ zawsze wierzy, że uda mu uniknąć problemów finansowych. Jego wiara w szczęśliwy los lub sprzyjający mu zbieg okoliczności jest tak silna, że nie widzi on żadnych zagrożeń ani negatywnych konsekwencji swojego postępowania.

Jeśli dostaje pieniądze to od razu je wydaje, a kiedy zorientuje się że ma mało w portfelu pożycza od rodziny, przyjaciół, znajomych itd. To typ który lubi wydawać, ale nie lubi zarabiać. To typ do którego pasuje powiedzenie: „Najlepiej jest utrzymywać żonę za jej własne pieniądze.” Na pytanie, co zrobisz jak stracisz pracę z rozbrajającym uśmiechem potrafi odpowiedzieć: „Super wreszcie odpocznę!”. Jest osobą towarzyską i z energią pobudza innych do zabawy. Natomiast praca i zarabianie na życie nie są dla niego priorytetem.

Ryzykant

To urodzony przedsiębiorca. Uwielbia ryzyko, a niespodziewane zmiany życiowe pobudzają go do działania. Lubi rywalizację i podejmowanie nowych, nieznanych wyzwań. Potrafi zarobić pieniądze i umie je korzystnie zainwestować. Zawsze część pieniędzy odkłada grając na giełdzie lub inwestując w agresywne fundusze. To typ, który dokładnie śledzi notowania giełdowe i wie kiedy ma się wycofać, a kiedy kupić akcje.

Uzyskane w ten sposób pieniądze znowu inwestuje np.: w kolejną firmę, w kursy doszkalające, nowe studia lub nową inwestycje budowlaną. Jest aktywny i zawsze pełen energii. Porażki go nie zniechęcają, ponieważ traktuje je jako kolejne doświadczenie życiowe. Cechuje go innowacyjne i twórcze podejście do napotkanych problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Lubi pracować i zarabiać, często tez mnoży pieniądze dla samego ich posiadania i może łatwo wpaść w pułapkę pracoholizmu. Nie dla niego jest praca na etacie, doskonale się bowiem czuje jako szef własnej firmy lub jako wolny strzelec.

Na pytanie co zrobisz jak wygrasz w teleturnieju dużą kwotę pieniędzy odpowiada: „Pomnożę je odpowiednio inwestując lub założę nowy biznes”. Trzeba mu przyznać, że ma zmysł do interesów i trafnych decyzji finansowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także