GwiazdyJak zwalczyć nieśmiałość?

Jak zwalczyć nieśmiałość?

Więcej niż połowa z nas cierpi z powodu nieśmiałości. Zatem jeśli cierpisz na tę przypadłość, to nie ma w tym nic wyjątkowego. Aż 93 % ludzi chociaż raz w życiu doznało gwałtownego napadu nieśmiałości!

Jak zwalczyć nieśmiałość?
Źródło zdjęć: © Getty Images

01.02.2007 | aktual.: 28.05.2010 16:34

Więcej niż połowa z nas cierpi z powodu nieśmiałości. Zatem jeśli cierpisz na tę przypadłość, to nie ma w tym nic wyjątkowego. Aż 93 % ludzi chociaż raz w życiu doznało gwałtownego napadu nieśmiałości!

Często zdarza się, że nieśmiałość dopada nas w najmniej sprzyjających momentach, bez względu na to jak bardzo przyzwyczailiśmy się do pewności siebie czy przebojowości. Dlatego, aby sprostać trudnym sytuacjom, warto zacząć traktować własną niepewność, jak wyzwanie do pokonania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Psychiczny paraliż

Z definicji nieśmiałość jest psychicznym paraliżem, przykrym uczuciem. Mogą to być obezwładniające myśli na swój temat i gotowość do wycofywania się z trudnych sytuacji. To mieszanka bojaźliwości, niepewności siebie, przewrażliwienia, podenerwowania, nieufności oraz skrępowania w obecności innych osób. W zależności od sytuacji może przybierać różne natężenie, np. od lekkiego skrępowania, przez lęk bez wyraźnego powodu, aż do paniki i chęci natychmiastowej ucieczki.

Większość z nas kojarzy takie objawy, jak czerwienienie się lub gwałtowna bladość, bicie serca, oblewanie się potem, pokasływanie, niemożność wydobycia z siebie głosu, jąkanie się.

Korzyści

Bycie nieśmiałym ma swoje zalety i wady. Korzyści to: wrażliwość, skromność, bezpretensjonalność, delikatność, ostrożność - kojarzona często z mądrością, takt, nazywany czasami dobrym wychowaniem.
Osoby nieśmiałe poprawiają samopoczucie otoczenia, które bez przeszkód może "błyszczeć w towarzystwie". Nieśmiałość to też wygodna pozycja biernego obserwatora wydarzeń, który unika podejmowania ryzyka, związanego z pozycją pierwszoplanową.
Często dzięki nieśmiałości, unika się też ryzykownych związków uczuciowych. Nie można wtedy zostać zranionym czy odrzuconym. Nieśmiali nie dominują i dlatego szybciej zyskują sympatię. Są "bezkonfliktowi" i wbrew pozorom wiodą wygodne życie, ponieważ są zwolnieni z wprowadzania trudnych, przełomowych zmian w swoim życiu.

Straty

Strat z powodu nieśmiałości jest jednak więcej i mają one często dalekosiężne skutki. Są to kompleksy, ciągłe poczucie "obytwatela drugiej kategorii", wiecznie towarzyszące trema i skrępowanie. Osoby nieśmiałe żyją w napięciu wynikającym z przesadnej i zbyt częstej analizy własnych działań. Nie potrafią swobodnie rozmawiać z ludźmi. Brak im spontaniczności co utrudnia poznawanie nowych ludzi i podtrzymywanie dotychczaswoych więzi. Nieśmiałość skazuje na samotność.
Nieśmiałości towarzyszy też niepokój, często bez wyraźnej przyczyny, lęk przed życiowymi wyzwaniami. I dlatego takie osoby przyzwyczajają się do roli ofiary, litują się nad sobą i przyjmują rolę tła lub echa bez własnego zdania.
Rodzi to kłopoty z otwartym wyrażaniem własnych uczuć a także z unikaniem odpowiedzialności. W ten sposób łatwo uzależnić się od innych. Otoczenie często lekceważy takie osoby, ponieważ nie potrafi docenić ich mocnych stron, a to jeszcze bardziej wbija w kompleksy, które prowadzą z czasem do depresji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zewnętrznymi objawami tego mogą być: bóle głowy, brzucha i kręgosłupa, częste uczucie słabości, kłopoty ze snem, mdłości, biegunka, oblewanie się potem, wrzody żołądka, nadciśnienie, spadek odporności na skutek osłabienia bariery immunologicznej organizmu. Bilans zysków i strat, płynących z nieśmiałości jednoznacznie pokazuje, że warto tę cechę wykorzenić. Prezentujemy kilka prostych metod, które nieśmiali mogą wykorzystywać w walce z tą "przypadłością".

Dobre rady

Po pierwsze jak najczęściej umawiaj się ze znajomymi. Im częściej wychodzisz do ludzi tym więcej zdobędziesz kontaktów i szybciej pozbędziesz się nieśmiałości. Siedzenie w domu tylko potęguje to uczucie.

Przejmij inicjatywę i samodzielnie proponuj spotkania. To nie jest trudne. Jeśli boisz się spotkań w pojedynkę, to rozejrzyj sie za jakąś grupą, mogą to być kursy tańca lub grupy dyskusyjne. Nie trzeba w nich na początku za dużo mówić i zbyt wiele się udzielać. Ważny jest sam fakt przebywania wśród ludzi. Umiejętność publicznych wypowiedzi przychodzi z czasem.

Warto też zastanowić się gdzie leży źródło nieśmiałości. Większość psychologów twierdzi, że należy poszukać go w dzieciństwie. Może rodzice byli zbyt surowi i wymagający, może nie zaszczepili dzieciom wysokiego poczucia własnej wartości. W takich wypadkach warto też uświadomić sobie, że jako osoby dorosłe, nie pozostajemy już pod tak dużym wpływem rodziców i sami decydujemy o tym jak się czujemy. Jeśli rany z dzieciństwa są jednak zbyt bolesne, warto skorzystać z rady psychologa.

Nieśmiali.pl

Rozejrzyj się też za grupą wsparcia. Osób, z takimi problemami są tysiące. Istnieją specjalne internetowe grupy wsparcia dla osób nieśmiałych. Jeśli ich nie znajdziesz, po prostu załóż swoją. Możesz ogłosić na forum, że poszukujesz osób nieśmiałych do wspólnego zwalczania tej niedogodności. Pamiętaj, wszystko zależy od ciebie. Jeśli podejmiesz kroki, to doprowadzą cię one do celu. Powodzenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)