Jesteś kobietą i masz kłopoty?

Jesteś kobietą i masz kłopoty?

Jesteś kobietą i masz kłopoty?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.05.2007 14:51, aktualizacja: 30.05.2010 13:09

Jesteś samotną matką, zdradzoną żoną, bitą i poniżaną partnerką lub wyklętą przez rodzinę ciężarną nastolatką? Nie musisz pozostawać w cieniu własnych niepowodzeń – w Polsce powstaje coraz więcej klubów pomocnych kobiet. Kontaktując się z nimi, możesz liczyć na bezpłatną poradę – one podpowiedzą ci, jak walczyć o alimenty, opiekę nad dzieckiem lub jak wyjść z dołka psychicznego i znów stanąć na nogi.

Jesteś samotną matką, zdradzoną żoną, bitą i poniżaną partnerką lub wyklętą przez rodzinę ciężarną nastolatką? Nie musisz pozostawać w cieniu własnych niepowodzeń – w Polsce powstaje coraz więcej klubów pomocnych kobiet. Kontaktując się z nimi, możesz liczyć na bezpłatną poradę – one podpowiedzą ci, jak walczyć o alimenty, opiekę nad dzieckiem lub jak wyjść z dołka psychicznego i znów stanąć na nogi.

Platforma kontaktów i informacji

Pani Joanna Sol, mama dwuletniego dziecka i założycielka Klubu Pomocnych Kobiet mieszka w Swarzędzu koło Poznania. Inspiracją do założenia Klubu była trudna sytuacja rodzinna, z jaką niegdyś Pani Joanna musiała się zmierzyć. Choć Klub istnieje dopiero od miesiąca, zrzesza już ponad 20 kobiet, w tym wolontariuszki – wykwalifikowaną położną i panią psycholog, które bezpłatnie udzielają pomocy kobietom, znajdującym się w niefortunnej sytuacji życiowej – zostały zdradzone, doświadczyły przemocy w rodzinie, samotnie wychowują dziecko i nie mogą liczyć na pomoc najbliższych.

- Jesteśmy swoistą platformą wymiany kontaktów – mówi Pani Joanna. Wystarczy skontaktować się ze mną i opowiedzieć o problemie, a ja kieruję sprawę do odpowiedniego specjalisty lub do innych mam, które są w stanie udzielić pomocy. Najczęściej zgłaszają się do nas panie, które nie wiedzą, jak walczyć o alimenty, są „po przejściach” i potrzebują wsparcia psychologa lub pomocy materialnej. Wówczas, taka mama bezpłatnie otrzymuje od nas kontakt do osób, które zgłosiły chęć pomocy i na przykład chętnie podarują ubranka dla dzieci lub pomoce szkolne, które ich dzieciom nie są już potrzebne – dodaje założycielka Klubu. Mamy nadzieję, że przyłączą się do nas inne panie i nasz klub się powiększy - gwarantujemy dyskrecję i przyjazną atmosferę.

Marketing szeptany i potęga internetu

Informacje o powstaniu takiego Klubu rozprzestrzeniają się błyskawicznie – kobiety, które podjęły inicjatywę założenia klubu, do promocji wykorzystują najprężniej rozwijające się medium – internet. Jak twierdzą członkinie klubów, zarówno te, które niosą pomoc, jak i te, które tej pomocy potrzebują – o istnieniu klubów dowiedziały się od znajomych lub przeczytały na internetowych forach dyskusyjnych - wieść niosła się szybko i sposób przekazywania informacji okazał się niezwykle skuteczny. – Od 3 lat samotnie wychowuję dziecko, ojciec dziecka nie interesuje się ani mną, ani naszym maleństwem. Pracuję osiem godzin dziennie i nie stać mnie ani na wynajęcie opiekunki, ani na żłobek. Zależało mi na anonimowości, dlatego kontaktu do ludzi szukałam w sieci – na forum internetowym poznałam samotną mamę pracującą na nocną zmianę, która tak jak ja mieszka w Poznaniu. Zaprzyjaźniłyśmy się i długie noce spędzałyśmy na snuciu swoich historii - ja współczułam jej, ona doskonale rozumiała moją sytuację. Znalazłyśmy
rozwiązanie problemu – ja siedzę z jej maluszkiem w nocy, ona pilnuje mojego dziecka w ciągu dnia. Czy to przypadek czy uśmiech losu? Nie wiem. To nie jest istotne, bo odzyskałam wiarę w ludzi – pisze 36-letnia Renata. Psycholog i prawnik pilnie poszukiwani

Z relacji osób zarządzających klubami wsparcia oraz instytucjami pożytku publicznego, które swoją działalność koncentrują na pomocy kobietom wynika, że najwięcej problemów mają samotne mamy, które nie wiedzą, jak walczyć o swoje prawa, nie mają wystarczających funduszy, aby wynająć prawnika, a w przypadku problemów natury psychologicznej – nie stać ich na skorzystanie z porad psychologa. Wówczas, sytuacja zaognia się, a dołek, w którym się znalazły, robi się coraz głębszy. Wyjście z sytuacji jednak istnieje i można ją uzyskać, między innymi kontaktując się z Centrum Praw Kobiet.

- Miesięcznie zgłasza się do nas ponad 100 kobiet, które borykają się z problemami rodzinnymi – są to zarówno bardzo młode dziewczyny, jak i samotne kobiety, które proszą o pomoc w sprawie ustalenia ojcostwa, gdy ojciec wypiera się dziecka. Zgłaszają się do nas również panie, które doświadczyły przemocy w rodzinie, nie wiedzą, jak uzyskać rozwód, jak walczyć z mobbingiem lub molestowaniem w pracy – mówi Pani Małgorzata Tobiszewska z gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet. Ostatnio np. zadzwoniła do nas Pani, która po 26 latach małżeństwa zdecydowała się na rozwód z mężem tyranem i prosiła o poradę prawną. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i nasze moce przerobowe są ograniczone – prowadzimy jednak zapisy i ustalamy terminy spotkań z psychologami i prawnikami i nikogo nie pozostawiamy bez pomocy.

Trzeba tylko chcieć

Niestety, problemem czasami okazuje się nie tylko niewystarczająca ilość prężnie działających instytucji i brak mocy przerobowych. Bywa, że problem leży w niewiedzy potrzebujących - bo, aby skorzystać z bezpłatnej pomocy trzeba nie tylko chcieć, ale również wiedzieć, gdzie jej szukać. Tymczasem, organizacje, których działalność koncentruje się na pomocy kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, udzielają nie tylko porad w zakresie prawa i psychologii, ale również zajmują się organizacją bezpłatnych szkoleń, pomagają znaleźć pracę i zdobyć wykształcenie. Mocne ogniwo w łańcuszku pomocy i wsparcia stanowią wolontariusze – to oni bezpłatnie oddają swój cenny czas i wiedzę. A jak pokazują najnowsze publikacje GUS, jest komu pomagać i do kogo wyciągać pomocną dłoń – trzeba tylko chcieć.

PRZYDATNE KONTAKTY:

KLUB POMOCNYCH KOBIET
Joanna Sol - tel. 697758750
CENTRUM PRAW KOBIET:
tel. (0-22) 622-25-17,(0-58) 341-79-15
porady.psychologiczne@cpk.org.pl
porady.prawne@cpk.org.pl
CENTRUM SAMOTNYCH MATEK Z DZIEĆMI BAJKA
(0-22) 423 48 06
STOWARZYSZENIE SAMOTNYCH RODZICÓW ANIOŁEK
(0-) 0-667 310 758
NIEZALEŻNY ZWIĄZEK SAMOTNYCH MATEK W OLSZTYNIE
0-89) 534 14 14

Źródło artykułu:WP Kobieta