Małżeństwa aranżowane
31.12.2008 | aktual.: 29.12.2016 13:49
Jeszcze dziś w niektórych częściach świata, aranżowane małżeństwa są nadal powszechne. W Europie głównym kryterium do zawarcia związku jest uczucie. Czy ''małżeństwo z rozsądku'' ma we współczesnym świecie rację bytu?
Jeszcze dziś w niektórych częściach świata, aranżowane małżeństwa są nadal powszechne. W Europie głównym kryterium do zawarcia związku jest uczucie. Czy ''małżeństwo z rozsądku'' ma we współczesnym świecie rację bytu?
200 lat temu również w europejskim kręgu kulturowym na decyzję o zawarciu związku małżeńskiego wpływała zamożność i pochodzenie przyszłego współmałżonka. Związek nie opierał się na uczuciach, był czymś w rodzaju transakcji. Zazwyczaj młodzi nie decydowali, kogo poślubią. Decyzję za nich podejmowali rodzice.
Kasty i posag
W Indiach małżeństwa zaaranżowane przez rodzinę są bardzo powszechne. W przeszłości tradycyjny system kastowy od wieków obowiązujący w Indiach, nie zezwalał na związki między ludźmi pochodzącymi z różnych kast, dlatego dawnej jedynym rodzajem małżeństwa były małżeństwa aranżowane. Nawet dzisiaj tego typu małżeństwa są dość często spotykanym zjawiskiem, ale zmieniły się kryteria doboru.
Kryteria miłości
Obecnie zdarzają się małżeństwa zawierane pomiędzy mieszkańcami różnych prowincji czy mówiących w innym dialekcie, brane są też pod uwagę preferencje młodych. Jakkolwiek nadal istotny jest wiek, pochodzenie i posag.
Religijny nakaz
Małżeństwo w Islamie to religijny obowiązek. Islam nie popiera celibatu, ponieważ, jak mówił prorok Muhammad, "Małżeństwo jest moją tradycją, ktokolwiek trzyma się z daleka od niego - nie jest spośród moich ludzi". W muzułmańskim świecie powszechne jest przekonanie, że małżeństwa aranżowane (chociaż w niektórych rodzinach rodzice zezwalają dzieciom na wybór partnerów życiowych) pozwalają lepiej dobrać partnerów, ponieważ miłość zaślepia ludzi.
Wspólny biznes
W Japonii ciągle rozróżnia się ''małżeństwa z miłości'' i ''małżeństwa aranżowane''. Młodzi ludzie często podejmują decyzje o ślubie z miłości. Na popularność małżeństw z miłości wpłynęła decyzja cesarza Akihito o poślubieniu kobiety niepochodzącej z arystokratycznej rodziny. Związek ten wzbudzał duże kontrowersje. Jednak spowodował także, że wielu ludzi zrezygnowało z aranżowania związków.
Japońskie swatanie
Jednak wśród ludzi zamożniejszych, z lepszą pozycją społeczną, małżeństwa aranżowane są coraz bardziej powszechne. Często, aby dowiedzieć się wszystkiego o przyszłym współmałżonku, wynajmuje się prywatnych detektywów. Kojarzeniem par zajmują się swaci (''baishaku kekkon''). Małżeństwa aranżowane o wiele rzadziej się rozpadają, ponieważ dla obu stron związek jest biznesem.
Małżeństwo aranżowane po europejsku
Zwolenników tzw. małżeństw z rozsądku nie brakuje także w naszej kulturze. Co prawda nie popierają takich związków, gdzie obie strony przy wyborze partnera nie mają nic do powiedzenia. Jakkolwiek twierdzą, że wspólne wartości i wspólne pochodzenie, podobne życiowe cele są bardzo istotnym elementem trwałego związku.
Po pierwsze ślub!
Reva Seth w swojej książce ''Po pierwsze ślub” („First Comes Marriage”) pisze, że jeśli zbudujemy nasze małżeństwo na odpowiednim gruncie, to miłość sama przyjdzie. Również dla autorki przy wyborze życiowego partnera ważne były podobne poglądy i pochodzenie.
Zdaniem internautów
Co sądzą o tym internauci? Internauta b.thunderbolt: ''Nie mam nic przeciwko tego sposobu szukania męża, to prawda że często ludzie mylą zauroczenie z miłością i stąd powstają duże problemy później nie widzę nic złego w aranżowaniu małżeństwa, choć jestem bardzo romantyczny i chyba nigdy nie będę kierował się rozumem i kalkulował, jeśli chodzi o związek. Chyba lepiej jest, że kobieta aranżuje sobie małżeństwo, niż to że będzie porzucona i pozostawiona samej sobie, jak facet już się nią znudzi".
Zero rozwodów?
Internautka dosia6: ''generalnie podoba mi się pomysł z aranżowaniem małżeństw. Człowiek w pewnym wieku już wie czego chce, a czego nie; rozróżnia rzeczy ważne od tych mniej istotnych, no i nie kieruje się głównie chucią''. Są też osoby, którym ten pomysł się zdecydowanie nie podoba: internauta wrr: ''Jak słyszę, jak Hindusi albo Pakistańczycy mówią, że u nich nie ma rozwodów, to mnie krew zalewa. Przecież kobieta rozwiedziona w tamtej kulturze jest niczym. Nawet najbliższa rodzina się od niej odwraca. Przecież kobiety z Azji są potulne jak baranki. Nie mogą mieć własnego zdania, podnieść głosu, czegoś wymagać albo zażądać, bo przecież mężulek może się z nią rozwieść”.
Aranżowane małżeństwa
A co wy sądzicie o aranżowanych małżeństwach?
Oprac. Sonia Pranschke.