GotowaniePrzepisyNareszcie! Badania potwierdzają: w pracy będziemy bardziej produktywni dzięki… pizzy

Nareszcie! Badania potwierdzają: w pracy będziemy bardziej produktywni dzięki… pizzy

Nareszcie! Badania potwierdzają: w pracy będziemy bardziej produktywni dzięki… pizzy
Źródło zdjęć: © Fotolia
23.03.2018 13:28, aktualizacja: 23.03.2018 15:56

Pizza poprawia jakość pracy. To nie żart. Naukowcy udowodnili, że jedzenie pizzy na obiad w godzinach pracy zwiększa naszą produktywność bardziej niż obietnica podwyżki. Jest jednak jeden warunek – musi być darmowa.

Z badania przeprowadzonego przez psychologa Daniela Ariely'ego, wynika, że rozdawanie pizzy pracownikom jest dla nich większą motywacją niż premia gotówkowa. Wnioski te wyciągnięto na podstawie eksperymentu, który Ariely przeprowadził wśród pracowników firmy Intel w Izraelu.

Psycholog przetestował trzy formy nagrody za dobrą pracę. Pierwszą była premia o wysokości 30 dolarów, drugim oficjalna pochwała od szefa i trzecim kupon na darmową pizzę. Eksperyment miał trwać tydzień, a już po pierwszym dniu okazało się, że to pizza jest strzałem w dziesiątkę. Pracownicy, którym obiecano kupony byli o niemal 7 procent bardziej wydajni niż ci, którym niczego nie obiecano.

Nieco mniej motywująca okazała się pochwała od szefa, a najmniej premia gotówkowa. Co ciekawe, ci, którzy otrzymali pieniądze za dobrze wykonaną pracę po dwóch dniach byli aż o 13,2 procenta mniej wydajni niż wcześniej.

Daniel Ariely twierdzi, że ten mechanizm mogą wykorzystywać nie tylko pracodawcy. Częstowanie pizzą przyjaciół, których chcemy do siebie przekonać, to według niego bardzo dobry pomysł. Komplementy i ulubiony włoski placek mogą też okazać się najlepszą strategią, gdy chcemy wynegocjować coś ze swoim partnerem.

Niestety, badania nie wykazują, które dodatki do pizzy są najbardziej motywujące. Najbezpieczniej postawić na klasykę. Smacznego!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

źródło: independent.co.uk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także