LudzieNajgorsza pozycja do spania. Proszenie się o kłopoty

Najgorsza pozycja do spania. Proszenie się o kłopoty

Sen jest bardzo ważny, abyśmy mogli normalnie funkcjonować. Jego jakość zależy od wielu czynników. Cytowani przez "Newsweek" eksperci nie mają wątpliwości, że wpływa na to m.in. pozycja, w jakiej zasypiamy. Jednej z nich radzą unikać.

Dlaczego lepiej nie spać na brzuchu?
Dlaczego lepiej nie spać na brzuchu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Amerykański "Newsweek" zapytał ekspertów o to, czy pozycja, w której śpimy, wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się, że jej znaczenie jest ogromne. Jeżeli chcemy spokojnie i efektywnie przespać całą noc, nie kładźmy się we wskazany przez nich sposób..

Do czego może doprowadzić nieregularny sen?

Jak podaje newsweek.pl, przywołując badania National Heart, Lung and Blood Institute, blisko 40 proc. ludzi dorosłych przyznaje, że przysypia w ciągu dnia bez wyraźnego powodu i to przynajmniej raz w miesiącu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym może się skończyć spanie na niewygodnym materacu?

Z tych samych badań wynika, że 50-70 mln Amerykanów cierpi na zaburzenia snu. Jeżeli nie dostarczamy sobie snu dobrej jakości, możemy się wpędzić w poważne problemy zdrowotne. Pochodząca z Australii chiropraktyczka dr Sarah Jane wyjawiła "Newsweekowi", dlaczego pozycja, w jakiej śpimy, ma tak ogromne znaczenie.

"Sen odgrywa znaczącą rolę w regeneracji. Kiedy zamykamy oczy i śpimy, nasz układ nerwowy ma pozwolenie na odpoczynek" - cytuje ekspertkę newsweek.pl.

Zaburzenia snu mogą doprowadzić do wystąpienia problemów ze zdrowiem, i to zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Nasilone stany lękowe oraz choroby serca to tylko dwa przykłady tego, z czym mogą się mierzyć osoby, których sen jest nieregularny.

Pozycja snu ma znaczenie

Na plecach, na brzuchu, a może na jednym z boków? W jaki sposób kłaść się spać, aby rano nie być obolałym, a czuć się wyspanym? Dr Sarah Jane stanowczo odradza spanie na brzuchu, zauważając, że takie ułożenie może spowodować powstanie napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa, co może doprowadzić do bólów głowy oraz szyi, drażliwości, a także bezsenności.

Zdecydowanie najlepiej dla naszego kręgosłupa będzie, jeśli położymy się na boku. Niestety i ta pozycja ma minus - jeżeli we śnie podkulimy nogi i znajdziemy się w tzw. pozycji embrionalnej, możemy tym samym nieprawidłowo ułożyć kość ogonową i miednicę. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia.

"Aby temu zapobiec, zalecam umieszczenie poduszki między kolanami. Daje to możliwość idealnego ułożenia kręgosłupa" - radzi.

Co ze spaniem na plecach? Okazuje się, że ta pozycja jest w zasadzie neutralna, ale ma jedną wadę, gdyż może doprowadzić do zmniejszenia naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dr Jane ostrzega, że kiedy jego dolna część zacznie się prostować, może wystąpić ból pleców i kręgosłupa, a nawet zaburzenia w pracy jelit. Aby zachować kręgosłup w odpowiedniej pozycji, śpiąc na plecach, wkładajmy poduszkę pod nogi.

Eksperci mówią jednym głosem

Chester Wu, psychiatra, a także specjalista od snu, również nie uważa spania na brzuchu za najlepszy wybór. Ekspert zaznaczył, że pozycja ta obciąża szyję. Takie ułożenie ciała podczas snu może skutkować bólem w dolnej części pleców, a także zaburzeniami oddychania - śpiąc na brzuchu ograniczamy bowiem prawidłowe funkcjonowanie przepony. Kolejnym minusem tej pozycji, na które uwagę zwraca ekspert, jest pojawienie się problemów skórnych, takich jak przedwczesne zmarszczki oraz trądzik.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)