Trwa ładowanie...

Polski Związek Głuchych ma petycję do rządu. Chodzi o koronawirusa

Środowisko osób niesłyszących ma dość dyskryminacji i ograniczonego dostępu do informacji. Szczególnie teraz, gdy sytuacja jest napięta, żądają tłumaczenia wszelkich konferencji i komunikatów. Polski Związek Głuchych wystosował specjalny apel.

Polski Związek Głuchych ma petycję do rządu. Chodzi o koronawirusaŹródło: YouTube
d2dbtqx
d2dbtqx

Od wielu lat osoby głuche, słabosłyszące i niewidome walczą o swoje prawa do pełnego dostępu do telewizji. Obecna ustawa o radiofonii i telewizji wymaga od nadawców tylko 10 proc. dostępnych programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. W polskiej telewizji ta średnia programów wynosi 18,5 proc., jednak są to głównie seriale.

Polski Związek Głuchych wystosował petycję do rządu

W obecnej sytuacji Głusi czują się szczególnie poszkodowani. Polski Związek Głuchych wystosował petycję, w której prosi o równy dostęp do informacji dla wszystkich obywateli.

"Nie zgadzamy się z takim traktowaniem i żądamy dostępu do pełnej i rzetelnej informacji. Żądamy tłumacza języka migowego we wszystkich wystąpieniach związanych z działaniami rządu w obecnej sytuacji. Jesteśmy Polakami, dziećmi, rodzicami, dziadkami, którzy jak reszta społeczeństwa chcą uchronić siebie i swoje rodziny przed wirusem. To, że nie słyszymy, nie znaczy, że jesteśmy na niego odporni" – czytamy w petycji.

Związek przypomina, że pomimo niepełnosprawności są takimi samymi obywatelami i czują się dyskryminowani. "Prawa konstytucyjne i te wynikające z ustawy "O zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami” są przez Rząd Polski ignorowane" – alarmują.

d2dbtqx

Petycję można podpisać tutaj

Zobacz także: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

.

d2dbtqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dbtqx