UrodaRegeneracja uszkodzonej skóry: na jakie składniki kosmetyków zwracać uwagę?

Regeneracja uszkodzonej skóry: na jakie składniki kosmetyków zwracać uwagę?

25.02.2014 11:16, aktualizacja: 25.02.2014 12:37

Zdarza się, że w wyniku działania różnych czynników nasza skóra w znacznym stopniu zostaje uszkodzona.

Zdarza się, że w wyniku działania różnych czynników nasza skóra w znacznym stopniu zostaje uszkodzona. Długotrwałe unieruchomienie skutkuje odleżynami, leczenie onkologiczne – odczynami popromiennymi, cukrzyca z kolei powoduje, że skóra staje się bardziej krucha, a upływający czas prowadzi do utraty jej elastyczności. Regeneracja uszkodzonej skóry często nie jest jedynie potrzebą kosmetyczną, ale zdrowotną. Oto kilka składników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków.

Witamina A
Inaczej retinol, stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych. Stymuluje on wzrost i tworzenie się nowych komórek, dzięki czemu stanowi świetny składnik kosmetyków regeneracyjnych. Dodatkowo wpływa on korzystnie na jędrność i elastyczność skóry oraz rozjaśnia powstałe na niej plamy i przebarwienia. Wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz regulujące wydzielanie łoju w przypadku skóry tłustej i trądzikowej.

Witamina C

Jest ona popularnym przeciwutleniaczem o szerokim działaniu. Witamina C chroni przed wolnymi rodnikami oraz niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, pobudza metabolizm i regenerację komórek. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa gęstość skóry właściwej, rozjaśnia przebarwienia oraz korzystnie wpływa na jędrność skóry. Najlepiej współgra z witaminą E, która działa nawilżająco i rewitalizująco.

Kwas foliowy

„Kwas foliowy ułatwia komórkom przeżycie w trudnych warunkach. Komórki hodowane w obecności kwasu foliowego zachowują morfologię komórek młodych, szybciej dzielących się. Dlatego też kwas foliowy wydawał się być cennym składnikiem do kosmetyków regeneracyjnych oraz ułatwiającym wzrost komórkom skóry” - mówi dr Monika Pasikowska z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris. Dzięki tej witaminie z grupy B możliwa jest właściwa pielęgnacja skóry po radioterapii np. preparatami Pharmaceris X oraz regeneracja skóry dojrzałej kremami przeciwzmarszczkowymi z zawartością kwasu foliowego.

Mocznik

Choć kojarzony jest bardziej z nawilżeniem niż regeneracją skóry, warto pamiętać, że skóra poważnie uszkodzona przeważnie jest także przesuszona. Towarzyszy temu łuszczenie się naskórka i dotkliwy świąd. Dlatego, choć dodawany jest również do kremów nawilżających, przeważnie jest stosowany w specjalistycznych kosmetykach wspomagających leczenie. Dzięki właściwościom higroskopijnym, czyli przyciągającym i wiążącym wodę, mocznik przyniesie ulgę np. skórze diabetyków. Ponadto zmiękczając warstwę rogową naskórka, mocznik umożliwia głębsze wnikanie składnikom aktywnym.