ModaRodzaje kasz i ich walory odżywcze

Rodzaje kasz i ich walory odżywcze

Porcja kaszy powinna na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Tak zalecają dietetycy, a argumentują to m.in. dużą zawartością błonnika, który obniża cholesterol, oraz magnezu, potasu czy witamin z grupy B. Do tego zawarta w niej rutyna zapobiega starzeniu się!

Rodzaje kasz i ich walory odżywcze
Damiesa

08.07.2010 | aktual.: 07.08.2014 14:52

Porcja kaszy powinna na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Tak zalecają dietetycy, a argumentują to m.in. dużą zawartością błonnika, który obniża cholesterol, oraz magnezu, potasu czy witamin z grupy B. Do tego zawarta w niej rutyna zapobiega starzeniu się!

Warto także wspomnieć o tym, że wszystkie jej rodzaje są lekkostrawne, wspomagają przemianę materii oraz posiadają wiele cennych składników odżywczych dzięki zawartości skrobi, a posiłki przyrządzone na jej bazie skutecznie hamują głód, a jednocześnie nie pozostawiają nieprzyjemnego uczucia ciężkości w żołądku, więc nie podjadamy między posiłkami (ważna informacja dla osób będących na ścisłe diecie). Postanowienie urozmaicenia swojego jadłospisu kaszą wprowadźmy zatem w czym od zaraz!

A teraz krótki opis poszczególnych z nich:

Kasza jęczmienna – z jęczmienia. znana najbardziej z tradycyjnego krupniku, ale polecana także do mięs i zapiekanek. Co ciekawe – skutecznie likwiduje wzdęcia, jest polecana osobom chorym na cukrzycę, a także zbawiennie wpływa na poprawę krążenia.

Kasza gryczana - z ziaren gryki. Uznawana za najzdrowszą. Zawiera dużo białka i węglowodanów i jest jedną z częściej wykorzystywanych w naszej rodzimej kuchni. Idealnie wpisuje się w zestawienia dań z mięsem. Można z niej także przyrządzić placki, gołąbki, sałatki, czy zastosować jako nadzienie do roladek, pierogów, czy naleśników. Ten typ kaszy cieszy się szczególną popularnością w diecie wegetarian.

Kaszka manna – z pszenicy. Tylko dla dzieci? Absolutnie nie! Świetnie nadaje się np. do deserów (np. budyniu), ciast czy zup mlecznych (ale świetnie smakuje także dodana do rosołu zamiast makaronu). Polecana jest osobom zmagającym się z chorobami wątroby, żołądka, czy nadwrażliwością układu pokarmowego.

Kasza jaglana – z ziaren prosa. Nie zawiera glutenu. Warto ją wprowadzić jako składnik np. do zapiekanek na słodko, kleików, czy duszonych mięs. Ma korzystny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci.

Kaszka kukurydziana – z kukurydzy. Jest bogatym źródłem beta-karotenu. Świetnie spełnia swoje zadanie dodana do sosów (bo lekko je zagęszcza) oraz zup i gulaszów. Można ją także dodawać do mięs i warzyw. Stanowi podstawowy składnik tortilli. Korzystnie wpływa na system immunologiczny i chroni organizm przed drobnoustrojami.

Czy znalazłaś w tym zestawieniu swoją ulubioną? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco to pozostaje tylko wcielić w życie jej spożywanie, a rezultaty z pewnością po czasie mile Cię zaskoczą!