UrodaTrądzik w ciąży – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Trądzik w ciąży – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Trądzik w ciąży to problem wielu kobiet. Odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które następują w organizmie przyszłej mamy. Tradycyjne metody leczenia są wykluczone, ponieważ mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Pryszcze w ciąży można natomiast zwalczyć w alternatywny, domowy sposób bądź poczekać, aż ustąpi samoistnie.

Trądzik w ciąży – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:33

Dlaczego w ciąży pojawia się trądzik?

Trądzik w ciąży to zjawisko powszechne. Jeżeli kobieta już wcześniej miała problemy z pryszczami, to prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysków w ciąży jest znacznie większe (choć nie jest to reguła). Pryszcze w ciąży pojawiają się przez zaburzenia hormonalne. Wzrasta poziom prolaktyny i progesteronu, a to powoduje, że gruczoły łojowe pracują intensywniej. Następuje także podniesienie wrażliwości na androgeny, które z kolei wzmagają produkcję sebum. Nadmiar łoju zatyka pory, a to stwarza bakteriom idealne warunki do rozwoju. Dodatkowo może pojawić się stan zapalny, błyszczenie i przetłuszczanie cery – te wszystkie procesy i zmiany w organizmie wywołują trądzik w ciąży. Na problemy z niedoskonałościami może mieć wpływ również stres związany z ciążą – zaskoczenie, zamartwianie się jej przebiegiem, strach przed porodem – oraz niewłaściwa dieta.

Trądzik w ciąży – jak go zwalczyć?

Trądzik w ciąży jest trudny do zwalczenia. Wszystko przez to, że wiele leków nie może być stosowanych ze względu na zagrożenie dla prawidłowego i zdrowego rozwoju, a nawet życia dziecka. Dotyczy to zarówno leków w formie tabletek, jak i preparatów do smarowania, ponieważ substancje w nich zawarte są wchłaniane przez skórę i mogą szkodzić rozwijającemu się płodowi. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że ciąża to zmiany w gospodarce hormonalnej, która po porodzie wraca do równowagi. Oznacza to, że trądzik po urodzeniu dziecka może ustąpić samoistnie. Jeżeli jednak trądzik ma ostrą postać lub chcemy pozbyć się krost, to konieczna będzie konsultacja z ginekologiem.

Domowe sposoby na pryszcze w ciąży

Wypryski w ciąży mogą zniknąć, jeśli postawimy na właściwą pielęgnację skóry twarzy. Przede wszystkim należy zadbać o dokładne oczyszczenie twarzy, najlepiej płynem micelarnym lub żelem antybakteryjnym, np. z zieloną herbatą. Raz w tygodniu można wykonać peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszczy martwy naskórek. Warto zadbać o nawilżenie cery, a do makijażu używać kosmetyków mineralnych. Przede wszystkim przed zastosowaniem jakiegoś preparatu, należy sprawdzić, czy może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Trądzik w ciąży – bezpieczne oczyszczanie skóry

Można wypróbować domowe sposoby na pryszcze w ciąży, w których wykorzystuje się naturalne i bezpieczne produkty. Miejscowo na zmiany skórne stosuje się olejek lawendowy i z drzewa herbacianego, które mają działanie antybakteryjne i łagodzą stany zapalne. Przecieranie skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny skutecznie ją złuszcza. Podobnie jak tonik z ogórka. Można także wypróbować maseczkę z drożdży, które oczyszczają i dobrze wpływają na kondycję cery. Na trądzik w ciąży zalecane są także okłady z cebuli, która ma właściwości antybakteryjne. Ważna w pielęgnacji skóry jest także odpowiednia dieta. Powinna być bogata w witaminę A, witaminę B, witaminę E i witaminę C, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)