FitnessTrening callanetics. Co to jest callanetics i jakie daje efekty?

Trening callanetics. Co to jest callanetics i jakie daje efekty?

Callanetics to trening, który szybko pozwoli schudnąć i wyrzeźbić zgrabną sylwetkę. Ta metoda ćwiczeń nie tylko wzmacnia mięśnie i modeluje ciało, ale także koryguje wady postawy. Na czym polega trening callanetics i jak wykonywać ćwiczenia, by móc cieszyć się efektami?

Trening callanetics. Co to jest callanetics i jakie daje efekty?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Zinkevych

03.11.2018 21:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest callanetics?

Trening callanetics jest autorskim pomysłem Callan Pinckney, która zmagała się z wrodzoną chorobą bioder oraz bólem pleców. W latach 80-tych minionego stulecia opracowała ona metodę modelowania sylwetki, która nie obciąża stawów i kręgosłupa.

Najkrócej rzecz ujmując, callanetics to ćwiczenia izometryczne, w których coraz mocniej napina się mięśnie, wytrzymując w danej pozycji kilka sekund.

Ćwiczenia, choć wydają się łatwe, to są bardzo intensywne, dlatego osoby, które od dawna pozostawały bierne fizycznie, nie powinny z miejsca wykonywać całego treningu. Ćwiczenia zaplanowane przez Pinckney wymagają precyzji ruchu i cały trening opiera się na serii dokładnie wykonywanych pozycji.

Etapy treningu callanetics

Każdy trening callanetics składa się z trzech części, w ramach których można wyodrębnić 5 etapów. Pierwszą częścią treningu jest rozgrzewka. Następna część to ćwiczenia wzmacniające, w których wykonuje się kolejno ćwiczenia na mięśnie brzucha, nóg i bioder.

Ostatnim etapem treningu callanetics są ćwiczenia rozciągające mięśnie. Ćwiczenia wykonuje się w powtarzalnych seriach, poświęcając na każde od 50 do 100 sekund. Należy pamiętać, że kolejność ćwiczeń w każdym treningu jest taka sama.

Zasady treningu callanetics

Skuteczność treningu callanetics opiera się na kilku zasadach, które warto przestrzegać. Po pierwsze, w trakcie ćwiczeń zadbaj o odpowiednią postawę ciała. Odpowiedni kształt kręgosłupa podczas treningu callanetics to kwestia wprawy, dlatego nie wykonuj żadnych wygięć na siłę. Pozwól, by ciało stopniowo osiągnęło prawidłową postawę.

Po drugie, jak wcześniej zostało wspomniane, ćwiczenia callanetics należy wykonywać w określonej kolejności. Program ćwiczeń musi zostać zachowany i tej kolejności nie wolno zmieniać.

Po trzecie, program treningowy callanetics narzuca wykonywanie konkretnych ruchów, które czasem wydają się zbędne. Niestety, nie w tym przypadku. Wszystkie ruchy i zmiany pozy należy wykonać.

Po czwarte, trzeba pilnować czasu i określoną liczbę powtórzeń wykonywać w konkretnym tempie. Ostatni punkt to regulacja oddechu. W trakcie treningu callanetics staraj się nie wstrzymywać oddechu. Regularnie wciągaj powietrze nosem i wydychaj ustami.

Dla kogo ćwiczenia callanetics?

Pierwsze treningi callanetics mogą wydawać się zbyt intensywne i trudne, szczególnie dla osób o niskiej aktywności fizycznej. Jednak każdy kolejny dzień treningowy sprawi, że ćwiczenia będą wymagałay od ciebie zdecydowanie mniej wysiłku.

Można stwierdzić, że trening callanetics można polecić wszystkim osobom, które chcą wymodelować swoją sylwetkę i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ćwiczenia nie obciążają stawów i kręgosłupa, więc są bezpieczne dla osób w każdym wieku niezależnie od kondycji początkowej.

Efekty treningu callanetics

Trening callanetics daje pierwsze efekty już po dwóch tygodniach. Ciało wydaje się być szczuplejsze, a cellulit jest zdecydowanie mniej widoczny. Ponadto sam trening nie powoduje bólów mięśni czy urazów.

Do efektów ćwiczenia callanetics można zaliczyć poprawę samopoczucia, wzmocnienie ciała, zwiększenie libido, ujędrnienie ciała oraz minimalizację bólów kręgosłupa.

Komentarze (0)