FitnessTrening pamięci

Trening pamięci

Trening pamięci

28.09.2006 10:20, aktual.: 27.05.2010 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy jesteś zestresowana - zapominasz numeru telefonu swojej siostry lub w sklepie nie jesteś w stanie przypomnieć sobie co właściwie miałaś kupić – zacznij trenować pamięć, bo to sygnał, że twój umysł potrzebuje ćwiczeń.

Kiedy jesteś zestresowana - zapominasz numeru telefonu swojej siostry lub w sklepie nie jesteś w stanie przypomnieć sobie co właściwie miałaś kupić – zacznij trenować pamięć, bo to sygnał, że twój umysł potrzebuje ćwiczeń.

Przeciętny człowiek wykorzystuje 3 - 10 % możliwości swojego mózgu. Żeby zwiększyć te proporcje komórki mózgowe należy potraktować jak... mięśnie. Im więcej się od nich wymaga tym lepszą osiągają formę. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na usprawnienie pracy umysłu i poprawę naszej pamięci.

Unikaj monotonii
Czytając teksty, od czasu do czasu zmień sposób, tzn. długie słowa typu emancypacja, koordynacja, czytaj litera po literze. Taki sposób czytania zmusza mózg do większego wysiłku i tym samym poprawia ukrwienie jego komórek. Generalnie każda odmiana stanowi impuls dla uruchomienia pracy mózgu dlatego jeśli zapinasz marynarkę prawą ręką, czasami zrób to dla odmiany lewą, myjesz zęby prawą, zmień to i umyj lewą. Wszystko po to, by unikać monotonii.

Zmuś komórki do wysiłku

Odrzuć czasami kalkulator i staraj się liczyć w myślach. Jako dodatkową pracę domową potraktuj naukę kilku numerów telefonicznych. Przez tydzień, codziennie zapisuj na kratce jeden numer, naucz się go i sprawdź czy pamiętasz. Znajdź też chwilę na rozwiązywanie krzyżówek lub, dla mniej zapracowanych, na naukę jakiegoś wiersza. W ostateczności krótkiego aforyzmu.

Gry w zapachy

Aromat wpływa bardzo korzystnie na aktywność naszych komórek. Przy porannej kawie, spróbuj wyciągnąć rękę z filiżanką, jak najdalej od siebie, a potem zbliż, tak by wyraźnie poczuć jej zapach. Dodatkowo filiżanka „małej czarnej” uwalnia aminokwasy pobudzające pamięć. Świetnym treningiem pamięci są też różnego rodzaju gry. Jeśli zawiodły cię wszystkie plany na sobotni wieczór, namów partnera na nową zabawę. Wybierzcie jakąś kategorię, np. imiona, marki samochodów, nazwy miast i znajdźcie wyrazy, które składają się z wielu liter. Następnie z każdej litery danego wyrazu układajcie jak najwięcej innych, w tej samej kategorii. Dla większego urozmaicenia zabawy można grać o fanty.

Zapamiętać jak najwięcej szczegółów

Robiąc zakupy, staraj się zapamiętać ceny artykułów. Przy okazji treningu pamięci uda ci się bardziej oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Podróżując, staraj się zapamiętywać nazwy mijanych miejscowości, a w tramwaju czy autobusie potrenuj pamięć, zwracając uwagę na ubrania twoich współpasażerów. Po wyjściu powtórz w myślach co miała na sobie sąsiadka z prawej a co sąsiad z lewej strony.

Nowe doznania

Na zwiększenie naszej sprawności intelektualnej dobrze wpływają nowe doznania. Nie zamykaj się w domu i staraj się jak najczęściej wychodzić na spotkania w większej grupie. Zacznij chodzić np. na otwarte wykłady, z tematyki, która cię szczególnie interesuje lub na koncerty. Poznasz nowe osoby a przy okazji, rozmowy z nimi podziałają mobilizująco na twoje komórki mózgowe.

Dieta i ruch

Duży wpływ na pamięć ma odpowiednia dieta. Nie może zabraknąć w niej ryb morskich i jajek. Jedz także dużo orzechów, które dostarczają witaminy z grupy B, E, magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe. Te ostanie chronią także naczynia krwionośne przed miażdżycą. Korzystnie na nasz umysł wpływa też wysiłek fizyczny. Poprawia ukrwienie i dotlenia komórki mózgowe. Ruch aktywizuje również strefy refleksyjne różnych części ciała, znajdujące się na stopach, a neuroprzekaźniki przesyłają impulsy do komórek mózgowych, które postawione są w stan gotowości. Szczególnie korzystne są spacery w pogodne dni. Światło słoneczne pobudza bowiem wydzielanie neuroprzekaźników i hormonów, np. melatoniny, odpowiedzialnej za rytm snu oraz proces starzenia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)