FitnessTwoja mama wcześnie przeszła menopauzę? Masz mniejsze szanse na ciążę

Twoja mama wcześnie przeszła menopauzę? Masz mniejsze szanse na ciążę

Twoja mama wcześnie przeszła menopauzę? Masz mniejsze szanse na ciążę

08.11.2012 12:52, aktual.: 12.09.2018 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety, których matki wcześnie weszły w okres menopauzy mają mniejsze szanse na zajście w ciążę - informuje pismo "Human Reproduction".

Jak wynika z duńskich badań, kobiety, u których matek menopauza wystąpiła przed 45. rokiem życia, mają w jajnikach mniej komórek jajowych w porównaniu z tymi, których matki miały późniejszą (po 55. roku życia) menopauzę.

Badania objęły 527 kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Naukowcy stosowali dwie zaakceptowane metody oceny liczby dostępnych komórek jajowych - czyli tak zwanej "rezerwy jajnikowej". Po pierwsze mierzono poziom AMH (hormon anty-Muelerowski). Jest to substancja wytwarzana w jajnikach przez komórki ziarniste, które otaczają drobne pęcherzyki zawierające niedojrzałe komórki jajowe. Po drugie oznaczano podczas badania USG liczbę pęcherzyków antralnych (AFC), to znaczy pęcherzyków gotowych do dalszego rozwoju.

Jak się okazało, AFC i AMH spadały szybciej, jeśli matka kobiety wcześnie weszła w menopauzę. Dawniejsze badania wykazały, że spadek płodności rozpoczyna się u kobiety na 20 lat przed menopauzą.

Podczas gdy mężczyzna wytwarza plemniki od okresu dojrzewania aż do końca życia, kobieta rodzi się ze wszystkimi swoimi komórkami jajowymi. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej pęcherzyków z każdym miesiącem ubywa - aż do menopauzy. Można zatem było przypuszczać, że kobiety, u których menopauza wystąpiła wcześniej, miały tych komórek mniej. Badania wykazały, że może tak być, a ograniczenie liczby komórek jajowych może mieć podłoże dziedziczne. W każdym razie, im wcześniejsze próby poczęcia, tym większe szanse na macierzyństwo.

(PAP)

pmw/agt

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)