FitnessZęby białe jak śnieg

Zęby białe jak śnieg

Któż z nas nie marzy o tym, żeby mieć uśmiech hollywoodzkiej gwiazdy? Piękny i biały to nie tylko kwestia estetyczna, dzisiaj to wręcz przymus, szczególnie w takich zawodach, które zmuszają do częstych kontaktów z innymi ludźmi. Śnieżnobiałe zęby można osiągnąć zarówno w domu, jak i gabinecie stomatologicznym. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Oto przegląd sposobów na rozjaśnienie szkliwa.

Zęby białe jak śnieg
Źródło zdjęć: © sxc.hu

12.10.2010 | aktual.: 24.05.2018 14:37

Któż z nas nie marzy o tym, żeby mieć uśmiech hollywoodzkiej gwiazdy? Piękny i biały to nie tylko kwestia estetyczna, dzisiaj to wręcz przymus, szczególnie w takich zawodach, które zmuszają do częstych kontaktów z innymi ludźmi. Śnieżnobiałe zęby można osiągnąć zarówno w domu, jak i gabinecie stomatologicznym. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Oto przegląd sposobów na rozjaśnienie szkliwa.

Do tego, że o zęby warto dbać, nikogo przekonywać nie trzeba. Usta to po oczach drugie miejsce na twarzy, na które patrzy nasz rozmówca. Osoba, która często się uśmiecha, sprawia wrażenie miłej i szczerej. Kiedy mamy zęby w złym stanie, rzadziej się uśmiechamy, może to też być przyczyną kompleksów.

Przyczyn zmiany kolorów zębów może być wiele. Z pewnością głównym powodem jest palenie papierosów, picie kawy i herbaty oraz niedokładne ich czyszczenie, bowiem kamień nazębny powoduje, że uśmiech jest szary. Na zmianę koloru mogą wpłynąć przyjmowane leki - szczególnie antybiotyki. O ile fluor wzmacnia szkliwo, to stosowany w nadmiarze przyczynia się do żółknięcia zębów.

Zęby żółkną też z wiekiem. Nie zawsze na kolor zębów mamy wpływ, szczególnie jeśli jest uwarunkowany genetycznie. Sposobów wybielania jest wiele. Przede wszystkim jednak o zęby trzeba dbać na co dzień. Żadna metoda rozjaśniania nie przyniesie efektów na dłuższą metę, jeśli nie będziemy ich dokładnie czyścić przynajmniej dwa razy dziennie, używać nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

Wybielanie w domu

Największą zaletą samodzielnego wybielania zębów jest cena, kilkakrotnie niższa, niż w gabinecie dentystycznym. Nawet jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów w domowych warunkach, to i tak wcześniej warto skonsultować to ze stomatologiem. Lekarz oceni stan uzębienia i dziąseł, usunie kamień, ale też ustali przyczynę przebarwień, może też polecić odpowiednią domową metodę wybielania. Do wyboru jest wiele preparatów.

Pasty wybielające

To najtańszy i najprostszy sposób rozjaśnienia uzębienia. Pasty zawierają środki wybielające oraz ścierne. Stężenie substancji aktywnych jest jednak dość niewielkie, ale za to można je używać bez konsultacji z dentystą, bo są całkowicie bezpieczne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy pasta nie ma wysokiego współczynnika ścieralności (powyżej 70 RDA), który może zniszczyć szkliwo. Najlepiej używać ich nie dłużej niż dwa tygodnie. Ta metoda nie daje jednak spektakularnych efektów. Zęby mogą stać się jaśniejsze o 1-2 odcienie.

Soda oczyszczona

Roztworem sody z wodą można płukać jamę ustną, albo moczyć w nim szczoteczkę przed zastosowaniem. To najpopularniejszy domowy sposób wybielania zębów. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena. Nie daje jednak rewelacyjnych efektów. Poza tym, jeśli będziemy stosowali sodę zbyt często, to możemy zniszczyć szkliwo. Większość past ma ją w swoim składzie.

Nakładki i paski

Są do kupienia w aptece bez recepty. Efekt jest szybszy i bardziej wyraźny, niż w przypadku past wybielających, bowiem można wybielić zęby nawet o 3 odcienie. Foremki z elastycznej masy wypełnia się żelem wybielającym, po czym nakłada na zęby na około 30 minut przez 5 dni. Natomiast paski wybielające nakleja się 2 razy dziennie na 30 minut przez 7 dni.

Kredki i pędzelki

Za pomocą aplikatorów dokładnie nakładasz żel, który wybiela szkliwo. W ten sposób można rozjaśnić zęby o 2-3 odcienie.

Sól i węgiel

Zdecydowanie odradza się te metody. Mogą one tylko zaszkodzić, ścierają bowiem szkliwo. Sól ma dodatkowo działanie zakwaszające.

W gabinecie u stomatologa

Profesjonalne rozjaśnianie zębów z pewnością daje szybsze efekty, niż metody domowe. Jest też kilkakrotnie droższe. Pacjent ma do wyboru kilka preparatów. O wyborze tego konkretnego zadecyduje lekarz, który zbada stan uzębienia i dziąseł, ale też dobierze środek dostosowany do możliwości finansowych pacjenta.

Nocne wybielanie nakładkowe

Lekarz daje nakładkę z 10–15 proc. roztworem nadtlenku mocznika, którą zakładasz na noc przez około dwa tygodnie. Zaleta - to najbezpieczniejsza metoda stosowana przez stomatologów. Wadą jest to, że można zęby rozjaśnić, co najwyżej o 4 odcienie. Kosztuje około 1200 zł.

Stężony nadtlenek wodoru

Preparat nanosi się na zęby, a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną lub laserem Pozwala na szybkie uzyskanie koloru jaśniejszego nawet o 8 odcieni. Zabieg kosztuje średnio 1500 zł.

Nadtlenek karbamidu

Najnowocześniejszy środek stosowany w gabinetach, który wybiela o około 4 odcienie. Preparat wnika w strukturę zęba, utleniając przebarwienia znajdujące się w szkliwie i w zębinie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)