GwiazdyZłość się na zdrowie

Złość się na zdrowie

Złość się na zdrowie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
09.04.2007 09:00, aktualizacja: 28.05.2010 16:24

Czym jest złość, nie trzeba nikomu szczegółowo opisywać. Każda z nas ją doskonale zna. Ale sporo osób nie wie, co robić, kiedy ta złość się pojawi. Okazuje się, że można nią zarządzać. Naucz się jak.

Czym jest złość, nie trzeba nikomu szczegółowo opisywać. Każda z nas ją doskonale zna. Ale sporo osób nie wie, co robić, kiedy ta złość się pojawi. Czy chować się pod kołdrę, czy przyjąć postawę stoicką, czy wprost przeciwnie wziąć talerz i porządnie walnąć nim o podłogę. Spokojnie mamy parę technik. Złością można zarządzać. Naucz się jak.

Zacznijmy od tego, że złość jest normalnym uczuciem. Przeżywa ją każdy. Może mieć różną intensywność od zwykłego umiarkowanego zezłoszczenia, które szybko mija, po prawdziwą furię niczym burza z piorunami. Kiedy jest źle zarządzana staje się problemem.

Najważniejsze to uświadomić sobie kiedy złość się pojawia. Nie ma nic gorszego, niż ukrywanie jej przed samą sobą. Ukryta, stłumiona złość, to jak ukrywanie śmieci pod dywanem. Niby ich nie ma, a jednak. Dlatego w naszym interesie należy zadbać o siebie i pozwolić tej złości zaistnieć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Gdy już ją zauważysz, przyjrzyj się jej uważnie. Tak, to trudne. Ale warto spróbować. Zaobserwuj reakcje twojego ciała. Może zaczerwieniła ci się twarz, może zacisnęłaś pięści, usta, a może nerwowo poruszasz nogą. Uważnie obserwuj reakcje swojego ciała. Nie oceniaj. Pozwól, by uczucie złość zamanifestowało w całej okazałości. Pozwól sobie na to.

Dlaczego nie warto tłumić złości?

- Pamiętaj, że notorycznie tłumiona złość może być przyczyną wielu chorób, w tym raka.
- Hamując złość znajdujesz się w ciągłym napięciu. Te emocje prędzej czy później wyjdą, tylko z jeszcze gorszymi efektami, np. mogą się objawić nagłym wybuchem płaczu, lub wyładowaniem na bogu ducha winnej osobie, która znajdzie się w pobliżu.
- Tłumienie złości pochłania niezliczone ilości energii. To dlatego czujesz się ciągle zmęczona.
- Przyczynia się do niskiego poczucia własnej wartości. Gdy ktoś zawiódł cię albo był wobec ciebie nie fair, a ty ciągle się uśmiechasz, bo chcesz być miła, po powrocie do domu będziesz płakała i wyrzucała sobie, że jesteś do niczego.

Co zrobić, gdy ktoś cię zezłości?

Po prostu powiedz: „Słuchaj, zezłościłam się. Twoje zachowanie, powoduje, że czuję się zła, ponieważ … (tu wstaw powód)”. I nie obawiaj się reakcji drugiej osoby. To myśli typu „Jeśli mu powiem, że jestem zła, to mnie nie będzie lubił” powodują, że wstydzimy się swoich uczuć. A przecież mamy do nich prawo. Jeśli ktoś nas zranił, zawiódł lub skrzywdził, mamy prawo poczuć złość, zawód, zranienie. I warto o tym powiedzieć. Nie ma się czego wstydzić.

Sposoby reakcji na złość

Można je podzielić na agresywne i nieagresywne reakcje. Agresywna reakcja jest wtedy, gdy atakujemy kogoś. Może być atak fizyczny bądź słowny. Jak wiemy jest on średnio przyjemny, zarówno dla osoby reagującej, jak i osoby ‘obdarowywanej’ tą reakcją. Najkorzystniejsze dla nas i otoczenia jest nieagresywna reakcja. Czyli asertywne stwierdzenie faktu, że coś nas zezłościło oraz podzielenie się tą informacją z osobą, która tą złość wywołała.

Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli nie umiesz przeżywać złości, to nie umiesz też przeżywać radości. Pamiętaj o tym i naucz się żyć w zgodzie ze swoimi emocjami. W końcu masz do nich prawo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta