Kącik dla niemowlaka – inspiracje

Urządzając kącik dla niemowlaka, inspiracje można czerpać z różnych stylów wnętrzarskich (jak choćby skandynawskiego), ale również z zaleceń systemów pedagogicznych, np. montessoriańskiego. Kącik taki rozumiany jest na dwa sposoby – jako miejsce, w którym dziecko zasypia i jako miejsce przeznaczone do zabaw. Obydwa rodzaje gniazdka da się zaaranżować nie tylko w oddzielnym pokoju dziecięcym, ale również w sypialni rodziców czy nawet w salonie, gdzie w ciągu dnia toczy się całe życie rodzinne, a dorośli mogą mieć malucha na oku.

Kącik dla niemowlaka – inspiracje
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.11.2018 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kącik dla niemowlaka – chłopca i dziewczynki

Tradycyjne różnicowanie kolorystyczne kąciku dla niemowlaka – niebieskiego dla chłopca i różowego dla dziewczynki – nie jest w tej chwili równie popularne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dalej jednak róż i błękit, wzbudzające pozytywne skojarzenia i dające wdzięczny efekt aranżacyjny, pojawiają się w przestrzeniach urządzanych dla niemowląt.

Obraz
© Instagram.com | @annelerdenfikirler,@lampsandcompany

Dominacja skandynawskiego minimalizmu sprawiła, że w kącikach dla niemowląt popularna staje się również czarno-biała kolorystyka, która – choć może mniej praktyczna przez słabą odporność na zabrudzenia – jest bardzo stylowa. Sprawia, że przestrzeń zajmowana przez dziecko idealnie stapia się z aranżacją całego nowoczesnego wnętrza. Oprócz czerni i bieli wykorzystywana jest też szarość, która idealnie komponuje się z każdą inną barwą.

Obraz
© Instagram.com | @miki_lovehome,@happykids

W kąciku dla niemowlaka, zarówno chłopca, jak i dziewczynki, wystrój gra niezwykle ważną, lecz nie kluczową rolę. Miejsce to powinno spełniać przede wszystkim funkcje praktyczne. Warto zadbać o to, by nie było zlokalizowane w pobliżu okna, kaloryfera, źródeł intensywnego światła ani urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor czy komputer. Choć czasem trudno oprzeć się pokusie dekorowania kąciku dla niemowlaka całym mnóstwem tekstyliów, i w tej kwestii trzeba zachować ostrożność. Niektóre dywany, kocyki czy baldachimy mogą okazać się nieodpowiednie dla małego alergika.

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców

Sypialnia rodziców to idealne miejsce do zorganizowania kąciku niemowlaka, który – zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia – potrzebuje stałej opieki. Uwagi domaga się nawet kilka razy w ciągu nocy. Dlatego właśnie jego łóżeczko powinno znajdować się jak najbliżej łóżka rodziców, najlepiej tuż przy ścianie działowej, bo w niej nie montuje się okien ani kaloryferów, które nie są pożądanym sąsiedztwem dla kącika niemowlęcego. W przestrzeni będącej dla dziecka namiastką pierwszego pokoju dobrze jest wprowadzić odrębny kolor niż w reszcie sypialni. Można to zrobić choćby dzięki wzorzystej tapecie czy mebelkom dziecięcym utrzymanym w jednolitej tonacji.

Obraz
© Instagram.com | @comingkids

Obok dziecięcej kołyski w sypialni z kącikiem dla niemowlaka warto pozostawić trochę wolnego miejsca na rozłożenie koca do zabaw. Można też wypróbować modne ostatnio rozwiązanie – tipi dla niemowlaka. Taki miniaturowy namiot stwarza azyl, w którym maluch – rozpoczynający naukę raczkowania – może się ukryć i odpocząć. Tipi jest niezwykle przytulne dzięki poukładanym wewnątrz poduszkom i kocykom. Dzięki niemu dziecięcy świat staje się jeszcze bardziej ekscytujący.

Obraz
© Instagram.com | @petitluxbebe,@scandiborn

Kącik dla niemowlaka w salonie

Jeśli w sypialni próżno szukać wolnego miejsca, można urządzić kącik dla niemowlaka w salonie. Choć takie rozwiązanie grozi ciągłym bałaganem w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu domu, warto je rozważyć choćby dlatego, że przez pokój dzienny stale przewijają się domownicy, którzy mają szansę szybko powstrzymać malucha, kiedy zacznie rozrabiać. W salonowym kąciku niemowlaka oprócz wydzielonego miejsca na podłodze powinny znaleźć się niskie meble do przechowywania, które pozwalają dziecku w dowolnym momencie wziąć i odłożyć ulubioną zabawkę. Takie rozwiązanie – zgodnie z pedagogiką Marii Montessori – sprzyja dziecięcej samodzielności i wyzwala niczym nieograniczoną kreatywność.

Obraz
© Instagram.com | @scandiborn,@petitluxbebe

W salonie można wygospodarować nieco przestrzeni, by rozłożyć dziecku miękki materac w zacisznym kąciku czy postawić suchy basen z piłeczkami – piankowy albo dmuchany. Taki basen to idealne akcesorium do ćwiczenia koordynacji wzorkowo-ruchowej. Spędzany w nim czas upływa na fascynującej zabawie w odszukiwanie piłeczek o tym samym kolorze i rozpoznawanie ich wielkości czy kształtu. Może posłużyć nie tylko niemowlakowi, ale również większemu dziecku, które wyrzucając piłeczki z suchego basenu, uczy się celności.

Komentarze (0)