Livemocha – przydatny portal do nauki języków obcych
Marzysz o płynnym posługiwaniu się językiem obcym w mowie i piśmie? Od dziś to nic trudnego. Przy odrobinie silnej woli, dużej motywacji i samokontroli możesz samodzielnie zacząć naukę.
04.01.2012 | aktual.: 04.01.2012 19:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Marzysz o płynnym posługiwaniu się językiem obcym w mowie i piśmie? Od dziś to nic trudnego. Przy odrobinie silnej woli, dużej motywacji i samokontroli możesz samodzielnie zacząć naukę. Portal Livemocha oferuje edukacyjny kurs, który nie tylko rozwija nasze umiejętności językowe, ale także umożliwia nawiązanie ciekawych znajomości z całego świata. Bo Livemocha to wspólnota ludzi pasjonujących się lingwistyką.
Livemocha to pierwsza „społeczność online” do nauki języków obcych, z której korzysta już prawie 9 milionów ludzi na całym świecie. Opiera się na trzech kluczowych elementach: kursach językowych, narzędziach do prowadzenia konwersacji z obcojęzycznymi użytkownikami i rozbudowanym systemie motywacyjnym, za pomocą którego śledzimy postępy w nauce.
Jak zapisać się na kurs językowy Livemocha?
Livemocha oferuje darmowe, podstawowe kursy w 38 językach, obejmujące około 30-50 godzin zajęć, a także zaawansowane kursy zw. „Active Courses” w 5 językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i niemieckim. Jak rozpocząć naukę? Najpierw należy wejść na stronę www.livemocha.com, wypełnić formularz i zarejestrować się. Potem uzupełnić swój profil: wpisać imię, rok urodzenia, kraj zamieszkania oraz powód nauki. Następnie wybrać kursy językowe, którymi jesteśmy zainteresowani. Możemy zapisać się na kurs dowolnych języków: od poziomu podstawowego do zaawansowanego.
Z jakich etapów jest złożony kurs?
Każdy kurs językowy składa się z poszczególnych rozdziałów i lekcji. Możemy ćwiczyć nie tylko gramatykę, ale również słuchanie, pisanie, czytanie oraz mówienie („Writing Practice” i „Speaking Practice”). Rozszerzając, uczymy się słówek (zapamiętujemy, szkolimy również wymowę). Potem poprzez przyporządkowanie pojedynczych słów, jak i całych zdań do obrazków, powtarzamy i utrwalamy nabytą wiedzę. Później ćwiczymy pisanie, tzn. tworzymy krótkie zdania dotyczące tematu danej lekcji. Na koniec czytamy tekst, a naszą wymowę możemy nagrać i wysłać do sprawdzenia. Ponadto kurs zawiera także uzupełniające ćwiczenia, które pomagają nam przyswoić dany temat, a za każde wykonane polecenie otrzymujemy punkty. Portal ma wielu zwolenników.
- Livemocha to przyjemny i efektywny sposób na naukę języka obcego praktycznie bez żadnych nakładów finansowych. Mogę uczyć się każdego języka za darmo. Dodatkowym atutem jest to, że wszelkie ćwiczenia, które wykonuję, są sprawdzane przez osoby, których ojczystym językiem jest język, którego się aktualnie uczę. Jednym słowem - moimi wirtualnymi nauczycielami są perfekcjoniści. – mówi Beata z Warszawy.
POLECAMY:
Poza tym poprzez sprawdzanie ćwiczeń pomagamy innym użytkownikom np. w nauce języka polskiego lub innego języka obcego, którym posługujemy się płynnie. Możemy również oceniać innych, jak i sami jesteśmy oceniani (najczęściej poprzez osoby dla których język, którego uczymy się, jest językiem ojczystym), co jest istotne, szczególnie w początkowej fazie nauki języka, ponieważ stosunkowo szybko pozwala wyczulić nas na popełniane błędy. Sami także decydujemy, czy np. dana uwaga była przydatna. Zatem portal zachęca również do pomocy.
- Jestem zarejestrowany na stronie www.livemocha.com, jest to bodaj jedna z największych stron do nauki języków obcych. Są tam przeróżne kursy, poziomy i ponad 20 różnych języków do wyboru za darmo! Poznaje się ludzi (w moim przypadku znających włoski), którzy potem oceniają twoje postępy, pisownię, czytanie i wystawiają swoją opinię i oceny. Jest bardzo dobrze pomyślana. – napisał internauta na forum.
A jak to wygląda w praktyce?
Livemocha to bardzo dobry zbiór interaktywnych kursów - przyjemna i samodzielna nauka najpopularniejszych języków świata. Ciekawy pomysł na zrzeszenie osób, którzy zainteresowane są nauką języków obcych. Portal działa na podobnej zasadzie, jak większość serwisów społecznościowych. Możemy dodawać nowych znajomych, a także za pomocą czatu rozmawiać z ludźmi z całego świata, dzięki temu jest doskonałą okazją do nawiązania wirtualnych (często nietypowych) przyjaźni. Poznajemy ich język, kraj, kulturę, obyczaje i inne ciekawostki dotyczące różnych sfer życia.
- Zaczęłam niedawno korzystać z tej strony. Bardzo dobry ktoś miał pomysł. Można tam nie tylko nauczyć się języka, ale znaleźć znajomych z różnych państw i poćwiczyć na czacie dany język. Przydatny portal – napisała jedna z internautek.
Niewątpliwie samodyscyplina i regularne powtarzanie lekcji za pomocą portalu Livemocha, pozwoli w relatywnie szybki sposób przyswoić wiedzę z danego zakresu. Natomiast praca z ludźmi z całego świata rozwinie twoje umiejętności konwersacyjne. Z przekonaniem można stwierdzić, że Livemocha to ekstrawertyczny sposób na naukę języka. Zatem miłej nauki!
(ms/sr)