Marichyasana A - skłon do przodu
18.08.2011 16:02, aktual.: 17.05.2012 11:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skłony do przodu poprawiają pracę organów brzusznych, polepszają trawienie regenerują i rozciągają kręgosłup, rozciągają cały tył ciała; oddech się spowalnia co wycisza umysł. Dzięki temu znikają bóle głowy wywołane przez stres. Nerw kulszowy jest odciążany, co sprawia, że znika rwa kulszowa. Poprawia się krążenie w nogach.
Skłony do przodu poprawiają pracę organów brzusznych, polepszają trawienie regenerują i rozciągają kręgosłup, rozciągają cały tył ciała; oddech się spowalnia co wycisza umysł. Dzięki temu znikają bóle głowy wywołane przez stres. Nerw kulszowy jest odciążany, co sprawia, że znika rwa kulszowa. Poprawia się krążenie w nogach.
Przy zaawansowanych skłonach do przodu, gdzie kręgosłup znajduje się poziomo, serce odpoczywa. Dzięki temu krew swobodnie krąży po ciele, ciśnienie się obniża, a puls się spowalnia. Skłony wprzód pomagają w wycofaniu zmysłów, poprawiają koncentrację, regenerują organizm. Uczą koncentracji na sobie i swoim wnętrzu, uczymy się obserwacji swojego ciała.
Należy pamiętać, aby ćwiczyć z pustym żołądkiem. Jeśli zaczniemy ćwiczyć niedługo po posiłku, może pojawić się uczucie napięcia, skurcze i kolka.
„Marchii” w tłumaczeniu oznacza „promień światła” . Był on synem Brahmy (stwórcy wszechświata) i jednym z 7 wielkich mędrców (Saptarshi). Opisuje się go jako ojca ludzkości. Pozycje nazwane jego imieniem są intensywnymi, mocnymi skrętami, symbolizującymi jego wielkość i moc. Wyróżnia się 8 wersji Marichyasany. W ashtanga jodze 4 znajdują się w pierwszej serii i 4 w czwartej.
Sposób wykonania Marichyasany A:
Usiądź prosto.
Zegnij prawą nogę, połóż stopę na podłodze, pięta jak najbliżej prawego pośladka. Utrzymuj lewą nogę napiętą i skręć ją delikatnie do środka. Przenieś lekko ciężar ciała na lewą stronę i wyciągnij prawą rękę do przodu, skręć ramię do środka, zegnij rękę, spróbuj otoczyć nią nogę i połączyć dłonie na plecach. Zbliż do siebie prawą goleń i pachę.
POLECAMY: * Elementarz jogi*
Postaraj się opuszczać kości pośladków, zwłaszcza z prawej strony. Wydłuż tułów, wyciągnij prawy bok. Wessij i wydłuż dolną część brzucha. Poczuj, że ruch rozciągania wychodzi z pachwin. Wydłuż dolny odcinek kręgosłupa. Najpierw możesz zrobić delikatny skręt tułowia w lewo, aby otworzyć klatkę, po czym na wydechu zrób skłon do prawej nogi, skręcając tułów z powrotem do środka. Utrzymuj klatkę otwartą. Zamiast tylko opuszczać głowę, wydłużaj przód ciała, mostek, dzięki temu bardziej rozciągniesz pachwinę i kręgosłup.
Zostań w pozycji 5 oddechów po czym zrób vinyasę (płynne przejście do caturangi, Urdhva Mukha Śvanasany i Adho Mucha Śvanasany) jak w tradycyjnej sekwencji ashtanga jogi lub wykonaj pozycję na drugą stronę.
Efekty wykonywania asany:
- rozciąga kręgosłup, ramiona, pachwiny i kostki
- stymuluje pracę wątroby i nerek
- otwiera biodra
- poprawia trawienie
- uspokaja, wycisza umysł
- wytwarza wewnętrzne ciepło
Pozycja ta wymaga otwartości w barkach, klatce piersiowej oraz w pachwinach. Jeśli nie możesz jej wykonać siedząc płasko, usiądź na złożonym kocu. Jeśli nie możesz chwycić za dłonie, użyj paska (ręcznika, skarpetki lub czegokolwiek, co pozwoli ci wykonać pozycję). Nie bój się używać pomocy, jeśli masz sztywne ciało. Obserwuj swoje ciało, oddech i stan umysłu będąc w asanie. Bądź obecny. Będąc w pozycji postaraj się wydłużyć oddech, dzięki czemu będziesz w stanie ją pogłębić.
JMK/(kg)
POLECAMY: * Elementarz jogi*