GwiazdyMężczyzna czy kobieta? Mózg identyfikuje płeć na podstawie subtelnych różnic w odcieniu skóry

Mężczyzna czy kobieta? Mózg identyfikuje płeć na podstawie subtelnych różnic w odcieniu skóry

Naukowcy Uniwersytetu Montrealu postanowili dociec, w jaki sposób ludzki mózg identyfikuje płeć.

Mężczyzna czy kobieta? Mózg identyfikuje płeć na podstawie subtelnych różnic w odcieniu skóry
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Montrealu

23.06.2015 | aktual.: 23.06.2015 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy Uniwersytetu Montrealu postanowili dociec, w jaki sposób ludzki mózg identyfikuje płeć. W tym celu pokazywali osobom biorącym udział w badaniu zdjęcia pozbawione atrybutów męskości i kobiecości, takich jak włosy, makijaż czy biżuteria. Każdy obraz został zmodyfikowany przy pomocy różnych odcieni kolory skóry. Subtelne różnice w pigmentacji cery mózg rejestrował w 12 milisekund.

Za każdym razem, kiedy spoglądamy w nieznaną sobie twarz, pierwszą rzeczą, jaką zajmuje się nasz umysł, jest ustalenie, jakiej płci jest jej właściciel. Badania kanadyjskich naukowców wskazują, że proces identyfikacji opiera się na subtelnych różnicach w odcieniu skóry.

U kobiet kontrast pomiędzy ustami i skórą wokół nich jest bardziej widoczny niż u mężczyzn. Mózg koncentruje się także na tonach skóry w okolicach brwi oraz na tęczówkach, jednak ten proces jest bardziej długotrwały.

Nicolas Dupuis-Roy oraz profesor Frédéric Gosselin z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Montrealskiego przygotowali trzysta zdjęć i poprosili sto osób o przydzielenie im płci. Nie wszystkie obrazy miały kolor naturalnej cery. Okazuje się, że mózg skanuje kolor skóry, rejestrując zmiany w pigmentacji i subtelne odcienie.

Seria nr 2: twarze nacechowane płciowo

Zdjęcia przedstawicieli osób rasy kaukaskiej pobrano z sieci, aby uzyskać efekt autentyczności. Mężczyźni byli gładko ogoleni. Chromatyczną (kolor) oraz achromatyczną (szarości) zawartość obrazów zmieniano co 200 milisekund, aby przekonać się, na czym skupi się obserwator. Okazało się, że mózg ocenia kolor ust. - Może się to wiązać z lepszą sprawnością krążeniowo-oddechową oraz wyższym stężeniem estrogenów, co z kolei informuje o płodności - zauważył Dupuis-Roy.

Do tej pory uważano, że przypisywanie płci opiera się na odległości pomiędzy brwiami i oczami. U kobiet jest ona większa niż u mężczyzn.

(mtr)/ WP Kobieta

Komentarze (71)