FitnessNapoje gazowane skracają życie kobiety?

Napoje gazowane skracają życie kobiety?

Źródło zdjęć: © 123RF
28.06.2013 14:23

Co się stanie z organizmem kobiety, która będzie przez 16 lat spożywała napoje gazowane? Naukowcy ostrzegają, że już u pań po 30. roku życia mogą pojawić się poważne problemy z sercem. Codziennie picie coli niekorzystnie odbiło się na zdrowiu 31-letniej kobiety.

Co się stanie z organizmem kobiety, która będzie przez 16 lat spożywała napoje gazowane? Naukowcy ostrzegają, że już u pań po 30. roku życia mogą pojawić się poważne problemy z sercem. Codziennie picie coli niekorzystnie odbiło się na zdrowiu 31-letniej kobiety. Jej przypadek został przedstawiony w Atenach podczas spotkania European Heart Rhythm Association.

U 31-letniej mieszkanki Monako, niewielkiego miasta-państwa położonego w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym, często pojawiały się niewyjaśnione omdlenia i problemy z sercem. Podejrzewano, że miały wiele wspólnego ze spożywaniem w dużych ilościach napojów gazowanych.

Po kolejnym omdleniu, kobieta została przewieziona do szpitala. Badanie krwi wykazało bardzo niski poziom potasu. Natomiast EKG serca wykryło zespół długiego QT, który określany jest jako grupa nieprawidłowości elektrokardiograficznych związanych z wydłużeniem odstępu QT.

Predyspozycje genetyczne i problemy hormonalne zostały wykluczone. Jednak kobieta przyznała się lekarzom, że od 15. roku życia wypijała prawie 2 litry coli dziennie!

Co ciekawe, już po tygodniu od powstrzymania się od napojów gazowanych, poziom potasu i aktywność elektryczna serca unormowały się.

Naukowcy twierdzą, że picie zbyt dużej ilości coli może powodować wchłanianie przez jelita nadmiaru wody, co z kolei prowadzi do biegunki i spadku poziomu potasu. Eksperci dodają, że duże ilości kofeiny mogą zwiększyć produkcję moczu i tym samym zmniejszyć wchłanianie potasu. Pierwiastek ten odgrywa dużą rolę we wspomaganiu pracy mięśnia sercowego. Niedobór potasu powoduje zaburzenia rytmu serca.

Po analizie innych przypadków, naukowcy przedstawili sześć raportów nadmiernego spożycia coli, które były związane z niekorzystnymi problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca.

Istotnym aspektem jest świadomość. – Kardiolodzy powinni wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa związek między spożywaniem coli a utratą potasu z organizmu. Specjaliści muszą pytać o przyzwyczajenia pacjentów - wyjaśnia naukowiec Naima Zarqane z Princess Grace Hospital Centre w Monako.

Eksperci twierdzą, że należy przeprowadzić dodatkowe badania, które potwierdzą, że ci, którzy często piją colę, mają niższe stężenie potasu we krwi niż osoby, które potrafią się bez niej obejść.

Już dawno udowodniono, że picie coca coli, a także innych napojów gazowanych negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Cola zawiera dużą ilość cukru, czyli dostarcza organizmowi pustych kalorii. Ponadto jak już wspomniano wcześniej, wypłukuje potas, co powoduje zakłócenia pracy układu mięśniowego. Nie ulega wątpliwości, że nadmierne dostarczanie organizmowi napojów gazowanych prowadzi do przyrostu masy ciała, co jest jednym z czynników rozwoju chorób serca.

Tekst: na podst. foxnews.com/(ms/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (126)
Zobacz także