FitnessNie wszystkie bakterie szkodzą

Nie wszystkie bakterie szkodzą

Nie wszystkie bakterie szkodzą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.09.2014 15:12, aktual.: 12.09.2014 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bakterie kojarzą się nam jednoznacznie – z brudem i chorobami. Zapominamy lub nie uświadamiamy sobie, że na skórze, w jamie ustnej, w okolicy narządów płciowych i w jelitach obecne są tryliony bakterii i innych mikroorganizmów, które mają korzystny wpływ na przebieg podstawowych procesów fizjologicznych, zachodzących w obrębie ludzkiego ciała.

Bakterie kojarzą się nam jednoznacznie – z brudem i chorobami. Zapominamy lub nie uświadamiamy sobie, że na skórze, w jamie ustnej, w okolicy narządów płciowych i w jelitach obecne są tryliony bakterii i innych mikroorganizmów, które mają korzystny wpływ na przebieg podstawowych procesów fizjologicznych, zachodzących w obrębie ludzkiego ciała.

* Bakterie a układ pokarmowy*
Bakterie probiotyczne obecne w przewodzie pokarmowym ułatwiają rozkład pokarmów, na przykład trudnych do strawienia włókien roślinnych. Ponadto dostarczają do organizmu witaminę K i biotynę. Aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią liczbę tych dobroczynnych bakterii, należy włączyć do codziennego jadłospisu banany, orzechy, szparagi, czosnek i cebulę, czyli produkty zawierające niestrawne włókna określane mianem prebiotyków. Stanowią one bowiem doskonałą pożywkę dla "dobrych" bakterii.

Pozytywny wpływ na mikroflorę jelit mają także zielone soki warzywne, które – jak pokazały badania – sprzyjają uzyskaniu korzystnej dla zdrowia różnorodności szczepów bakterii probiotycznych, oraz fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt), zawierające żywe kultury bakterii probiotycznych.

O sprawny układ pokarmowy warto zadbać również poprzez ograniczenie spożycia żywności przetworzonej – produkty tego typu mają w swoim składzie dodatki spożywcze, które mogą niszczyć bakterie o prozdrowotnych właściwościach. Wskazane jest także zmniejszenie podaży węglowodanów rafinowanych, ponieważ są one pożywką dla bakterii chorobotwórczych.

Jak bakterie wpływają na zdrowie intymne kobiet?

Infekcje intymne o podłożu bakteryjnym to powszechny problem wśród kobiet, nic więc dziwnego, że w obiegowej opinii wyjałowienie pochwy jest skutecznym sposobem na zwalczenie problemów ze zdrowiem intymnym i niedopuszczenie do ich nawracania. Stwierdzenie to jest jednak nie tylko błędne, ale wręcz szkodliwe. Irygacje pochwy i mycie okolic intymnych środkami o silnym działaniu antybakteryjnym to bowiem prosta droga do nasilenia przykrych objawów.

Kobiety powinny mieć na uwadze fakt, iż nie wszystkie bakterie powodują infekcje – wspomniane wcześniej bakterie probiotyczne są obecne także w pochwie, gdzie stoją na straży zdrowia intymnego. Dlaczego pałeczki kwasu mlekowego są tak ważne? Przede wszystkim nadają pochwie kwaśny odczyn, a niskie pH chroni przed nadmiernym namnażaniem się chorobotwórczych patogenów. Ponadto bakterie probiotyczne zwalczają szkodliwe bakterie oraz grzyby.

Jak zadbać o zdrowie z pomocą bakterii?

Liczba bakterii probiotycznych w ciele człowieka może ulec zmniejszeniu, między innymi na skutek stresu, przyjmowania antybiotyków lub częstego korzystania z basenu lub sauny. Aby nie dopuścić do wystąpienia dolegliwości trawiennych i infekcji pochwy, należy zadbać o odzyskanie równowagi mikrobiologicznej organizmu. Właściwą liczbę dobroczynnych bakterii możemy zapewnić sobie poprzez regularne spożywanie jogurtów lub kefirów. Odbudowie flory bakteryjnej sprzyja także stosowanie preparatów zawierających bakterie kwasu mlekowego (doustny prOVag, globulki dopochwowe InVag) lub ich metabolity (* prOVag żel* ). Decydując się na apteczne produkty, zwróćmy uwagę, czy zawarte w nich bakterie mają polskie pochodzenie. Mikroflora kobiet różni się bowiem w zależności od miejsca ich zamieszkania.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (19)