UrodaOpalanie w ciąży. Czy jest niebezpieczne? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Opalanie w ciąży. Czy jest niebezpieczne? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Opalanie w ciąży pozostaje nierozstrzygniętą kwestią.
Opalanie w ciąży pozostaje nierozstrzygniętą kwestią.
Źródło zdjęć: © 123RF
30.07.2020 12:24

Opalanie w ciąży to temat bardzo kontrowersyjny i problematyczny. Zawsze podaje się informację o tym, że szkodliwe jest opalanie szczególnie w I trymestrze. Chodzi nie tylko o ekspozycję na słońce, ale również o solarium czy korzystanie z samoopalacza. Dlaczego opalanie w ciąży jest szkodliwe i niebezpieczne?

Opalanie w ciąży ma dokładnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. W końcu dotyczy nie tylko kobiet, ale również nienarodzonych dzieci i wpływu promieniowania UV. Nadmierne eksponowanie ciała na słońce jest ogólnie niepolecane, przez co sprawa okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy chodzi o ciążę. Przekonaj się sama, dlaczego nie zaleca się opalania w ciąży.

Opalanie w ciąży – jak się odpowiednio zabezpieczyć?

Kategorycznie zabronione jest opalanie w ciąży w I trymestrze, ponieważ negatywnie wpływa na wchłanianie się kwasu foliowego. W późniejszym czasie, jeśli kobieta nie cierpi na nadciśnienie, przebywanie na słońcu jest możliwe, ale należy zachować umiar i prawidłowo się przygotować. Organizm przyszłej mamy jest bardzo wrażliwy, podobnie jak skóra, która łatwo może ulec poparzeniom. Opalanie w ciąży jest niebezpieczne również z innego powodu – kobiety w stanie błogosławionym intensywniej reagują na upał, co może spowodować omdlenie.

Opalanie w ciąży i niezbędne wskazówki:

  • stosowanie kremów z filtrami mineralnymi minimum 50 SPF;
  • głowa musi być zasłonięta kapeluszem lub czapką z daszkiem;
  • najlepiej mieć na sobie kostium jednoczęściowy;
  • warto mieć pod ręką wachlarz albo wodę termalną dla schłodzenia;
  • regularne nawadnianie organizmu;
  • w zaawansowanej ciąży lepiej zrezygnować z leżenia na płasko.

Opalanie w ciąży – co z solarium?

Choć korzystanie z solarium nie powoduje takiego odwodnienia jak opalanie na słońcu, to nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających negatywne oddziaływanie na płód. Kwestia opalania w ciąży w solarium jest mocno dyskusyjna, ale zdecydowanie odradza się przyszłym mamom korzystania z tego typu zabiegów. Nadmierne narażanie płodu na promieniowanie UV może spowodować odklejenie łożyska.

Opalanie w ciąży – co z opalaniem natryskowym?

Sprawa opalania natryskowego w ciąży jest podobna do kwestii z solarium. W końcu używa się podczas całego procesu substancji chemicznych, które są toksyczne szczególnie dla kobiet ciężarnych. Wdychanie niebezpiecznych oparów niestety działa bardzo negatywnie, bo trafiają bezpośrednio do organizmu.

Opalanie w ciąży – czy można użyć samoopalacza?

Co prawda samoopalacz działa jedynie powierzchniowo, ale wciąż pozostaje niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Często w składzie tego typu produktów można odnaleźć bardzo szkodliwe związki, które z jednej strony powodują pojawienie się brązowego koloru na ciele, to z drugiej wnikają w głąb ciała. Opalanie w ciąży jest ryzykowne, podobnie jak korzystanie z samoopalacza podczas trwania błogosławionego stanu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także