Oto jak wygląda seks w islamie. Tego żona nie powinna mówić mężowi

Oto jak wygląda seks w islamie. Tego żona nie powinna mówić mężowi

Lena Khalid walczy ze stereotypami dotyczącymi islamu
Lena Khalid walczy ze stereotypami dotyczącymi islamu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
22.12.2022 15:45, aktualizacja: 11.01.2023 10:25

Jak muzułmanie uprawiają seks? Czy dotyczą ich jakieś szczegółowe zasady, coś, co odróżnia seks muzułmanina od osoby innej religii? Wokół tego tematu narosło mnóstwo legend, dlatego poniżej rozprawiam się z najczęściej pojawiającymi się faktami i mitami na temat seksu w islamie.

FAKT – Seks przedmałżeński i pozamałżeński jest w islamie zakazany

Islam dopuszcza kontakty seksualne jedynie pomiędzy mężem i żoną. Wszelkie inne relacje są grzechem.

MIT – Seks pozamałżeński z nie-muzułmanką nie jest grzechem

Seks pozamałżeński zawsze jest grzechem, nie ma absolutnie żadnego znaczenia, jakiego wyznania jest partner bądź partnerka. Takie same zasady obowiązują tak muzułmanów, jak i muzułmanki.

FAKT – Homoseksualne stosunki seksualne są zabronione

Sama orientacja seksualna w rozumieniu islamu nie stanowi grzechu, jednak uprawianie seksu z osobą tej samej płci już tak. Islam dopuszcza jedynie seks w ramach małżeństwa, a związek małżeński może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna.

MIT – Muzułmanin może bez konsekwencji zgwałcić nie-muzułmankę

Gwałt jest uznawany za grzech i surowo karane przestępstwo. Wyznanie ofiary nie ma żadnego znaczenia.

MIT – Kobieta musi być dziewicą, by wyjść za mąż

W islamie istnieją rozwody, a tym samym osoby ponownie wchodzące w związek małżeński mają za sobą najpewniej doświadczenia seksualne. Seks przedmałżeński jest grzechem, jednak nasze uczynki powinny pozostać między nami i Bogiem, jeśli więc kobieta nie jest dziewicą, nie tylko nie ma obowiązku informować o tym swojego przyszłego męża, ale wręcz ujawnienie tego stanowiłoby grzech sam w sobie.

Sprawdzanie dziewictwa jest praktyką kulturową, która nie wynika z religii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MIT – Mąż może zmusić żonę do seksu

Nie, mąż nie ma prawa zmuszać żony do niczego, byłoby to dla niego grzechem.

FAKT – Kobieta ma prawo do przyjemności seksualnej

Tak, w islamie seks nie służy jedynie prokreacji, ale przede wszystkim przyjemności. Ma do niej prawo na równi i mąż i żona.

MIT – Żona nie może odmówić seksu mężowi

Zarówno mąż, jak i żona mogą odmówić seksu, gdy np. nie mają na niego ochoty. Niedozwolone jest jednak odmawianie seksu bez powodu, czy przez złośliwość.

MIT – Jeśli mężczyzna ma dwie żony, może z nimi uprawiać seks w trójkącie

Seks dopuszczalny jest jedynie w obrębie pary pozostającej w związku małżeńskim. Kobiet związanych z tym samym mężem nie łączy nic i nie mogą one uprawiać ze sobą seksu czy nawet oglądać się nago.

FAKT – Antykoncepcja jest w islamie dozwolona

Islam dopuszcza każdą formę antykoncepcji, poza chirurgicznymi ingerencjami w ciało jak wazektomia i podwiązanie jajników. Warunkiem jest zgoda obojga małżonków.

FAKT – Aborcja jest w islamie dozwolona

Islam bezwzględnie dopuszcza aborcję na każdym etapie ciąży, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie matki. Dodatkowo:

  • Do 120. dnia od poczęcia aborcja jest dozwolona z ważnych powodów takich jak ciąża będąca wynikiem gwałtu czy fizyczny lub mentalny brak zdolności do wychowania dziecka
  • Na każdym etapie, jeżeli płód jest poważnie zdeformowany. Niektórzy uczeni są zdania, że w przypadku deformacji płodu ciążę można przerwać tylko do 120 dnia.

Brakuje wśród uczonych zgody w kwestii aborcji na życzenie, bez konkretnego powodu. Większość jest zdania, iż jest ona niedozwolona. Część uważa, że przerwanie ciąży na życzenie jest dozwolone do 40. dnia po zapłodnieniu.

FAKT – Seks analny jest zabroniony

Seks analny jest zabroniony, podobnie jak seks waginalny w czasie miesiączki lub krwawienia w połogu.

FAKT – Seks oralny jest dozwolony

Tak. W islamie wszystko, co nie jest wprost zabronione, uznajemy za dozwolone. Brak zakazu uprawiania seksu oralnego oznacza zatem przyzwolenie.

MIT – Zoofilia jest w islamie dozwolona

Seks ze zwierzętami nie jest w islamie dozwolony, a zgodnie z niektórymi narracjami przewidziana jest za niego wręcz kara śmierci.

FAKT – Masturbacja w islamie jest grzechem, ale…

Masturbacja jest grzechem, jednak jeszcze większym grzechem jest seks pozamałżeński. Jeśli ktoś ma tak silny popęd, że istnieje ryzyko, iż zdecydowałby się na seks przed lub pozamałżeński, wtedy masturbacja staje się dozwolona jako "mniejsze zło".

MIT – Mąż nie może widzieć żony nago

Małżonkowie mogą ubierać się w swojej obecności dowolnie. Mogą także nie ubierać się wcale. Trochę bez sensu byłoby móc uprawiać seks, ale nie móc widzieć się wzajemnie.

MIT – Według islamu dozwolona jest tylko pozycja misjonarska

Islam w żaden sposób nie ingeruje w pozycje seksualne.

FAKT – Korzystanie z zabawek erotycznych jest dozwolone, ale…

Wykorzystywanie zabawek erotycznych dla urozmaicenia życia seksualnego jest dozwolone. Używanie ich samodzielnie podpada pod zasady dotyczące masturbacji. Większość uczonych jest zdania, że zabawki "imitujące" pochwę dla mężczyzn i wszelkie zabawki, które wsuwa się do pochwy, są niedozwolone.

FAKT – Oglądanie filmów pornograficznych jest grzechem

Zgodnie z islamem oglądanie nago osób, które nie są naszymi małżonkami, jest zabronione, a tym bardziej oglądanie jak uprawiają seks.

MIT – Seks z dziećmi jest dozwolony

Seks z dziećmi jest absolutnie zabroniony. W większości krajów muzułmańskich wiek zgody ustalony jest na 18 lat (dla porównania w Polsce jest to 15 lat). W dawnych czasach dzieci były wydawane za mąż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, jednak nie oznaczało to, że stosunek seksualny stawał się religijnie dozwolony. Bezpieczeństwo, świadomość i zgoda są tutaj podstawami.

FAKT – Islam zachęca do depilacji okolic intymnych

Tak, zalecane jest usuwanie owłosienia łonowego i pod pachami zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

FAKT – Po seksie należy się umyć

Higiena jest w islamie bardzo ważna, a prysznic po seksie to religijny obowiązek. Bez wykonania tzw. ghusl nie możemy się ponownie pomodlić.

FAKT – In-vitro jest w islamie dozwolone, ale…

In-vitro jest procedurą w pełni uznawaną przez islam, jedyne obostrzenia dotyczą tego, że zarówno komórka jajowa, jak i plemniki powinny pochodzić od osób pozostających w związku małżeńskim. Ciąża musi być także donoszona przez żonę, korzystanie z usług surogatek nie jest dozwolone.

Lena Khalid

Autorka bloga polkanapustyni.pl, muzułmanka i feministka przybliżająca tematy związane z islamem i kulturą krajów arabskich. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, którą pasjonują zagadnienia związane z prawami człowieka i Saharą Zachodnią.

Źródło artykułu:Polka na pustyni