Podrażniona skóra twarzy – jak ją pielęgnować?
Podrażniona skóra twarzy to problem, który może dotknąć każdego. Nie ma tu znaczenia rodzaj cery. Zaczerwienienia, plamy, przebarwienia mają ścisły związek z pielęgnacją cery oraz z naturalną wrażliwością skóry.
Zaczerwieniona skóra twarzy – skąd bierze się problem?
Podrażniona skóra twarzy jednoznacznie wskazuje na fakt, że jesteśmy posiadaczkami skóry wrażliwej. Dodatkowo pojawiać się mogą pieczenie, mrowienie, szorstki naskórek oraz zaczerwienienia. Takie symptomy świadczą o obniżonym progu tolerancji skóry na niektóre składniki kosmetyków oraz czynniki klimatyczne (wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne)
, a także zanieczyszczenia środowiska. Powodem takiej reakcji jest nieprawidłowe funkcjonowanie zewnętrznej warstwy naskórka, czyli płaszcza hydrolipidowego. Zaczerwieniona skóra twarzy może być też uwarunkowana genetycznie lub same możemy doprowadzić do wystąpienia podrażnień.
Nieodpowiednia pielęgnacja (stosowanie kosmetyków niewłaściwych dla typu cery i wieku, perfumowanych i zapachowych), nadmierna ilość promieniowania słonecznego, przebywanie w suchych pomieszczeniach, stres, niezdrowy styl życia, picie zbyt małej ilości wody to niektóre z przyczyn podrażnienia skóry twarzy. Czynnikami zaostrzającymi są też zanieczyszczenia środowiska, konserwanty w kosmetykach i jedzeniu, pestycydy, twarda woda. Reakcja skórna jest natychmiastowa i miejscowa, pojawia się, gdy substancja drażniąca działa na skórę.
Podrażniona skóra twarzy – podstawy pielęgnacji
Podrażniona skóra twarzy wymaga właściwego nawilżenia. Pierwszym krokiem jest właściwy dobór kosmetyków. Najlepiej używać preparatów hipoalergicznych i delikatnych o neutralnym pH, a także chroniących przed utratą wody. W składzie powinny się znaleźć substancje chroniące przed dalszymi uszkodzeniami, nawilżające, a także chroniące przed wolnymi rodnikami. Zaczerwieniona skóra twarzy powinna być pielęgnowana przy pomocy kwasu hialuronowego, mocznika, gliceryny, masła shea, witaminy C oraz witaminy z grupy B.
Podrażniona skóra twarzy powinna być myta delikatnymi mleczkami oraz płynami micelarnymi. Demakijaż jest tu sprawą kluczową. Wszystkie zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, jakie zostaną na twarzy mogą spowodować się nasilenie stanów zapalnych, zwiększyć przebarwienia i sprawić, że podrażniona skóra twarzy będzie poważną dolegliwością, a nie uciążliwym problemem. Zimą warto zabezpieczać skórę tłustym kremem, natomiast latem konieczne jest stosowanie kremów z filtrami SPF.
Zaczerwieniona skóra twarzy – co może jej bardziej zaszkodzić?
Jeśli w porę nie zaczniemy działać, podrażniona skóra twarzy może przeobrazić się w poważny problem. Z tego powodu, bardzo ważny jest skład używanych przez nas kosmetyków. Nie powinno w nich być alkoholu, substancji drażniących i zapachowych, a im krótsza lista składników, tym mniejsze ryzyko natrafienia na czynnik podrażniający. W przypadku zaczerwienionej skóry twarzy lepiej unikać chlorowanej wody i mydła. Częstym błędem jest pocieranie, które powoduje usunięcie warstwy lipidów z powierzchni skóry. Podrażniona skóra twarzy powinna być osuszana miękkim ręcznikiem.