GwiazdyRodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni

Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni

Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

20.05.2012 21:23, aktual.: 21.05.2012 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Psychological Science".

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Psychological Science". Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że posiadanie dzieci, pomimo pojawienia się dodatkowych obowiązków, sprawia, iż ludzie czują się bardziej szczęśliwi. W dodatku doświadczają silniejszego uczucia szczęścia w momencie sprawowania opieki nad pociechami niż w trakcie innych codziennych aktywności.

Jednak nie wszyscy rodzice są równie zadowoleni. Ojcowie odczuwają większą radość niż ich bezdzietni rówieśnicy, jednak matki już nie. Według badaczy może to wynikać z faktu, że u matek przyjemne doświadczenia związane z rodzicielstwem są równoważone przez natłok obowiązków domowych i zwiększoną odpowiedzialność.

Rezultaty badania wskazują też, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim. Młodzi lub samotni zdają się nie być już tak zachwyceni rodzicielstwem.

"Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli jesteś starszy (i przypuszczalnie bardziej dojrzały), jesteś w związku małżeńskim (i prawdopodobnie masz większe wsparcie społeczne i finansowe) oraz posiadasz dzieci, możesz być szczęśliwszy niż twoi bezdzietni znajomi. Jednak nie jest to prawdą w przypadku rodziców samotnych lub bardzo młodych" - przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także