Trwa ładowanie...
dksacaf

Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Psychological Science".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni
(Thinkstockphotos)
dksacaf

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Psychological Science". Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że posiadanie dzieci, pomimo pojawienia się dodatkowych obowiązków, sprawia, iż ludzie czują się bardziej szczęśliwi. W dodatku doświadczają silniejszego uczucia szczęścia w momencie sprawowania opieki nad pociechami niż w trakcie innych codziennych aktywności.

Jednak nie wszyscy rodzice są równie zadowoleni. Ojcowie odczuwają większą radość niż ich bezdzietni rówieśnicy, jednak matki już nie. Według badaczy może to wynikać z faktu, że u matek przyjemne doświadczenia związane z rodzicielstwem są równoważone przez natłok obowiązków domowych i zwiększoną odpowiedzialność.

Rezultaty badania wskazują też, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim. Młodzi lub samotni zdają się nie być już tak zachwyceni rodzicielstwem.

dksacaf

"Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli jesteś starszy (i przypuszczalnie bardziej dojrzały), jesteś w związku małżeńskim (i prawdopodobnie masz większe wsparcie społeczne i finansowe) oraz posiadasz dzieci, możesz być szczęśliwszy niż twoi bezdzietni znajomi. Jednak nie jest to prawdą w przypadku rodziców samotnych lub bardzo młodych" - przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Czy przyjaciele mogą zastąpić rodzinę? O korygujących doświadczeniach zastępczych*

dksacaf

* Samotni, ale czy szczęśliwi?*

* Troje dzieci – mało! Jak żyją rodziny wielodzietne?*

Ciąża w wieku 20, 30 i 40 lat

Sekret bezwarunkowej miłości

dksacaf

Podziel się opinią

Share

dksacaf

dksacaf
dksacaf