Serum – jak go używać? Serum do twarzy, ciała, włosów i nie tylko
20.06.2018 19:23, aktual.: 02.07.2018 12:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Serum to silnie skoncentrowany preparat kosmetyczny. Charakteryzuje się wyższym stężeniem substancji aktywnych, często też w swoim składzie nie zawiera wody. Jego konsystencja jest lekka i zazwyczaj ma postać żelu lub emulsji. Co daje regularne stosowanie serum?
Serum – czy warto go używać?
Stosowanie serum ma dać szybkie i zauważalne efekty. Intensywne i wyjątkowe działanie spowodowane jest bogatym i skondensowanym składem kosmetyku, który może być również wzbogacony dodatkowymi składnikami o różnorodnym działaniu. Serum to kosmetyk, który możemy stosować na różne partie ciała. Istnieje wiele jego rodzajów – do twarzy, rzęs, włosów, brwi, paznokci, biustu, dłoni, szyi, dekoltu, pięt, ust czy pod oczy. Każdy z nich ma za zadanie wzmocnić działanie stosowanych dotychczas kosmetyków i uzupełnić pielęgnację. Zazwyczaj jego stosowanie ma zniwelować problem skórny.
Rodzaje serum
- Serum do twarzy w zależności od składu, ma za zadanie głęboko nawilżać, wygładzać zmarszczki, napinać skórę, rozjaśniać zmiany pigmentacyjne lub wyrównywać koloryt i dodawać cerze blasku. Składniki aktywne szybko penetrują głębsze warstwy skóry, przez co działanie tego preparatu jest silniejsze niż innych kosmetyków. Każde serum mające na celu pielęgnację skóry powinno być stosowane z peelingiem i kremem do twarzy, masłem lub balsamem.
- Serum do ciała może być stosowane do codziennej pielęgnacji. Kosmetyk używany na całej powierzchni skóry działa nawilżająco, ujędrniająco, wygładzająco i wyrównuje koloryt. Może mieć działanie zwalczające niedoskonałości – pomaga w walce z rozstępami i cellulitem. Ujędrnia obszary, które tego potrzebują – szyja, dekolt, biust oraz pośladki. Poprawia elastyczność i sprężystość skóry.
- Serum do rąk i stóp zapewnia regenerację naskórka, dogłębnie nawilża, odżywia i zmiękcza skórę. Ponadto tworzy powłokę ochronną, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi – mrozem, wiatrem, detergentami.
- *Serum do ust i paznokci *– serum może zapewnić wyjątkową pielęgnację również delikatnej skórze ust (nie będą pękać, wysychać ani się łuszczyć). Serum do paznokci pomaga zwalczyć rozdwajanie się płytki paznokcia i zapobiegać ich łamliwości. Warto również stosować je na zadzierające się skórki. W tym przypadku serum przeniknie do struktury płytki i dostarczy paznokciom brakujących składników odżywczych.
- Serum do włosów ma znacznie silniejsze działanie niż odżywka. Głównym jego zadaniem jest nawilżenie, wygładzenie, nadanie połysku, zabezpieczenie włosów przed działaniem czynników zewnętrznych (temperatura, wiatr), odbudowa rozdwajających się końcówek.. Zazwyczaj zawiera w swym składzie silikony, które mają właściwości ochronne i wygładzające. Ponadto może zawierać oleje roślinne, keratynę, kolagen, witaminy czy wyciągi ziołowe.
Jak używać serum?
Serum nakładamy na dobrze oczyszczoną i stonizowaną skórę. Dzięki swojej lekkiej konsystencji szybko się wchłonie i nie pozostawi tłustej skóry. Następnie należy wklepać krem, ponieważ silnie skoncentrowane substancje aktywne zawarte w składzie serum mogą dość szybko ulatniać się ze skóry, przez co serum traci na intensywności. Stosowanie tego kosmetyku zależy od indywidualnych potrzeb skóry. Można go stosować codziennie, 2-3 w tygodniu lub robić kilkutygodniowe kuracje kilka razy do roku, kiedy nasza skóra tego potrzebuje, np. po okresie letnim (działanie słońca, wiatru i wody morskiej). Najlepiej nakładać serum na noc, kiedy następuje regeneracja skóry. Można stosować je również rano. Wybór odpowiedniego rodzaju serum zależy od typu skóry oraz jej aktualnej kondycji. Około 30. roku życia warto zacząć stosować serum przeciwzmarszczkowe, które ujędrni skórę.
Serum powinny stosować osoby posiadające włosy długie i półdługie. Preparaty tego typu używa się na włosach mokrych lub suchych, wcierając w nie niewielką ilość. Również rzęsy i brwi mogą być pielęgnowane przy pomocy serum, które je wydłuża, zagęszcza i wzmacnia oraz widocznie poprawia ich kondycję.