UrodaDługie włosy - co lubią, a czego nie?

Długie włosy - co lubią, a czego nie?

Długie włosy - co lubią, a czego nie?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
24.04.2017 11:21, aktualizacja: 09.04.2019 15:33

Długie włosy... gęste zdrowe i lśniące pukle to doskonała wizytówka każdej kobiety. Jednak brak wiedzy i niewłaściwa pielęgnacja mogą im zaszkodzić. Nie każdy wie, co lubią długie włosy i jak o nie dbać, aby zachować je na dłużej.

Długie włosy – czego nie lubią?

Codziennie słyszymy dziesiątki reklam i porad dotyczących pielęgnacji włosów. Faktem jest jedno: aby doczekać się warkocza do pasa, rzadko wystarczą tylko dobre geny, a liczy się to, jak o nie dbamy. Nie wystarczy też „zostawienie włosów samym sobie”, jeśli chcemy je zapuścić. Osoby planujące zapuszczanie włosów powinny w szczególności zwrócić uwagę na swoje nawyki dotyczące ich pielęgnacji.

Wiemy już, że długie włosy nie lubią:

Jednak długie włosy potrzebują dla zdrowia i urody pielęgnacji od zewnątrz i od wewnątrz. Istotne są też praktykowane przez nas zabiegi pielęgnacyjne. Czy dbasz o swoje włosy wystarczająco, aby mogły swobodnie i zdrowo rosnąć?

Włosy rosną nieco ponad centymetr miesięcznie, jak więc łatwo obliczyć do zapuszczenia długich warkoczy od chłopięcej fryzury należy poczekać nawet kilka lat. Żelazną zasadą zapuszczania długich włosów jest konsekwencja i przemyślane działanie. Włosy zniszczone w połowie zapuszczania nie zawsze da się uratować np. po jednorazowym, nieudanym rozjaśnianiu. Uszkodzone włosy to nie tylko uszkodzone końcówki, czasami ubytek sięga aż nasady włosów!

Włosy pięknie zdobią kobietę, zwłaszcza te długie i zdrowe. Warto zadbać w szczególności o ich kondycję, gdyż wtedy się odwdzięczą... Coraz więcej włosomaniaczek niemal całkowicie rezygnuje z farbowania czy modelowania, a skupia się na zdrowych włosach. Poniżej zestawienie dobrych nawyków, które powiedzą nam, jak zapuścić długie włosy.

Jak zapuścić długie włosy?

 • Zacznij od cięcia: może brzmi to paradoksalnie, ale aby zapuścić długie włosy, należy włosy najpierw podciąć (czasami sporo).
 • Zdrowa skóra głowy to podstawa długich włosów. Masaż, odżywka, a nawet peeling skóry głowy raz zna jakiś czas pomogą pobudzić wzrost długich włosów.
 • Długie włosy wolą naturalne kosmetyki od najdroższych kosmetyków.
 • Nawilżaj włosy – nawet jeśli nie mają skłonności do przesuszenia, może im zaszkodzić zanieczyszczone środowisko, klimatyzacja w autobusie czy słońce. Pamiętaj o zabiegach regeneracyjnych – kup gotową maskę do włosów albo przygotuj samodzielnie maskę z białek jaj: to prosta i skuteczna metoda na przyspieszenie wzrostu włosów. Możesz też zastosować emolienty.
 • Długie włosy lubią spokój, dlatego nie czesz ich bardzo często, gdyż tak też możesz je uszkodzić. Zwracaj też uwagę na to czy szczotka jest z naturalnych materiałów: drewno, naturalne włosie, a także szczotki jonizujące.
 • Aby pozwolić wypocząć długim włosom, wybierz naturalną pościel, delikatne podszewki czapek. Długie włosy nie lubią drapania np. o szorstki kołnierz płaszcza.
 • Długie włosy wolą być związane, nawet jeśli są wyjątkowo piękne – to sprzyja utrzymaniu wilgoci. Lubię być też zaplecione w czasie snu. Jesli twoje włosy są cienkie i krótsze na skroniach, mogą się wycierać o poduszkę, kiedy zasypiasz.
 • Regularne zabezpieczanie i podcinanie końcówek co 5-7 tygodni.
 • Długie włosy wymagają odpowiedniej diety. Zdrowy tryb życia, ćwiczenia, świeże powietrze i dieta – trzeba pamiętać, że bardzo ważne dla długich włosów są białko i proteiny. Dieta włosomaniaczki powinna być bogata w witaminy A, E, B a także cynk, miedź, żelazo, siarkę i krzem.
 • Długie włosy nie lubią farby. Zwłaszcza jeśli już wcześniej były farbowane i nakładasz kolejną warstwę – przez to stają się bardziej łamliwe.
 • Jeśli potrzebujesz wsparcia profesjonalisty, masz do dyspozycji szereg zabiegów, które odbudują włosy, jak regeneracja, wprasowywanie keratyny we włosy, laminowanie włosów – wszystko to może odżywić i zabezpieczyć twoje długie włosy na kilka dni czy tygodni, dzięki czemu będziesz o nie spokojniejsza.

Długie, zapuszczone włosy są obiektem marzeń i zazdrości, przyciągają męskie spojrzenia i są naszą wizytówką. Długie włosy kochają naturę – jeśli masz problem z dobraniem odpowiednich kosmetyków z drogerii, wypróbuj olejowanie włosów naturalnym olejkiem kokosowym, wcieranie naturalnych odżywek w skórę głowy.

Pamiętaj też o tym, aby dać swoim długim włosom odpocząć, dzięki temu będziesz się cieszyć nimi dłużej.