FitnessSkinny fat - ćwiczenia i dieta dla "chudego grubasa"

Skinny fat - ćwiczenia i dieta dla "chudego grubasa"

Skinny fat to określenie, które coraz częściej pojawia się w mediach i na forach internetowych poświęconych odchudzaniu, treningom i smukłej sylwetce. Co oznacza skinny fat? Jakie są przyczyny posiadania sylwetki skinny fat? Jak zaplanować dietę i treningi, żeby pozbyć się zbędnego tłuszczyku?

Skinny fat - ćwiczenia i dieta dla "chudego grubasa"
Źródło zdjęć: © 123RF

09.11.2018 18:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skinny fat - co to znaczy?

Trudno jednoznacznie przetłumaczyć hasło skinny fat na język polski, ponieważ wychodzi z tego dość poczwarne sformułowanie "chudo-tłusty". Skinny fat określane jest jako pozorna szczupłość, a osoby z tą sylwetką pejoratywnie nazywa się "chudymi grubasami". Osoby skinny fat zazwyczaj są szczupłe, niewiele ważą, ale na ich skórze, która często jest obwisła, wyraźnie odznacza się cellulit.

Sylwetka skinny fat widoczna jest dopiero po zdjęciu ubrania, w kostiumie kąpielowym czy bikini. Wtedy dopiero zauważa się fałdki na plecach, galaretowatą skórę i całkowity brak jej jędrności. Podsumowując osoby skinny fat charakteryzują się niską wagą i wysokim poziomem otłuszczenia, zwłaszcza na brzuchu, udach, ramionach, biodrach czy pośladkach. Jednocześnie posiadają znikomą ilość rozbudowanych mięśni.

Jakie są powody sylwetki skinny fat?

Główną przyczyną sylwetki skinny fat jest zbyt restrykcyjna dieta niskokaloryczna, bliska zasadom głodówki. Nieprawidłowa dieta prowadzi do licznych nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, powodując zaburzenia pracy tarczycy, spadek poziomu leptyny czy wzrost sekrecji kortyzolu.

Źle zbilansowana dieta i nieodpowiednio dobrany program treningowy prowadzą do zaburzonego składu ciała, czyli niskiego poziomu tkanki mięśniowej przy zawyżonym poziomie tłuszczu. Przyczynia się to do braku jędrności skóry, oklapnięcia pośladków, otłuszczenia w okolicy pasa, karku i twarzy przy jednocześnie chudych rękach i nogach.

Sylwetka skinny fat to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę, zespół metaboliczny czy nadciśnienie.

Dieta dla sylwetki skinny fat

Z jadłospisu osób z sylwetką skinny fat należy wykluczyć produkty wysoko przetworzone, które są dobrym źródłem energii, ale nie dostarczają wartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dlatego należy zrezygnować z produktów, które w składzie zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, fruktozę lub glukozę.

W diecie osób skinny fat nie ma miejsca na słodycze, fast foody, dżemy, margaryny, jogurty owocowe, wyroby z białej mąki, słodkie napoje czy produkty typu light. Dieta musi zostać wzbogacona o owoce i warzywa, ryby morskie, białe mięso, jaja i pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto do diety włączyć oleje roślinne, w tym olej kokosowy, lniany lub oliwę z oliwek.

Skinny fat - odpowiedni trening

W trakcie kuracji odchudzającej, a także przy próbie wymodelowania sylwetki skinny fat, istotną rolę spełnia trening siłowy. Wykonywanie tylko ćwiczeń aerobowych pogłębia istniejący problemy z powodu właściwości adaptacyjnych naszego organizmu.

Osoby z sylwetką skinny fat powinny wykonywać treningi mieszane, które stanowią połączenie treningu siłowego i interwałów. Znacząco należy ograniczyć ćwiczenia tlenowe, czyli aerobowe.

Komentarze (2)