Trwa ładowanie...

Te ćwiczenia pomagają chorym na raka piersi

Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym- informuje "Western Journal of Nursing Research ".

Kobiety z rakiem piersi mają znacznie większe szanse na przeżycie niż kilkadziesiąt lat temu, jednak około połowy z tych, które przeżyły cierpi na depresję.

Te ćwiczenia pomagają chorym na raka piersiŹródło: Jupiterimages
d4fg5cw

Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym- informuje "Western Journal of Nursing Research ". Kobiety z rakiem piersi mają znacznie większe szanse na przeżycie niż kilkadziesiąt lat temu, jednak około połowy z tych, które przeżyły cierpi na depresję.

Zdaniem naukowców z University of Missouri może im pomóc technika redukująca stres. Badacze wykazali, że metoda znana jako "redukcja reakcji na stres poprzez koncentrację" (MBSR) i obejmująca elementy jogi oraz medytacji została stworzona pod koniec lat 70. przez Jona Kabat-Zinna dla pacjentów kliniki uniwersyteckiej w Worcester w stanie Massachusetts.

Jej program obejmuje grupowe sesje trwające od ośmiu do dziesięciu tygodni - w tym czasie ćwiczący praktykują medytację, dyskutują o sposobie reakcji swoich ciał na stres i uczą się technik pozwalających sobie z tym radzić. Jak wynika z obecnych badań, kobiety praktykujące MBSR miały niższe ciśnienie tętnicze krwi wolniejsze tętno i oddech, były także w lepszym nastroju. Ważnym elementem jest przynajmniej częściowe przywrócenie zaburzonego przez chorobę poczucia kontroli nad swoim życiem. (PAP)
pmw/ ula/

d4fg5cw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fg5cw