Te ćwiczenia pomagają chorym na raka piersi
Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym- informuje "Western Journal of Nursing Research ".
Kobiety z rakiem piersi mają znacznie większe szanse na przeżycie niż kilkadziesiąt lat temu, jednak około połowy z tych, które przeżyły cierpi na depresję.
10.01.2012 | aktual.: 10.01.2012 16:34
Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym- informuje "Western Journal of Nursing Research ". Kobiety z rakiem piersi mają znacznie większe szanse na przeżycie niż kilkadziesiąt lat temu, jednak około połowy z tych, które przeżyły cierpi na depresję.
Zdaniem naukowców z University of Missouri może im pomóc technika redukująca stres. Badacze wykazali, że metoda znana jako "redukcja reakcji na stres poprzez koncentrację" (MBSR) i obejmująca elementy jogi oraz medytacji została stworzona pod koniec lat 70. przez Jona Kabat-Zinna dla pacjentów kliniki uniwersyteckiej w Worcester w stanie Massachusetts.
Jej program obejmuje grupowe sesje trwające od ośmiu do dziesięciu tygodni - w tym czasie ćwiczący praktykują medytację, dyskutują o sposobie reakcji swoich ciał na stres i uczą się technik pozwalających sobie z tym radzić. Jak wynika z obecnych badań, kobiety praktykujące MBSR miały niższe ciśnienie tętnicze krwi wolniejsze tętno i oddech, były także w lepszym nastroju. Ważnym elementem jest przynajmniej częściowe przywrócenie zaburzonego przez chorobę poczucia kontroli nad swoim życiem. (PAP)
pmw/ ula/