FitnessWady i zalety treningu na czczo

Wady i zalety treningu na czczo

Trening na czczo przez wielu ćwiczących uznawany jest zanajlepszy sposób na szybkie i efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Inni zaś są zdecydowanymi przeciwnikami treningów na pusty i żołądek i odradzają taką formę aktywności. Jakie są zalety i wady treningu na czczo? Komu szczególnie poleca się trenowanie z pustym żołądkiem?

Wady i zalety treningu na czczo
Źródło zdjęć: © iStock.com

21.11.2018 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trening na czczo - charakterystyka

Proces spalania tkanki tłuszczowej różni się w zależności od tego, czy trening wykonujemy na czczo, czy po posiłku. Podczas treningu po posiłku organizm początkowo czerpie energię z zasobów glikogenu, który jest magazynowany w największych ilościach w mięśniach, a także w wątrobie. Kiedy zapasy glikogenu się kończą, organizm przestawia się na spalanie tkanki tłuszczowej.

Z kolei podczas treningu na czczo w organizmie znajdują się niewielkie zapasy glikogenu, dlatego organizm zdecydowanie szybciej zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Jednak nie można założyć, że treningi na czczo spowodują przyspieszenie procesu odchudzania. Podczas wysiłku na czczo bowiem spalają się także mięśnie i nagromadzone kwasy tłuszczowe. Skuteczność treningu jest mierzona poprzez długość aktywności fizycznej, a co za tym idzie liczbę spalonych kalorii. Zdecydowanie dłuższe i bardziej intensywne treningi wykonuje się po posiłku.

Trening na czczo - zalety

Wiele osób, które decydują się treningi na czczo, tłumaczy to uczuciem lekkości, jakie im towarzyszy podczas ćwiczeń z pustym żołądkiem. Rzeczywiście treningi na czczo powodują zwiększenie poziomu noradrenaliny we krwi. Ponadto treningi wykonywane rano powodują lepsze przyswajanie się węglowodanów i zmniejszenie ryzyka zwiększonych wyrzutów insuliny, które prowadzą do osłabienia organizmu oraz napadów głodu i zwiększonego apetytu.

Dodatkowo trening na czczo powoduje, że komórki mięśniowe po wysiłku lepiej absorbują składniki odżywcze. To z kolei prowadzi do tego, że regeneracja mięśniowa postępuje znacznie szybciej. Warto jednak pamiętać, że po treningu na czczo koniecznie trzeba dostarczyć organizmowi z solidną dawką białek i węglowodanów.

Trening na czczo - wady

Trening na czczo ma kilka wad, które są podnoszone przez trenerów personalnych odradzających ćwiczenia z pustym żołądkiem. Po pierwsze treningi na czczo niekorzystnie wpływają na powysiłkowe spalanie kalorii oraz metabolizm spoczynkowy. Istotne jest również to, że podczas treningów na czczo odnotowuje się niższe wartości maksymalnego poboru tlenu, co może powodować obniżenie wytrzymałości w trakcie ćwiczeń. Dlatego też treningi na czczo nie mogą być zbyt długotrwałe, ani bardzo intensywne.

Podczas treningów na czczo odradza się wykonywanie takich ćwiczeń jak tabata, sprinty czy full body workout. Ponadto ćwiczenia na pusty żołądek mogą powodować złe samopoczucie, brak siły, a w skrajnych przypadkach omdlenia.

Trening na czczo - dla kogo?

Treningi na czczo poleca się zwłaszcza tym osobom, którym zależy na szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej przy krótszym i mniej intensywnym treningu. Na treningi na czczo mogą się decydować osoby, które chcą pobudzić organizm przed kolejnym, bardziej intensywnym wysiłkiem. Treningi na czczo poleca się także tym, którzy chcą, aby organizm czerpał jak najwięcej z nagromadzonej tkanki tłuszczowej, uwalniając przy tym więcej hormonów, które są odpowiedzialne za spalanie tłuszczu.

Komentarze (0)