Trwa ładowanie...
dngt4ln

"Zdradził mnie, gdy byłam w ciąży". Dla Anity i Iwony świat się zawalił

Zdrada boli zawsze. Sprawia, że cały świat chwieje się w posadach, a przyszłość związku staje pod znakiem zapytania. Co jednak w sytuacji, gdy zdradzona kobieta spodziewa się dziecka? Ból jest wtedy szczególnie dotkliwy. A znalezienie odpowiedzi na pytanie, co dalej, staje się szalenie trudne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdrada w ciąży jest szczególnie dotkliwa
Zdrada w ciąży jest szczególnie dotkliwa (Getty Images)
dngt4ln

Co łączy Lauryn Hill, Heidi Klum, Khloé Kardashian, Mel B i Christinę Milian? Wszystkie zostały zdradzone, gdy spodziewały się dziecka. Ich osobiste tragedie rozegrały się na oczach świata. Zazwyczaj jednak największe życiowe dramaty spowodowane zdradą mają miejsce za zamkniętymi drzwiami. Iwona (imiona bohaterów zostały zmienione) dobrze wie, co czuje kobieta zdradzona w ciąży. Uczuć, jakie się wtedy pojawiają, nie jest w stanie opisać. – Ból, rozpacz, rozgoryczenie, żal, frustracja, szok, złość, niedowierzanie – wymienia.

Drzazga tkwi głęboko

Iwona doświadczyła tego wszystkiego. Po trzech latach związku zaszła w ciążę z Markiem. – Nie byliśmy małżeństwem, ale żyliśmy razem, ciąża była planowana, więc nigdy nie spodziewałabym się takiego obrotu spraw – przyznaje. Według Iwony Marek bardzo się ucieszył, kiedy ginekolog potwierdził ciążę. Nie widział przeciwwskazań do uprawiania seksu, choć Iwona przyznaje, że jej libido spadło, a powiększający się brzuch nie zachęcał do igraszek, szczególnie w ostatnich miesiącach.

dngt4ln

Gdy więc wyszło na jaw, że Marek zaliczył skok w bok, przeżyła szok. Pojechał na wieczór kawalerski kolegi, za dużo wypił. Posprzeczali się przed tą imprezą o drobnostkę. – Świat mi się zawalił, to było na początku trzeciego trymestru, siódmy miesiąc. Już robiliśmy przemeblowanie. Dostałam strasznych boleści, otarłam się o szpital.

Zobacz także: Rozstanie z toksycznym partnerem. Maria Rotkiel mówi, dlaczego boli tak bardzo

Iwona niechętnie wchodzi w szczegóły. Przyznaje, że zdrada w ciąży to jedno z najgorszych doświadczeń w jej życiu. Marek błagał ją o wybaczenie, twierdził, że spanikował. Do tego alkohol – i wystarczyło. Wybaczyła mu. Nadal są razem, ich córeczka ma prawie dwa lata. Układa im się nie najgorzej, choć, jak mówi Iwona, ma w sercu drzazgę – głęboko, bardzo głęboko.

dngt4ln

Zdradzone kobiety często wybaczają partnerowi skok w bok, bo jako ciężarne znajdują się w szczególnej sytuacji. Wizja rozstania przed narodzinami dziecka wydaje im się przerażająca. Niejedna internautka twierdzi, że nie wybaczyłaby zdrady w ciąży, choć jednocześnie przyznaje, że w tak szczególnym okresie trudno podjąć racjonalną, właściwą decyzję – kobieta znajduje się pod wpływem hormonów, potrzebuje wsparcia, a często też opieki. Nie chce, by dziecko wychowywało się w rozbitej rodzinie. Nierzadko bywa od partnera uzależniona finansowo. A dziecko to przecież wydatki.

Niektóre kobiety myślą, że potomek zmieni partnera. Tak sądziła Anita, zdradzona w ósmym miesiącu ciąży przez męża. Nie rozwiodła się, dała drugą szansę. Zdradził ponownie. Dziś jest rozwódką.

Bo seksu nie było…

Ze statystyk opublikowanych przez serwis indiatoday.in wynika, że ciężarną partnerkę zdradza jeden mężczyzna na dziesięciu. – Nieczęsto się o tym słyszy, ale prawdopodobnie jest to powszechniejsze niż ludzie myślą – mówi cytowany przez serwis dr Scott Haltzman, psychiatra, terapeuta par, autor książek poświęconych małżeństwu.

Dr Daniel Cysarz, certyfikowany seksuolog kliniczny i psychoterapeuta, przyznaje, że temat zdrady w ciąży jest często przerabiany w gabinetach terapeutycznych. Dlaczego do zdrad w tym szczególnym okresie, który powinien zbliżyć parę do siebie, w ogóle dochodzi?

dngt4ln

– Jest kilka wyjaśnień – mówi dr Cysarz. – Pierwsze wyjaśnienie jest bardzo prozaiczne: nadal pokutuje mit, że w ciąży nie powinno się uprawiać seksu, co oczywiście jest nieprawdą. W okresie ciąży tylko w nielicznych przypadkach powinno się zrezygnować z seksu. Jeśli natomiast ciąża przebiega prawidłowo i nie ma wskazań medycznych do wstrzemięźliwości, to seks, szczególnie w drugim trymetrze, będzie czymś naprawdę przyjemnym. Jeśli jednak seksu w związku nie ma, to może dojść do zdrady.

Seksuolog podkreśla, że znaczenie ma także fakt, czy ciąża była planowana i czy partnerzy zdecydowali się na nią świadomie. – Inaczej jest wtedy, kiedy przyszli rodzice podejmują taką decyzję świadomie, a inaczej, kiedy ciąża jest zaskoczeniem czy dziełem przypadku. Wtedy czas oczekiwania na dziecko staje się rodzajem testu dla pary czy wręcz początkiem kryzysu. I w takiej sytuacji może się zdarzyć, że w relacji pojawi się trzecia osoba.

Bunt przyszłych ojców

Ciąża Iwony przebiegała podręcznikowo i nie była wpadką. Dlaczego partner nie był jej wierny?

– Mniej oczywiste wydaje się wyjaśnienie związane z gotowością do wejścia w nową rolę. Ciąża powinna być czasem przygotowania przyszłych rodziców do roli mamy oraz taty. Niektórzy mężczyźni nie są na to gotowi, nie radzą sobie. Wtedy symbolicznie "buntują się", zdradzając partnerkę. Chcą znaleźć się w sytuacji, w której nie będą ojcami czy głowami rodzin – tłumaczy dr Cysarz.

dngt4ln

Iwona przyznaje, że gdy tylko ginekolog potwierdził ciążę, rzuciła się w wir przygotowań. – Czytałam, co wpadło mi w ręce, pobrałam kilka aplikacji dla mam i korzystałam z nich bez przerwy. Zaciągnęłam Marka do szkoły rodzenia. Wydawał się zaangażowany. Potem zaczęło się szykowanie wyprawki, dostosowywanie pokoju.

Czy to był błąd? Seksuolog potwierdza, że w okresie ciąży kobiety często – co naturalne – bardziej skupiają się na sobie, na stanie swojego zdrowia, na tym, jak rozwija się dziecko. Przygotowują się do jego narodzin. – Mężczyźni dostają wtedy mniej uwagi i mogą czuć się zaniedbani – nie kryje ekspert.

Czy jest uniwersalna rada dla par, które oczekują narodzin dziecka? – W relacji najważniejsza jest komunikacja, z której wynika zdolność do wyrażania swoich potrzeb. Jeśli komunikacja w związku jest dobra, to w zasadzie nie trzeba parze podpowiadać, że pełny seks to nie jedyna forma bliskości, intymności czy spełnienia. Para sama dojdzie do takich wniosków. Jeśli jednak w relacji komunikacja szwankuje, to takie podpowiedzi niewiele dadzą – kwituje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dngt4ln

Podziel się opinią

Share

dngt4ln

dngt4ln