On się nad nią znęca, oni udają, że nie widzą

Mężczyzna obraża swoją towarzyszkę, przyciska ją do ściany w windzie, popycha ją, grozi. Przestraszona kobieta kuli się, ale nie może liczyć na pomoc z zewnątrz - pasażerowie zmieniają się, ale żaden nie reaguje.

On się nad nią znęca, oni udają, że nie widzą
Źródło zdjęć: © STHLM Panda

20.11.2014 | aktual.: 20.11.2014 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mężczyzna obraża swoją towarzyszkę, przyciska ją do ściany w windzie, popycha ją, grozi. Przestraszona kobieta kuli się, ale nie może liczyć na pomoc z zewnątrz - pasażerowie zmieniają się, ale żaden nie reaguje, poza jedną kobietą, która zdobywa się na odwagę i ostrzega agresora, że wezwie policję.

Wtedy młodzi ludzie wyjaśniają, że postanowili ukrytą kamera nagrać film i sprawdzić, ile osób zareaguje na przemoc w takiej sytuacji. Na 54 osoby stanowczo zareagowała tylko jedna. - Jeśli jej dotkniesz zadzwonię na policję - powiedziała do oprawcy, kobieta, która zdecydowała się bronić ofiary. Była w szoku, gdy dowiedziała się, że była jedyną osobą, która zdecydowała się na interwencję.

Film nagrała i umieściła w sieci szwedzka grupa STHLM Panda, która za pomocą ukrytej kamery rejestruje prowadzone przez siebie eksperymenty społeczne i umieszcza relacje z nich w sieci. Tym razem zajęła się problematyką reakcji na przemoc wobec kobiet. W Szwecji - co 20 minut jakaś kobieta pada ofiarą przemocy.

Przez kilka dni, od momentu dodania, skandynawski film został już obejrzany ponad 4 miliony razy. Internauci z różnych stron świata są zszokowani brakiem reakcji na przemoc. - Nie wierzę, że po prostu można tak stać, nic nie robić i oglądać całą scenę tak, jakby to był film - skomentował Darth Revan.
Jax B napisał: - Może to i eksperyment, ale jest wyjątkowo przerażający. Ludzie nic robią, kiedy oprawca pomiata dziewczyną jak śmieciem.

Tymczasem 9 milionów kobiet w Unii Europejskiej było prześladowanych w minionym roku. 18 procent mieszkanek 28 krajów europejskich doświadczyło prześladowania po ukończeniu 15. roku życia. Tak wynika z największego na świecie badania dotyczącego przemocy wobec kobiet przygotowanego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Respondentki zostały wybrane metodą doboru losowego. Wyniki badania są reprezentatywne dla doświadczeń i opinii kobiet w wieku od 18 do 74 lat żyjących w UE. Standardowe rozmowy przeprowadzane w ramach badania obejmowały pytania dotyczące przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej, wiktymizacji w dzieciństwie, molestowania seksualnego i prześladowania, w tym także za pośrednictwem nowych środków przekazu, takich jak internet.

Kobiety stają się ofiarami w miejscu pracy, w domu i w internecie. Co ciekawe – większość respondentek jest przekonana, ze przemoc wobec kobiet jest zjawiskiem powszechnym w ich państwie.

Na podstawie www.torontosun.com/(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

kobietaprzemocprzemoc wobec kobiet
Komentarze (25)