Wolne po Bożym Ciele. Kto musi pracować w piątek?
W czwartek, 8 czerwca, przypada Boże Ciało, które jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. To także dzień ustawowo wolny od pracy, a wiele osób zastanawia się, czy także w piątek po Bożym Ciele jest wolne.
07.06.2023 | aktual.: 07.06.2023 18:59
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest świętem ruchomym, dlatego co roku przypada w innym terminie. Zawsze jednak obchodzone jest w czwartek, a w 2023 roku będziemy go obchodzić 8 czerwca. W tym dniu ustawowo wolnym od pracy większość sklepów i punktów usługowych pozostanie zamknięta.
W związku z tym, wiele osób zastanawia się, czy piątek po Bożym Ciele również będzie dniem wolnym od pracy. Niestety, dla tych, którzy liczyli na odpoczynek, mamy złe wiadomości.
Czy piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym?
Piątek po Bożym Ciele 2023 nie jest dniem wolnym od pracy ani szkoły. Wszystkie supermarkety, galerie handlowe, punkty usługowe, placówki pocztowe itp. będą otwarte. Jeśli chcemy mieć wolne w tym terminie i cieszyć się przedłużonym weekendem, musimy złożyć wniosek o urlop u naszego pracodawcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uczniowie znajdują się w nieco lepszej sytuacji. Mimo że 9 czerwca nie jest dniem ustawowo wolnym, nie wszyscy tego dnia pójdą do szkoły. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy dyrektor placówki oświatowej ma określoną liczbę dni, w których może odwołać lekcje. W praktyce często zdarza się, że korzystają z tej możliwości właśnie przy długich weekendach.
Po Bożym Ciele, do końca roku, jest jeszcze kilka dni ustawowo wolnych od pracy, a dokładnie: 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Uroczystość Wszystkich Świętych), 11 listopada (Święto Niepodległości), 25 grudnia (Boże Narodzenie) oraz 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia).
Jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim
Boże Ciało to jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Tego dnia wierni wspominają przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa, jakie miało miejsce podczas ostatniej wieczerzy.
Co ważne, jest to tzw. święto nakazane. Oznacza to, że tego dnia katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Głównym punktem obchodów tego radosnego i dziękczynnego święta jest procesja eucharystyczna ulicami miasta. Charakterystycznym znakiem są też rozsypywane przez dzieci płatki kwiatów na ulicach, którymi procesja przechodzi.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl