Trwa ładowanie...

Okres menstruacyjny. Najważniejsze fakty o miesiączce

Okres menstruacyjny jest czasem trudnym dla kobiety ze względu na dolegliwości bólowe i konieczność wzmożonej higieny intymnej. Od wielu lat na temat miesiączki krąży wiele nieprawdziwych informacji, które niekiedy mogą być bardzo szkodliwe. Czas poznać najważniejsze fakty na temat okresu.

Share
Okres menstruacyjny. Najważniejsze fakty o miesiączceŹródło: 123RF
d3y4tsq

Okres a PMS: większość kobiet przed okresem zmaga się z PMS-em

PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego, który może mieć bardzo różny przebieg. Jego najłagodniejsza postać charakteryzuje się występowaniem złego humoru, natomiast najcięższa — napadami agresji, niepohamowanym szlochem oraz nadwrażliwością na różne bodźce zewnętrzne.

Powiększone piersi przed okresem

Jednym z zaskakujących faktów na temat okresu jest to, że kilka dni przed spodziewaną miesiączką powiększają się piersi. Jest to bezpośrednim następstwem wzrostu progesteronu - jednego z żeńskich hormonów płciowych. W takiej sytuacji warto mieć dodatkowy stanik bez fiszbin przeznaczony specjalnie na ten czas.

Bóle menstruacyjne a niski próg bólu

Kobiety, które podczas menstruacji (krwawienia miesiączkowego) uskarżają się na bardzo silne bóle, których nie sposób pozbyć się nawet za pomocą tabletek przeciwbólowych, powinny udać się do specjalisty. Jeśli ginekolog nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, to najbardziej prawdopodobną przyczyną silnych bólów menstruacyjnych jest niski próg bólu.

d3y4tsq

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie udowodnili, że kobiety, które są bardziej wrażliwe na ból, znacznie silniej odczuwają bóle menstruacyjne niż te, które wykazują ogólnie wysoką tolerancję na ból.

Okres a wypróżnianie

Większość kobiet podczas miesiączki ma tzw. luźne stolce. Jest to wpływ działania hormonów, które odpowiadają za skurcze macicy. Niekiedy jednak hormony te mogą działać odwrotnie i skutkować zaparciami.

Obfite miesiączki a anemia

Faktem jest, że bardzo obfite krwawienia miesiączkowe mogą skutkować niedoborem żelaza, a w konsekwencji anemią (niedokrwistością).

Tabletki antykoncepcyjne a sterowanie okresem

Jednym z faktów na temat okresu jest to, że tabletki antykoncepcyjne pozwalają nam nim sterować. Dzięki nim możemy przesunąć miesiączkę o kilka dni lub nawet wywołać ją znacznie wcześniej lub później. Warto przy tym podkreślić, że to, co uważamy za miesiączkę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest w rzeczywistości mechanicznym krwawieniem, wywołanym chwilowym odstawieniem hormonów.

d3y4tsq

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wiele kobiet uważa, że podczas menstruacji nie można zajść w ciąże. Tymczasem może się to zdarzyć kobietom, których cykle wynoszą mniej niż 22 dni. W takim przypadku uwolnienie komórki jajowej następuje w ostatnich dniach miesiączki.

Oprócz tego, można zajść w ciążę, gdy stosunkowi seksualnemu towarzyszą bardzo duże emocje. Co ciekawe, nie muszą być one pozytywne - wręcz przeciwnie. Znane są przypadki zajścia w ciążę podczas okresu kobiet, które zostały zgwałcone.

Czy podczas miesiączki można ćwiczyć?

Można, a nawet jest to zalecane. W szczególności, jeżeli zmagamy się z bólem brzucha. W pierwsze dni okresu lepiej unikać intensywnych ćwiczeń takich jak ćwiczenia aerobowe.

Jak ćwiczyć w czasie miesiączki? Można postawić na gimnastykę, ćwiczenia z gumą, jogę czy ćwiczenia z piłką.

d3y4tsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4tsq
d3y4tsq