Trwa ładowanie...
d1r8pkr
sen
12-08-2014 14:34

Pełnia księżyca utrudnia sen

Księżyc w pełni zakłóca nasz sen. I to nawet wtedy, kiedy księżyca nie widzimy i nie mamy pojęcia, w jakiej fazie się znajduje.

d1r8pkr
d1r8pkr

Księżyc w pełni zakłóca nasz sen. I to nawet wtedy, kiedy księżyca nie widzimy i nie mamy pojęcia, w jakiej fazie się znajduje.

Szwajcarscy naukowcy z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Bale, obserwowali 33 pacjentów - ochotników. Poddano ich badaniom na poziomy hormonów i na ruchy gałek ocznych oraz zastosowano elektroencefalogram (EEG). Okazało się, że faktycznie w nocy, kiedy była pełnia, ochotnicy spali 20 minut mniej. Potrzebowali także średnio 5 min więcej, aby zasnąć, a faza snu głębokiego została zredukowana aż do 30 procent.

Testy hormonalne pokazały, iż poziom melatoniny, czyli hormonu snu, również spadał u uczestników, kiedy księżyc był w pełni.

- Jest to pierwsze wiarygodne badanie, które potwierdza, że fazy księżyca wpływają na ludzki sen - mówił mediom dr Christian Cajochen, autor badania.

d1r8pkr

Rytm księżycowy może być pamiątką po czasach starożytnych, kiedy księżyc wpływał na zachowania u ludzi, takie jak reprodukcja. Rytm ten oparty jest na 28-dniowych cyklach i obserwujemy go nadal u wielu zwierząt, np. morskich. W 2011, pewne badanie udowodniło, iż istnieją geny kontrolujące rytm księżycowy u larw komara Clunio marinus. Szwajcarscy badacze, planują kontynuowanie badań nad wpływem księżyca na ludzkie zachowania. Na podstawie www.sci-news.com/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

d1r8pkr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r8pkr